OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Každý rok před Vánocemi zažívám stejnou situaci. Zkouším si zrekapitulovat, co všechno jsem slyšel a o čem jsem si udělal nějakou poznámku. Vždycky z těchto myšlenkových pochodů vzejdou desítky nahrávek, u kterých mě mrzí, že jsem o nich nenapsal ani řádku. Aktuální deska bostonských FIDDLEHEAD je přesně takovým případem. Vracím se k ní opakovaně už od května, kdy vyšla. Je to ani ne půlhodinová nahrávka, která mi vždycky zvedne náladu.
Navzdory melancholickým odstínům dokáže „Between The Richness“ přenášet pozitivní energii. Písničky na hraně melodického hardcoreu, punkrocku a ema jsou přístupné, melodicky chytlavé, ale vůbec ne lascivní nebo podbízivé. FIDDLEHEAD vypouští do světa kolekci chytře udělaných skladeb s výbornými texty ze života. Pat Flynn je prostě ten týpek od vedle, se kterým se dokážete identifikovat. Instrumentální složka nezaostává. Věrným Flynnovým parťákem je Shawn Costa, se kterým v roce 2009 ukončovali ikonu HAVE HEART. Ano, to je ta kapela, co zbourala scénu Fluff Festu ve stejném roce. Historie festivalu má tento koncert jako milník.
Existuje totiž Fluff Fest před koncertem HAVE HEART a Fluff Fest po něm. Po jejich závěrečném živém vystoupení v Evropě, jež se uskutečnilo právě na rokycanském letišti před dvanácti lety, už to nikdy nebyl stejný festival. Ale to trochu odbočuji. Navíc to vypadá, že HAVE HEART se po deseti létech opět probouzí. Vedle Pata a Shawna tu je Alex Henery z BASEMENT, zkrátka FIDDLEHEAD nejsou žádnou náhodnou partou. Všichni mají zkušenost a uvnitř kapely citelně funguje chemie. Vše je mnohem dospělejší a kultivovanější než u HAVE HEART, pravověrného výbušného hardcoreu tu naleznete opravdu jen poskromnu, ale vůbec to nevadí.
FIDDLEHEAD trefili hřebíček na hlavičku. Od první skladby „Grief Motif“, kde básník, malíř a dramatik EE Commings čte počáteční slova své kultovní básně, se nezastaví příval pocitů, které mě nenechávají lhostejným. Možná s tím má souvislost i fakt, že jedním z důvodů existence kapely byla smrt Patova otce, se níž se snažil vyrovnat na minulém albu „Springtime And Blind“ z roku 2018, což je téma, které je i mým a o to osobnějším. O to víc oceňuji to, že album má schopnost energii dodávat, nikoliv vás utápět v pochmurnosti.
Navzdory melancholickým odstínům dokáže „Between The Richness“ přenášet pozitivní energii.
8 / 10
Patrick Flynn
- vocals
Alex Henery
- guitar
Alex Dow
- guitar
Shawn Costa
- drums
Casey Nealon
- bass
1. Grief Motif
2. The Years
3. Million Times
4. Eternal You
5. Loverman
6. Down University
7. Get My Mind Right
8. Life Notice
9. Joyboy
10. Heart to Heart
Between The Richness (2021)
Springtime And Blind (2018)
Vydáno: 2021
Vydavatel: Run For Cover Records
Stopáž: 25:14
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.