PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Textový koncept o tom, ako zle dopadneme, ak sa k našej planéte nezačneme správať lepšie, zahalili do lovecraftovského tajomna a hrôzy londýnski THUN. Informácie o tejto skupine či projekte sú pomerne skromné, album „Thun“ vydaný 6. júna je jej jedinou štúdiovou nahrávkou. Účinkujú na nej Hugo Wilkinson (basgitara), James Knoerls (bicie), John Higgs (gitary, vokály) a sólovým gitaristom tu nie je nikto menší než Karl Sanders, strážca americkej deathmetalovej sfingy NILE. Či takáto britsko-americká zostava bude hrať aj koncerty, ak nejaké plánuje, to je iste hudbou budúcnosti.
Tou ale nie je tvorba THUN, tá naopak nesie výraznú pečať minulosti. Sedem skladieb možno bez problémov označiť za doom/death metal, v doomovom spektre vychádzajúci hlavne z takých klasík žánru ako SAINT VITUS, CANDLEMASS, SOLITUDE AETURNUS – ťažká, valivá kovová masa, nie až taká naklonená vznosnej melodike ako napríklad dva posledne menované spolky, hoci priestor pre takéto budovanie nálady tu je. Neodškriepiteľným inšpiračným zdrojom sú takisto BLACK SABBATH, ktorí okrem stvorenia metalu ako takého položili aj základy pre jeho doomový subžáner. Vokálne je to oproti klasickému doomu o čosi drsnejšie, neraz už na polceste k doom/death metalu 90. rokov. Dostane sa aj na deathmetalový rev, tak v pomalých momentoch, ako aj na miestach, kde hudobníci pritlačia na pílu a máme tam dočinenia s nefalšovaným kovom smrti. Tým najstarším, vychádzajúcim z CELTIC FROST, a takisto vyslovene náklepovým, ktorý sa nebráni ani chaotickým sólovým výjazdom.
Z divokého vírenia THUN bez zaváhania prejdú do uvoľnených pasáží, odkazujúcich až na hardrockové sedemdesiatky, a harmónií, v ktorých sa čudujete, prečo ich autori ešte nevytunili hammondkami. Ťažobu a neraz aj agresivitu na niekoľkých miestach rozvoľnia jemné orchestrácie a keď si celý album niekoľkokrát vypočujete, uvedomíte si, že vám hudba na ňom až podozrivo pripomína iných londýnskych milovníkov hudobných príbehov, v ktorých medzi smrteľníkov vpadnú sily, s ktorými neradno kadejako fačkovať. Mám na mysli BULL ELEPHANT, ktorí sa ale púšťajú do rozviatejších, eklektickejších kombinácií prevažne extrémnejších metalových žánrov, niekedy sa im to trochu bije, v porovnaní s THUN však vyznievajú progresívnejšie. Zostava BE je anonymná, ale podobnosť v prístupe je neprepočuteľná až tak, že mám podozrenie, či THUN nie sú „tradicionalistickejším“ alter ego BULL ELEPHANT s „celebritou“ na gitare.
7 / 10
Vydáno: 2021
Vydavatel: Eat Lead And Die Records
Stopáž: 35:31
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.