OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Španělsko poslední dobou zásobuje Netflix velmi bohatou úrodou filmů a seriálů. Vedle béčkových košilatých komedií typu „Čím víc, tím líp“ tu jsou i velmi povedená díla jako drama „Paralelní matky“ nebo právě „Psanci“. Po řemeslné stránce skvělá práce zpracovávající knihu „Las leyes de la frontera“ od profesora literatury Javiera Cercase. U základní struktury příběhu je tedy o co se opřít a film měl štěstí i na dvojici v nejdůležitějších osobách režiséra a scénáristy. Stejně jako u oceňované španělské drama-akce "Cela 211 – Vězeňské peklo" do křesel usedli Jorge Guerricaechevarría jako scénárista a Daniel Monzón coby režisér.
Příběh nás zavádí do Španělska sedmdesátých let a právě sedmdesátkové reálie tu hrají podobně silnou roli jako v nedávné krimi sérii "Had". Prostě trika bez podprsenek, kalhoty do zvonu a nemožné účesy. Hlavní postavou je Nacho, samotář s brýlemi, který si prožívá „outsiderství“ na střední. Jeho cesta na šikmou plochu je stejně snadná jako je přirozená a hladká. Najednou má svoji partu ze špatné čtvrti, která si vydělává krádežemi. Malá epizodka s charismatickou členkou „gangu“ Tere ho uváže k životu, který se čím dál tím více houpe nad propastí. Pozvolna se roztáčí spirála, která nepůjde zastavit.
Tvůrci přitom skvěle tančí mezi žánry a ačkoliv mi několikrát vytanulo na mysli spojení s „Bonnie a Clydem“, tak je to mnohem složitější. Romance na pozadí života na hraně, prokreslení postav a jednoduché, velmi staroškolské vyprávění příběhu tu jde ruku v ruce s velmi dobře dávkovanou akcí a napětím. Vše je výtečně promícháno, takže když byste se mě zeptali, jestli jsou "Psanci" gangsterska, tak pravděpodobně řeknu ne. Protože jsou mnohem víc než to. V první řadě jsou ale výborně filmově zpracovaným story, které má hned několik vrstev a v každé vrstvě nějakou pointu.
Pak tu jsou postavy, které příběh vyřezává celkem hrubě, ale o to uvěřitelněji. Nikdo z nich není úplně sympatický, ale film je dokáže prodat tak, aby vás zajímalo, co se s nimi stane. Na velmi malé časové ploše dokáže Daniel Monzón vystavět silné příběhové oblouky i vedlejším postavám, které ale mají velmi zásadní vliv na to, jak celý film končí. Je v tom velký cit pro zobrazení situací, obnažujících charaktery bez nějakého zdlouhavého okecávání. Stylově, svým způsobem syrově, bez velkých gest a opulentní manýry. Svým způsobem oldschoolový film, který je zpracován svěže a s velkou dávkou řemeslné zručnosti.
Svým způsobem oldschoolový film, který je zpracován svěže, s velkou dávkou řemeslné zručnosti a mnoha žánrovými přesahy.
7,5 / 10
Španělsko, 2021, 130 min
Režie: Daniel Monzón
Předloha: Javier Cercas (kniha)
Scénář: Jorge Guerricaechevarría
Hrají: Begoña Vargas, Pep Tosar, Marcos Ruiz, Daniel Ibáñez, Guillermo Lasheras, Chechu Salgado, Cintia García, Carlos Oviedo
Produkce: Ricardo Marco Budé, Ignacio Salazar-Simpson
Střih: Mapa Pastor
Zvuk: Oriol Tarragó
Scénografie: Balter Gallart
Masky: Saray Rodríguez
Kostýmy: Vinyet Escobar
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.