Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Má velká očekávání vyvolal již na začátku roku singl skladby "Domino" coby předzvěst páté desky kalifornských HAIL THE SUN. Skupina, která se dlouhodobě šplhá na přední příčky ve svém ranku, slíbila a teď i splnila vše, co jsem si jen mohl přát. Je skutečně málo příležitostí pro starého barda jako já, aby při poslechu nějaké novinky zapomněl na svět a plně se propadl do posluchačské euforie. Album "New Age Filth" to dokázalo. Nezbývá mi tedy než sepsat řádky nekriticky neobjektivní, a to i přes to, co rozum jasně říká. Styl, kterému se HAIL THE SUN upsali už od svých začátků, je totiž onen uječený progresivní post hardcore, který vždy vyvolával a vyvolávat zákonitě musí množství kontroverzí. Stejně jako to bylo i u THE MARS VOLTA, THE FALL OF TROY nebo CIRCA SURVIVE, se kterými je hudba Američanů velmi blízce spjata.
"New Age Filth" je albem, na kterém HAIL THE SUN dovršili cestu na vrchol. Již dříve více jak zdatní hudebníci rozvinuli své kreace a cit pro specifickou hudební melodiku na další úroveň. Ještě více rozjasnili kytarový zvuk, posunuli skladby zvukově do rezonujících výšek a přidali i co se týče hráčských ekvilibristik a progrese. To by s ohledem na již hodně divoké minulé desky mohlo vyvolat obavy o vstřebatelnost takové hudby, ale pánové přitom nezapomněli na posluchače a dokázali se udržet nohama na zemi. Podařilo se jim najít dokonalý konsenzus mezi muzikantskými ambicemi a hudebním výsledkem. Precizně si pohrávají s detaily a kombinují zdánlivě nekonzistentní prvky do dokonale funkčních a byť až přepestřelých, přesto hlavu a patu nepostrádajících aranží. Bláznivé kombinace souznící v ladných celcích, melodie rozdrcené a znovu poskládané do nečekaných variací, pestrost v sumáři, ohromující cit v detailech. To jsou HAIL THE SUN na "New Age Filth".
Skladby se nedrží v intencích tradiční písničkovosti a ve své rozmanitosti jsou napěchované změnami temp. Melodie střídají ostré výpady, vše je ale geniálně skloubeno do působivého celku, tak jak to dokázali právě THE MARS VOLTA. HAIL THE SUN perfektně zvládají udržet vyváženost mezi melodiemi a divokou progresivní nespoutaností. Jsou jako THE MARS VOLTA bez rozvláčné psychedeličnosti, jako kdybyste dlouhé skladby od téhle skupiny zrychlili a zkoncentrovali do ani ne polovičních stopáží. Divokost a bláznivost tak nabírá na gradacích a ostrý důraz nutí i k připomenutí stylově spřízněných THE FALL OF TROY. Jenže HAIL THE SUN jsou již dokonale sví a vycizelovali svůj pohled na "vřískavou" post-hardcore progresivitu k dokonalosti. Nezaobírají se žádnými vycpávkami, zahušťují a koncentrují své nápady a aranže na co nejmenší prostor, takže jejich skladby se dostávají pod stopáž běžných rockových hitů. Přesto by obsah jediné z nich vystačil některým skupinám na celé album a ještě by zbylo. "New Age Filth" i v souboji se stylově podobně zaměřenými DANCE GAVIN DANCE odsouvá jejich loňské album do stínu.
Samostatným a velmi dominantním prvkem je vokál Donovana Melereho, který svůj projev dotáhl do extrémní dokonalosti. Je to opět vyhrocený vysoký ječák plný energie a síly, který nejde jinak než srovnávat s dnes již stylovou ikonou Anthony Greenem (CIRCA SURVIVE). Samozřejmě je to projev plný kontroverze a styl, který ve své vyhrocenosti, ať už v dobrém či zlém, zřejmě nenechá nikoho chladným. Vokál je to vřískavě hysterický, zděšeně vibrující, agresivně řvoucí i bázlivě škemrající. Ono ani není možné jinak, pokud přihlédneme k textové náplni, kterou Melerův hlas vyřvává do světa. Bolestné vokální ataky dokreslují lyriku, která stejně jako na minulých deskách nezůstává u prázdných klišé, otvírá témata hodně citlivá a soustřeďuje se především na traumatické důsledky globálních i zcela individuálních tragédií s důrazem na lidskou psýché. Texty jsou plné metafor o rozpolcenosti osobnosti, boje s vnitřními démony i s mezilidskými vztahy a city, takže jde místy o velmi osobní zpovědi. Důležité je i to, že Melero má svůj hlas celou dobu absolutně pod kontrolou.
I met a liar who reflected in me but I don’t think they could tell. I loved a girl who I didn’t deserve so I fucked that up as well. I haven’t cut a line in 10 long years..it sure does make me think. I wrote a list of my character flaws..the pen ran out of ink.
I’ve said it all along: “If you love me, then love me to death.”
"New Age Filth" je albem, které mi po dlouhém čase dokázalo vyvolat mrazení v zádech. Svět je pro mne najednou zase o trochu prosluněnější, rozjařenější a do mých starých kostí se znovu vlévá mladická energie. Dostavuje se pocit déjà vu, především v podobných pocitech euforie, jako jsem kdysi prožíval při seznamování se s albem "Amputechture" od THE MARS VOLTA. HAIL THE SUN dokázali v podstatě to samé, jen s ještě větší energií a divokostí. Jediné, co tomu ubírá, je nemilosrdný zub času, který přece jen nedovolí vstoupit dvakrát do téže řeky. Ale čert to vem, minulost je minulost a dnešek patří HAIL THE SUN.
HAIL THE SUN na svém pátém albu dokráčeli k bláznivé dokonalosti, divoce křepčí a s citlivou šíleností masakrují posluchače hudební bravurou a hysterickým vokálem.
Skvostně opsané postupy THE MARS VOLTA a THE FALL OF TROY. Na jednu stranu jsem hodně rád, že odkaz jejich směru rozvíjí nové kapely, na stranu druhou jsem trochu zklamaný, že k tomu přidávají málo své invence. Pokud jsem famózní desce „De-loused In The Comatorium“ dal devítku, tak tady musím být o poznání přísnější.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.