Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Příběh šestnáctého studiového alba MEGADETH se psal věru velmi dlouho. Nejprve se v podání samotné kapely objevily náznaky, že následovník úspěšného titulu „Dystopia“ (2016) by mohl vyjít už dva roky po něm. Pak ovšem v polovině roku 2019 obletěla svět zpráva o onemocnění Davea Mustainea rakovinou jícnu, z níž se naštěstí nakonec umělecký samorost úspěšně vykřesal. Následně nicméně udeřila covidová pandemie, která veškerý umělecký svět zpomalila a kolikrát i zastavila. Ne tak naštěstí MEGADETH, kteří konečně začali nové album alespoň nahrávat a odtajnili i jeho pracovní název – „The Sick, The Dying… And The Dead!“ – jenž se nakonec ukázal být definitivním.
Ale to ještě samozřejmě nebylo vše. Na jaře loňského roku vyhodil kapelník Mustaine letitého parťáka a druhý pilíř kapely Davida Ellefsona, neboť si měl po internetu vyměňovat fotky, videa a bůhví, co ještě, s jistou slečnou, která mohla být i nezletilá. Na to konto byly z připravovaného alba dokonce odstraněny i již nahrané Ellefsonovy party a jejich novým zněním byl pověřen starý mazák Steve Di Giorgio (TESTAMENT, DEATH TO ALL).
Skutečně, hotový scénář k napínavému seriálu. Dalo se proto klidně očekávat, že samotné nové album může být trhákem, jemuž se v dosavadní diskografii kapely dostane podobně výraznějšího postavení, jak se to povedlo třeba i již zmíněnému jeho předchůdci „Dystopia“. Ovšem taková očekávání se tentokrát se skutečností jaksi úplně nesetkala. Respektive ne tedy, že by se úplně minula, to jednoduše šest let příprav a samotná osobnost Davea Mustainea už zřejmě předem vylučují, ale k perfektnímu zapadnutí „The Sick, The Dying… And The Dead!“ do formy ideálního alba MEGADETH prostě nedošlo.
Na vině bude především to, že kapela zůstala spíše konzervativní, od svého nejúspěšnějšího thrashově/metalového předobrazu se nechtěla příliš odklánět, a zároveň nebyla příliš odvážná v tom, jak hluboko zajít, když chcete napsat opravdu dobrou novou skladbu. Album se proto odvíjí na vlně starých známých rytmů, riffů a posloupností a onen výraz „odvíjí“ je pro něj vlastně tím úplně nejvýstižnějším. Ano, ono totiž před vámi nefrčí jako namydlený blesk, neubíhá jako voda, dokonce ani jednoduše neodsýpá, ale prostě se odvíjí. S prakticky stále stejným výrazem, u nějž posluchač nakonec vlastně jen čeká, až už to konečně skončí, a je maximálně vděčný za všechny ty okamžiky, které tohle stereotypní „sunutí se“ v pozitivním smyslu naruší. Jako parádní kytarová sóla v titulní skladbě a v „Sacrifice“, zadupávající do země jejich zbývající děj, jako pulsující Di Giorgiova basa, která zase znamená záchytný bod pro „Night Stalkers“, nebo magický úvod „Mission To Mars“, vzbuzující naděje o mnoho větší, než toho pak samotná skladba přinese.
Najdou se ale naštěstí i kompletní skladby, které jsou oněmi „okamžiky“, byť pro album jako celek rozhodně nepředstavují žádnou revoluci. Sympaticky mrazivá „Dogs Of Chernobyl“, která konečně přináší refrén jaksepatří, spolehlivě nejlepší kousek celé nahrávky „Killing Time“, jemuž nechybí vůbec nic – je svižný, emotivní, nápaditý a dramatický, podobně barevná „Soldier On!“ a na závěr dejme tomu i „We´ll Be Back“, když už nic jiného, servírující alespoň riff a tempo jako žiletku.
I tak ovšem platí, že dohromady jako celek album „The Sick, The Dying… And The Dead!“ nepůsobí zrovna nejcharismatičtěji a nezakryje to ani působivá scéna s Vicem Rattleheadem na jeho obalu.
1. The Sick, the Dying... and the Dead!
2. Life in Hell
3. Night Stalkers
4. Dogs of Chernobyl
5. Sacrifice
6. Junkie
7. Psychopathy
8. Killing Time
9. Soldier On!
10. Célebutante
11. Mission to Mars
12. We'll Be Back
Veľké sklamanie, ktorému predchádzal síce aj našťastie úspešný boj hlavného principála s rakovinou, ale aj nechutný vyhadzov Davida Ellefsona, s ktorým u mňa Megadeth stratili obrovský kus autenticity a ktorý mi vzal veľkú chuť sa vôbec tešiť do tejto novinky - následne ešte aj zmazanie jeho basgitarových partov tomu nasadilo korunu. Úvodný singel We'll Be Back slušne navnadil, Nightstalkers s hosťujúcim Ice-T tiež, ale až sa dostal von celý album, bublina spľasla. Gitarové riffy sú slabé, sóla také nijaké, Mustainove vokály miestami čistý otras (Sacrifice ako príklad), texty tiež bývali výrazne lepšie. Basgitarová práca je slušná, ale ja som chcel počuť Ellefsona a nie štúdiového hráča, aj keď ten sám o sebe je extratrieda medzi basákmi. Z ostatného materiálu by som vypichol Junkie, ale nie preto, že by bola dobrá, ale preto, že sa čudujem aká sračka sa to na album Megadeth dostala. To na tento materiál sme čakali skoro sedem rokov? Po siedmich počutiach nemám motiváciu sa k tomuto CD vracať. Metallica vydá budúci rok nový album, ktorým zase nakope Mustainovi riť a on zostane opäť v ich tieni, trpko a uplakane rozprávajúc médiám rôzne drbnuté báchorky z obdobia spred 40 rokov, keď bol súčasťou Metly jeden necelý rok. EDIT 17.4.2023: po dnešnom prepočutí po polroku navyšujem hodnotenie o jeden bod, lebo s odstupom doby sa mi 5 zdá predsa len málo. Niektoré veci tam nie sú až také zlé, miestami sú gitary dobre nabrúsené, ale proste chýba väčšie množstvo ozaj strhujúcich nápadov. A po vydaní novej Metallicy môžem skonštatovať, že to čo som napísal vyššie u mňa platí.
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.