OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zvolenskí PLASTERY o sebe prvýkrát dali vedieť v roku 2016, vtedy na ploche EP, a v októbri do sveta pustili svoj debutový album. Nielen digitálne, ale aj vo vkusnom digipackovom vyhotovení, síce na vlastné triko, ale ako lisované CD, čo je mne osobne sympatické a prípadný ošomrávač zo sekty „možno keby to bolo na vinyle...“ zase nemusí siahať do kešene. Omáčku okolo kapely (vznik etc.) nájdete v predošlej recenzii, prejdem teda k veci. Nový materiál má 13 skladieb, dve záverečné sú v zásade bonusy, keďže vyšli aj samostatne ako single. Tomu sa veľmi čudovať netreba, podrobnosti nižšie.
Veľa z toho, čo som napísal do recenzie na prvú nahrávku, platí u PLASTERY naďalej. Hrajú death metal a rozhodne sa nesnažia tento žáner modernizovať. Oboma nohami aj všetkými ostatnými končatinami sú ukotvení hlboko v 90. rokoch. Skladby budujú klasicky, najdlhšie majú zhruba k štyrom minútam a nájdu sa aj kúsky so stopážou ledva polovičnou. Tempá sú prevažne rezké, od vlastne punkových po agresívne klepačky. Nehrá sa tu technicky náročná hudba, prednosť dostáva priamočiarosť a energia. „Krása v jednoduchosti“ niektorých momentov odkazuje až do praveku kovu smrti. Občas je to vyslovene „základný death metal“, resp. pravek extrémnych žánrov, kedy sa ich tvorcovia do zložitejších akcií radšej nepúšťali.
V tomto by som videl zámer, hudobníci sú to šikovní, basák je o.i. koncertným členom CEREMONY OF SILENCE a k hraniu ich hudby sotva možno postaviť nejakého šuflikanta. A treba dodať aj to, že popri nenáročných, prípadne genericky oldschoolových pasážach dokážu PLASTERY prísť s chytľavým motívom, zaujímavou melódiou či momentom, ktorý mi zo všetkého najviac pripomenul „xylofónový“ HC/punk fínskej legendy HC ANDERSEN. Skrátka death metal pre pamätníkov, oživený odskokmi k punku, grindu a v pasážach s vrieskavejším vokálom alebo zavýjajúcou gitaru hádam aj k bubáckemu metalu. Ku kovu smrti sa tu ani nepristupuje s nejakou veľkou vážnosťou, texty, neraz napísané príbehovou formou, sú prevažne z oblasti veselých gore historiek a veršovačiek, pričom „Papek v hlave“ vyznieva v porovnaní s prevažujúcimi textami v angličtine vyslovene minimalisticky.
PLASTERY sú najzaujímavejší v dravých, rýchlych momentoch a tam, kde nutné metalové minimum oživujú o bohatšie riffy a harmónie. Tak či onak je možné, že najviac sa vám do pamäti vryjú práve „bonusovky“. V „Area 51“ hosťujú MARTUROS, neviem či všetci, určite speváčka Maggee, ktorej dravý vokál a heavy/thrashový hudobný podklad vytvára šťavnatý duet s growlovým kovom smrti. Pri záverečnej „Černozem“ som mal najprv pocit, že tam kapela omylom prihodila niečo od ČAD, pretože znie úplne ako svätojurskí z čias predtým, než z nich médiá pre laickú verejnosť urobili najzásadnejší pojem slovenského metalu. Teda poriadna metal/crustová agresívna paľba, atmosféra jedna k jednej, vokál vlastne tiež a text je poskladaný zo všetkých „čadských“ atribútov. Vo výsledku je táto pocta kapele „viac ČAD než ČAD samotní“, ale skladby ako šiesta v poradí „Plastery“ sú rovnako dobré a čím viac CD počúvam, tým istejší som si tým, že sa k nemu z času na čas vrátim.
Klasický death metal „pre pamätníkov“ (nič iné ani nechce byť), miestami fakt archaický, ale príjemný zvuk, viacero zaujímavých nápadov a chytľavých momentov ho nad nezáživný priemer povytiahnu.
Doctor Mucus
- basgitara
Etan D. Brain
- bicie
Derrick O’dell
- gitary
Petrof
- gitary
Alfonzo di Brutale
- vokály
1. Plastery Demon
2. Brainfest Safari
3. Long Fall to the Grave
4. They Say This Mansion's Haunted
5. Papek v Hlave
6. Plastery
7. Dead Songster
8. Forest Full of Bloody Grills
9. My Dear Graveyard
10. Real Halloween
11. Neverest
12. Area 51
13. Černozem
Vydáno: 2021
Vydavatel: samovydanie
Stopáž: 35:32
Nie tak celkom death metal podla mojho gusta. Naj. skladba: Real Halloween
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.