Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nikdy bych si nemyslel, že nějaká deska vycházející z industriálu dokáže znít tak civilně, emotivně, svým způsobem i přístupně a současně naprosto vzdáleně tomu, jak většina lidí chápe hudbu. Strojní inženýr Tristan Shone ze San Diega, který stojí za projektem AUTHOR & PUNISHER, mě s každým dalším albem nepřestává udivovat.
Než se dostanu k hudbě samotné, nedá mi to, než nepřiblížit základní koncept tohoto projektu. Koncerty AUTHOR & PUNISHER jsou něčím, co se na pódiích jen tak nevidí. Tristan je obklopený samplerem, který ze všeho nejvíc připomíná nějakého cyberpunkového kyborg na mučení lidí. A ono to někdy opravdu budí dojem, že jde o kombinaci nakladače z druhého filmu o Vetřelci a likvidačního automatu z klipu "Happiness In Slavery" od NINE INCH NAILS. Jde o originální koncept. Autor si z velké části své nástroje sám projektuje i vyrábí. Jejich hlavní součástí je ruční buchar, který tvoří základní rytmický sampl, za kterým se táhne bustrovaná hluková stěna. Zní to jako kombinace kopáku a rytmičáku s kytarovým riffem. Tento základní perkusní prvek pak Tristan Shone doplňuje zvukovými objekty, jež si půjčuje napříč žánry. Na aktuálním albu najdete hodně dreappopových synthů, které v kombinaci s podivnou roztříštěnou rytmikou působí opravdu jako hudba z jiného světa.
Dá se každopádně říci, že AUTHOR & PUNISHER je velmi originálním a experimentálním konceptem, současně jde ale o celkem přístupnou hudbu. Pokud si zvyknete na neotřelý sounddesign, tak za ním objevíte melodické kompozice, co jsou vlastně jen jinak nazvučeným zasněným alternativním rockem. Tristan Shone je mistrem v tom, jak do jinak chladných industriálních technik propašovat cit. Ve výsledku působí vlastně velmi civilně. Jeho hudba je samozřejmě i znepokojivá a neurotická. Najdete tu i koncepty, ve kterých zmodulovaný hlas ječí vedle hutných hlukových stěn, prosekávajících podivné pulzující rytmy, jež budí dojem, že jste uprostřed nezastavitelného buldozeru, co jede srovnat se zemí náš svět. Současně ale nacházím i velmi citlivé plochy evokující kapely, jakými jsou například DEFTONES.
Svoji stopu sem zcela jistě otiskli i hosté. Těmi opravdu výraznými jsou Justin Chancellor a Danny Carey z TOOL. Doufám, že to nebude příliš drtivé přirovnání, ale občas prostě máte pocit, jako by to byli TOOL, kteří se rozhodli hrát něco ve stylu FEAR FACTORY. Naprosto fascinující je pak cover „Glorybox“ od PORTISHEAD, oblečený do kabátu ze všech stran umazaného od lepkavé vazelíny Tristanova „peklostroje“. Tohle mi sedlo opravdu hodně.
„Krüller“ je album, na kterém Tristan dokázal spojit naprosto nesourodé prvky v jeden fungující celek. Někdy až doomové a lehce utahané tendence tu leje do nelítostné industriální mašinerie. Výsledek zní neokoukaně, emocionálně, ale současně i relativně přístupně. Tristan Shone vytvořil industriální strojohudbu s lidskou tváří. Devátá deska jen potvrzuje jeho výsadní postavení na poli industriální hudby. Relapse se opět trefili do černého.
1. Drone Carrying Dread
2. Incinerator
3. Centurion
4. Maiden Star
5. Misery
6. Glorybox
7. Blacksmith
8. Krüller
Diskografie
Krüller (2022) Beastland (2018) Pressure Mine (2017) Melk En Honing (2015) Women & Children (2013) Ursus Americanus (2012) Drone Machines (2010) Warcry (2007) The Painted Army (2005)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2022 Vydavatel: Relapse Records Stopáž: 51:27
Tohle je opravdu velmi specificky znějící industriálně emotivní deska. Je až neuvěřitelné jak se podařilo vtěsnat do téhle zvukově strojové nahrávky kupu emocí a atmosférou se dostat často až na hranice gothic rocku. Vrstvené zvukové plochy jako by občas připomínaly i hutně rozvláčné struktury některých děl Devina Townsenda. Prostě důkaz toho, jak může být hudba univerzální bez ohledu na primární styl, ze kterého vychází. Nakonec je to vše jen o prožitku, který se u mě v případě alba „Krüller“ dostavuje vrchovatě.
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.
GOLGOTHAN REMAINS trochu pročistili zvuk a zvýraznili ULCERATE vibes. Nové EP je pořád hodně agresivní a inspirace novozélandskou ikonou (tentokrát přichází na řadu jejich pozdní tvorba) slouží spíše jako vydatná poleva než jako zásadní konstrukční prvek.
Komplexní metalová skládanka, kde si podává ruce agresivní death metal s dusavými djent výpady, ale i melodickými a klidnějšími pasážemi. Přes veškerou agresivitu to má i zvláštní ladnost. První dojem slušný.