OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
První díl seriálu Reacher trochu klame tělem. Obsahuje několik prvoplánových cool scén, které předstírají, že půjde o béčkový akčňák plný poněkud klišovitých, ale funkčních výjevů. Tyto obrazy ale zvládá s naprostým přehledem. I když v prvním díle jsou na hranici kýče, tak to s klidným srdcem odpouštím. Už od druhého dílu sledujeme kriminální drama, ve kterém akční scény sice jsou, ale zdaleka ne tak „videoklipovité“.
Jack Reacher je postava z knih spisovatele, jenž píše pod uměleckým jménem Lee Child romány na pomezí krimi a thrilleru. Hrdina jeho knih je bývalý voják a vyšetřovatel. Série příběhů s jeho postavou má již téměř třicet svazků a existuje i celá řada povídek. Jeho osobnost je poměrně specifická. Dá se říci, že je mixem Sherlocka Holmese, Johna Ramba a možná i Jamese Bonda.
Po dvou filmech, kde si Jacka Reachera střihnul Tom Cruise, tady máme velmi výrazné přeobsazení. Co si budeme povídat, Alan Ritchson není dobrý herec. Zahrál si vedlejší role v několika filmech a seriálech, například v Titans nebo Smallwille. Nebo byl pod maskou Michelangela ve filmu Želvy Ninja. Alan je poněkud výrazově tuhý týpek, nicméně má jednu velkou výhodu. Je téměř dvoumetrovou osvalenou almarou. V roli Jacka Reachera je ale skvělý. Schválně jsem si zopakoval filmy s Tomem Cruisem a to se fakt nedá srovnat. Právě jeho topornost a tělesná konstituce tu dělá hrozně moc.
Hned úvod seriálu vás rychle hodí do víru příběhu a nebudete chtít přestat. I když, jak už jsem psal, první díl se od těch ostatních liší. Má nejvíce akčních scén a obrazů, které vyloženě hrají na první signální. Hranice kýče je tu nebezpečně blízko. Myslím tím první šarvátku ve věznici, kdy scéna, jak Jack Reacher seskočí z postele, je jak z učebnice. Záběr zespoda na dopadající botu a následný nájezd kamery, který budí dojem, že jeho postava vyplnila celou vězeňskou celu. Víte, že se strhne masakr a těšíte se na něj.
Následuje obraz, kdy s černými brýlemi prochází turniketem a rozhlíží se jako šelma, kterou někdo hodil do kurníku s kuřaty. Kdyby to bylo jinak načasováno, kdyby byla kamera trochu dál od Reacherova obličeje, kdyby bylo cokoliv jinak, tak věřím, že se budu při sledování trochu stydět, že koukám na tak přízemní tupost. Tady ne. Všechno zapadá a všechno funguje. Přímočarost hlavního hrdiny i scén. Naprosto v pořádku.
Krátce k příběhu. Vysoký cizinec vystoupí v Georgii z autobusu, dojde do městečka Margrave, objedná si v místním motorestu koláč a je místní policií zatčen pro vraždu. To se uděje během prvních minut. Je to ale jen pomyslné cvrnknutí do prvního článku, který spouští velni rozvětvený dominový efekt.
Další díly pak mají více vyšetřovací charakter a i bez znalosti předlohy se mi podařilo rozlousknout velkou část kriminální zápletky, ale vlastně jsem měl radost z toho, že jsem na to přišel. O tom přece kriminální příběhy jsou, ne?
Po shlédnutí seriálu jsem se začal zabývat knižní předlohou a mám pocit, že se ji tvůrcům podařilo celkem dobře zpracovat. Mimochodem, jde o zpracování první knihy série s Reacherem, jež nese název „Jatka“. U nás vyšla v roce 1999. Pokud by se pootevřely dveře k pokračování, tak by mi to v tomto případě vůbec nevadilo.
Na seriál z jedné strany padají stížnosti, že podporuje toxickou maskulinitu, a z druhé, že je příliš „woke“ – ať už to znamená cokoliv. Já fakt nevím. Je to dobře napsaný příběh, který skvěle balancuje určitou temnotu, zábavné hláškující béčko a kriminální zápletku. Nic víc. Zatím největší seriálové překvapení roku 2022.
Dobře napsaný příběh, který skvěle manévruje mezi temnotou, zábavně hláškujícím béčkem a kriminální zápletkou. Nic víc. Zatím největší seriálové překvapení roku 2022.
8 / 10
Vydáno: 2022
Vydavatel: Amazon Prime
USA, 2022, 6 h 32 min (Minutáž: 42–54 min)
Tvůrci: Nick Santora
Režie: Lin Oeding, Thomas Vincent, Sam Hill, Stephen Surjik, Christine Moore, Norberto Barba, Omar Madha, M.J. Bassett (méně)
Předloha: Lee Child (kniha)
Scénář: Scott Sullivan, Nick Santora, Aadrita Mukerji, Cait Duffy
Kamera: Ronald Plante, Michael McMurray
Hudba: Tony Morales
Hrají: Alan Ritchson, Malcolm Goodwin, Willa Fitzgerald, Bruce McGill, Chris Webster, Maria Sten, Harvey Guillén, Hugh Thompson, Willie C. Carpenter, Kristin Kreuk, Currie Graham, Jonathan Koensgen, Martin Roach, Maxwell Jenkins, Gavin White, Leslie Fray, Marc Bendavid, Matthew Marsden, Patrick Garrow, Catherine Fitch, Paul Braunstein, Lara Jean Chorostecki, Peter Skagen, Kelsey Falconer, Jason Cavalier, Bart Badzioch, James Millington, Brendan Beiser, Ava Cheung, Paulino Nunes, Claire Armstrong, Kyle Gatehouse, Jenni Burke, Jennifer Marshall, Ali Johnson, Kelvin Han Yee, Alan Catlin, Philip Williams, Blake Lindsley, Adam Kenneth Wilson, Dylan Trowbridge, Deborah Tennant, Alexandra Castillo, Jorja Cadence, Katherine Trowell, Ivan Wanis-Ruiz, Laurie Murdoch, Christopher Russell, Lee Child, Jackie Richardson
Od Lee Childa jsem četl všechny knížky, které tady s hlavním hrdinou J.R. vydal. Spolu s mojí mámou jeden z nejoblíbenějších spisovatelů respektive knižních hrdinů. O tomhle seriálu jsem dosud nevěděl, takže moc díky za recenzi (tip). Filmové zpracování s Cruisem mě lehce iritovalo, J.R. prostě musí být velkej chlap.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.