OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Druhdy death-doomoví válečníci již před dávnými lety zapěli šokovanému světu svou libou Elegii a dali sbohem všemu, co by jen vzdáleně smrdělo ortodoxností. Odklon od syrovosti k melodickým rock/metalovým polohám vzbudil, jak už to tak bývá, na jedné straně uznalý potlesk, na druhé mnoho povyku (samozřejmě pro nic). Z neúprosného depresivně mytologického komba se stali poslové rozmarné, přesto však vždy hluboce expresivní hudby, kterou stojí za to pozorně vnímat. Bylo by asi velmi naivní domnívat se, že se právě teď AMORPHIS začnou vracet ke kořenům, když předchozími alby rozehráli velký gambit více než nadějně…
A co bylo nadějně rozehráno, pokračuje ještě nadějněji. Bez ohledu na španung deklaruji okamžitě, že po pozorném a dlouhém zápolení v končinách daleko od slunečního svitu, mi svitlo album Far From The Sun jako jednoznačně nejzralejší a nejpovedenější řadovka od přelomové Elegy a jako nejchytlavější album AMORPHIS v jejich dlouhé kariéře.
Finové předstupují před své fanoušky jako sebevědomí písničkáři, kteří umí zkrotit líbivou melodickou linku, roztančit ji zvukem melodické kytary, vyztužit ji hutně znějící rytmikou a dozdobit tradičním rejstříkem efektů a samplů, které se rozbíhají od finských folkových instrumentů až po indické rauše. Nejsem sice znalcem lidové hudby země tisíce jezer, ale skoro bych přísahal, že v mnoha skladbách jsou chytře zakomponované tradicionály, či aspoň jejich velmi umné napodobeniny. Mrazivé záblesky pohanského severu se prolínají s peprnými orientálními chutěmi a jako tmel vůkol pulzuje nespoutaná metalová energie kytar. Materiál si navíc i po mnoha posleších dokáže chytře ukrývat místa, která objevíte… až jindy. Oproti minulé řadovce „Am Universum“ bych vyzdvihl zejména větší přímočarost, která však kupodivu hudbě neubírá hloubku… Dominuje gothic rockový nádech, ale nádech kořeněný nezaměnitelným melodickým pižmem, které si AMORPHIS už velmi dlouho pečlivě udržují...Neskutečný kytarový drive skladeb kráčí ruku v ruce s přehlednou, a přesto strhující výstavbou, sólové pasáže jsou hravé a neotřelé, všechny doprovodné složky hudby dokonale fungují a Pasi Koskinena vokál vyzrál do náladotvorného nástroje mnoha podob. Skupina sehraná do stavu absolutního souznění. Dušinka blahem zatetelí, ledva se do téhle osvěžující lázně ponoří...
Nejenže jsou škatulky v případě AMORPHIS škodlivé, ale dokonce jsou naprosto zbytečné. Far From The Sun je dědicem dlouhé rockové tradice, jsou v něm slyšet letmé ozvy let sedmdesátých, ale i vlivy gothic metalového boomu let devadesátých... Přes všechny imprese z minula nepůsobí tohle album nostalgicky a ošoupaně, zní velmi moderně – tvrdě, přece však zpěvně. Tu posmutněle, tu zase velmi bujaře. A tak tradice Elegy pokračuje dále. Jen AMORPHIS od té doby v mnohém vyzráli, jemně levitují nad mnoha styly a vlivy a jsou sví, tak krásně sví… až je radost levitovat s nimi. Takže místo závěru jedno doporučení: uchylte se daleko od Slunce a… please your senses…
Neobyčejně příjemné a podnětné rockové album, plné krásných melodií a nasládlé melancholie. AMORPHIS natočili zřejmě nejpísničkovější a nejotevřenější album své historie, avšak uhrančivostí i energií se Far From The Sun může beze studu měřit i s Elegy. Prostě potěcha pro Vaše smysly... Dopřejte si!
8 / 10
Esa Holopainen
- kytara
Jan Rechberger
- bicí
Niclas Etelävuori
- kytara, basa
Pasi Koskinen
- vokály
Santeri Kallio
- klávesy, basa, kytara
Tomi Koivusaari
- kytara, sitar
1. Day Of Your Beliefs
2. Planetary Misfortune
3. Evil Inside
4. Mourning Soil
5. Far From The Sun
6. Ethereal Solitude
7. Killing Goodness
8. God Of Deception
9. Higher Ground
10. Smithereens
Tales From The Thousand Lakes (Live At Tavastia) (2024)
Queen of Time - Live at Tavastia (2023)
Halo (2022)
Queen Of Time (2018)
Under The Red Cloud (2015)
Circle (2013)
The Beginning Of Times (2011)
Magic & Mayhem - Tales From The Early Years (2010)
Forging The Land Of Thousand Lakes (DVD) (2010)
Skyforger (2009)
Silent Waters (2007)
Eclipse (2006)
Far From The Sun (2003)
Am Universum (2001)
Tuonela (1999)
My Kantele (EP) (1997)
Elegy (1996)
Black Winter Day (EP) (1995)
Tales From The Thousand Lakes (1994)
Privilege Of Evil (EP) (1993)
The Karelian Isthmus (1992)
Datum vydání: Pondělí, 26. května 2003
Vydavatel: Virgin Records
Produkce: Hiili Hiilesmaa
Studio: Finnvox (FIN)
Amorphis som nikdy bezvýhradne nemusel, ale Tales From The Thousand Lakes a Elegy považujem za to najlepšie, čo doomová scéna vypľula.
S novými doskami však Amorphis tak trochu hľadá triviálne rockové "songwriting skills", ktoré vždy u metalistov boli tak trochu zakrnelým orgánom. JE to dobré, veruže je, ale.......
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.