OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hle, tak nám přímo pod očima vyrašil z podzemí fenomén jménem ORKRIST! Když jsem před nějakým tím pátkem recenzoval jejich debut „Reginae Mysterium“, rozhodně bych neřekl, že kapela (byť uchoslyšně kvalitní), shromáždí kolem sebe tak početný tábor příznivců a bez sebemenšího škobrtnutí se stane jednou ze stálic slovenské scény. V čem je kouzlo? Možná v tom, že ORKRIST hrají pro radost: z jejich hudby nevyzařuje žádné úsilí o novost, převratnost, zato z ní vyzařuje zažranost do hudby i fantasy světa, který předák Crom opěvuje ve svých textech. A celé to kouzlo tkví prostě a jednoduše v upřímnosti.
Myslet si, že novinkový opus „Grond“ bude něčím na hony vzdáleným debutu by bylo bláhové. Nikoli. Magická formulka epického metalu s prvky blacku je definitivně stanovená, teď už ji zbývá jen dozdobit lepším zvukem, lepšími instrumentálními výkony, lepšími kompozice. A to vše na téhle desce nacházím. Oproti debutu je mnohem zpěvnější, melodičtější a oproštěná od jisté klávesové sterility, která mi jako jediná na „Reginae Mysterium“ vadila. Ačkoli ani tady nejsou kytarové riffy zrovna převratné a originální, je jejich podíl na desce znatelnější, dodávají skladbám vícero dynamiky a barev. Nechybí ani dobře známé flétnové party, které mnohdy zamračenou metalovou tvář písní prosvěcují libými melodickými črtami. A konečně nechybí ani Lydia, jejíž hlas je sice stále jaksi chladný a uzavřený, ale k některým číslům desky se hodí přímo báječně – příkladem toho budiž balada „The ode: Fall of Gil Galad“, která krom pěkného projevu zpěvačky využívá i starý trik jarmarečních kapel – zvuk krčmy a podnapilých posluchačů v podkresu. Působivé. Oproti předchozí desce se vůbec podíl jednoduchých a velice chytlavých písní s nakažlivým popěvkem zvětšil. Výtečnou „When the Autumn Comes...“ trumfuje podezřele povědomá „Dreams of life beyond my Shire beloved“, která není ničím jiným, nežli transpozicí staré TEAMovské klasiky „Prievan v peňaženke“ do fantasy metalových not. A jak jí to sluší!
ORKRIST, to ale nejsou jen elfsky sličné melodie, ORKRIST, to je i epickým black metalem načichlý závan. I v tomto ohledu trumfuje „Grond“ svého předchůdce. Nenajdete tu žádné zběsilé sypačky, pro Croma a spol. zůstává melodie a klávesová hradba kouzelnou formulkou, kterou nerozruší ani rychlejší tep bicích. Přesto jsou tyhle přechody k extrémnějšímu projevu účinným oživením a deska by bez nich zněla dosti ploše a pocukrovaně.
Kapitolou samou pro sebe je dvojice závěrečných skladeb – „Shadowlord“ a „There and back again: The return“. Může se stát, že po snadno uchopitelných a otevřených skladbách vám náhle nebudou sedět. Nejsou vystavěny na jednoduchém melodickém principu, netěží z jednoduché písňové struktury, ale naopak se snaží posunout projev ORKRIST o kus dále – ke komplexnějšímu a rafinovanějšímu epickému metalu. Jsou temnější než zbytek alba a jak již psáno výše – na první poslech ne zrovna snadno stravitelné. Pokud je Crom chtěl pojmout jako náznak, kudy by se dalo kráčet, nelze než to kvitovat s povděkem. Alespoň já vidím v tomto vývojovém směru potenciál a i prostor pro zlepšení... Z dramaturgického hlediska bych ale nadšením šetřil, zdá se mi, že po poměrně snadno čitelném průběhu alba není zrovna šťastné dát dvě jinoběžnější skladby vedle sebe na závěr. Působí to... nevyrovnaně.
A ještě pár slov, která se jinam nevešla: textově album vychází z tvorby J.R.R. Tolkiena, ovšem narozdíl do spousty vyrojivších se „taky skřetů/elfů/trpajzlíků“ pracuje Crom s autentickou poetikou a je spíše básníkem nežli vypravěčem, který staví na odiv „hele, my máme taky na albu toho Tolkýna co je vo něm ten velkofilm“. Produkce ani zvuk album Grond nepohřbívají, naopak: jsou příjemnou ozdobou na už tak dost povedeném fantasy opusu. Pokud Crom splní to, co naznačil – tedy ukončí činnost ORKRIST – budeme moci říct, že Slováci odcházejí v nejlepším. A to se má. Nebo ne?!
Vše, co Reginae Mysterium šeptem napovědělo, Grond zvučně dořekl. Barvitý epický metal s vkusnou tolkienovskou tematikou, příjemné melodie, trocha středověkých ozev, trocha blackové kousavosti... Album, které není v ničem převratné, ale je zkrátka příjemné na poslech a velice upřímné...
8 / 10
1. For Lordareon
2. When Autumn Comes
3. Enter Middle-earth
4. Glamdring
5. Mundburg
6. Angmareddon
7. The Ode To Fall Of Gil-Galad
8. Grond
9. Dreams Of Life Beyond My Shire Beloved
10. Rotten Veil Of Nakedness
11. Shadowlord
12. There And back Again: The Return
Vydáno: 2003
Vydavatel: KRV Records
Stopáž: 41:56
Produkce: Martin Papp + Crom
Studio: Moonset, Šala (SK)
Po výbornom "Reginae Mysterium" ma následovník "Grond" v ničom nesklamal, ale nedá sa povedať že prekvapil. Veľmi príjemný album jemnej blackovej príchute s výraznou fantasy atmosférou. Podstatné vystihol Marigold v recenzii ja len dodám, že mne osobne tu chýba trocha viac melancholickej a temnej atmosféry, keďže sa album nesie v pomerne veselom duchu, ktorá k tejto tématike patrí. Tiež trocha viac experimentovania ako len bezstarostného putovania po už vyšľapaných aj keď krásnych cestách.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.