Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Metalové retro je dnes v módě a já si říkám, proč by ne. Ti, co zažili originální dobu heavymetalové revoluce a v té dnešní se už moc nevyznají, se k němu mohou upínat naprosto logicky, a ti, co ji naopak nezažili, mají jeho prostřednictvím až následně možnost poznat, jaké dobrodružství to tehdá bylo. V obou případech se to každopádně zdá být pozvánkou k poslechu poměrně lákavou, obzvláště když kápnete na partičku, které fouká svěží (retro)vítr do plachet.
Na poli thrash metalu to ostatně vidíme dnes a denně, ovšem v jeho stínu není záhodno zapomínat ani na původní heavy metal (který tomu všemu dal jméno), poctivě vydobytý z ocelové rudy a doleštěný báječnými melodiemi, rozhodným zpěvem a atmosférou jak vystřiženou z výpravného thrillerového bijáku. Ten si k tomu také říká své (naposledy třeba krásně na letošním živém albu „Live By Fire II.“ švédských ENFORCER), a i když v čistě domácích podmínkách má kolikrát tendenci uklouznout k „agrární“ bigbítové bídě, přece jen se zde najdou výjimky.
Jednou z nich jsou dozajista kutnohorští TORRAX, mladá kapela, jež na to jde opravdu poctivě od osmdesátých let minulého století. A jelikož na svém druhém albu, nazvaném stručně „Příběhy“, pěstuje nejen originální formu, ale především důraz na její živelné a svébytné provedení, máme v necelých čtyřiceti minutách jeho drážek šanci najít nejednu skladbu, co potěší a zaujme.
Je to prostě kovové, uctivě vzhlížející k ikonám klasického heavy/speed/power metalu a především nakažlivé, až kolikrát uši přecházejí. A rozhodně se s tím hoši nepářou, to tedy ani náhodou. Od otvíráku „Noční můra“ až po závěrečný kus „Poutník“ je to jako jízda na namydlené kovadlině, na níž se nemáte čeho chytit, ale nejpozději u třetí v pořadí „Z pekla a zpět“, z níž se vylíhne opravdový adrenalinový zážitek, stejně zjistíte, že se vlastně ani chytat nechcete. A TORRAX to do vás sázejí neomylně dál, „Nechte je vzplát“, titulní „Příběhy“ nebo „Morganův sen“, to všechno jsou krásné kousky, jimž heavy metal doslova tepe v pomyslných spáncích.
Podobně „retro“ jsou i texty, jejichž náměty kolikrát vykouzlí úšklebek na rtech (ano, třeba Fredyho Kruegera ve zmíněné úvodní věci už bych tedy dnes opravdu nečekal), ale v jistém smyslu je to pochopitelné a nutně spojené s tím, co jsem už konstatoval – tihle hoši zkrátka ještě neměli příležitost si o mnohých často omílaných tématech zazpívat. A tak tomu lze jistě porozumět, obzvlášť když to podstatné, tedy na „Příbězích“ servírovaný heavy metal, má takové grády.
Neni som velmi zastancom tychto retro vln. Sice som nevyrastal v osemdesiatych rokoch, ale tie zakladne nahravky z toho obdobia mam vypocute, tak teraz nemam potrebu vyhladavat podobne kapely. Nic zaujimave mi to neponuklo. Naj. skladba: Morganův sen
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.
Koncepčný album, zaujímaví hostia (Ian Anderson z JETHRO TULL, Joey Tempest z... EUROPE?!), návrat growlingu(!), orchester, hammondy, moogy a mellotron, obal od Travisa Smitha a veľa paragrafov. Čo sa môže pokaziť? Podľa prvých posluchov sa zdá, že nič!