OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sbohem a šáteček. A za dva roky na viděnou! Snad tak by se dala v kostce charakterizovat situace kolem metalové veličiny Stratovarius. Více než dekáda nás dělí od časů, kdy tehdy čistě finská speed metalová kapela začala brázdit širá moře show byznysu a za tu dekádu se z jedněch z mnoha stali jedni z mála. První místa v žebříčcích prodejnosti, vyprodané koncerty, nablýskaná sestava a pověst kultu. Kultu, živeného s železnou pravidelností albem a následným turné. No, to by zmohlo každého smrtelníka. Tak se tedy podívejme šátečku na zoubek!
Stopáž 67 minut přesvědčí i poslední zbylou duši, že Tolkki a jeho chlapci mají neuvěřitelnou hudební potenci. A byla – li tato potence sem tam ku škodě věci, vedla – li k sebe vykrádání a repeticím, na Intermission se představuje v tom lepším světle. Osu patnácti skladeb tvoří rarity – a věřte, že kdyby tyto ze stolu shozené přebytky zachytla do čelistí jiná kapela, založila by si solidní živobytí. Holt ne každý má to štěstí, že si takové klenoty a klenůtky může rozdávat jen tak od cesty.
Kompozice jsou zjevně voleny s rozmyslem a šťastnou rukou. Téměř se nedostalo na tradiční hbitoruké „vysokootáčkové světlospády“ páně Tolkkiho, naopak, přednost dostaly zářezy vedené ve středních tempech, skládané jako mozaika z klidných vyhrávek a kontrastních kytarových a sborových stěn, jaké umí jen jediná kapela na planetě. Kritickým šťourům, kteří kapelu napadají jako neprogresivní, vřele doporučuji soustředěný poslech – jsou tu sice přítomna obvyklá deja vú poněkud „spotřebního“ speedu (jediné to prokletí fenoménu Stratovarius!), ale převládá příjemně inovátorský náboj. Některé kousky by se bez mrknutí oka daly dosadit i do eventuelního best of – kupříkladu úvodní rockárna Will My Soul Ever Rest In Peace s úžasně procítěným zpěvem v refrénu, nebo parádní jízda It´s a Mystery, prokládaná pikantními klávesovými záseky alá Children Of Bodom.
Neskutečný feeling a vzorová instrumentální dovednost jsou ozdobou liliového emblému Stratovarius a své výsadní místo mají i ve třech coverech. Zejména překrásně syrová darda Kill The King od Rainbow, stokrát papouškovaná, vyznívá pod nekompromisními doteky mistrů neomšele (pokud mě sluch nešálí, odzpíval ji sám maestro Tolkki).
Materiál je chytře poskládán, klidnější skladby jsou střídány hřmotnějšími, do skladby kompilace se hodí i předělávky a živá voda v podobě koncertních verzí. Není tedy lepšího rozloučení! Na Stratovarius se určitě jen tak nezapomene, asi nebudu sám, komu budou tihle géniové rychlosti chybět.
Zavřete oči, Stratovarius odchází...
Ještě než na čas odejdou od stolu, shrnuli pár drobečků a uhňácali z nich více než hodinové sousto... Co chcete slyšet? Máte-li už teď separační syndrom, berte všemi deseti, pokud Vás však kompoziční přetlak Tolkkiho a spol. příliš nezajímá, na Intermission zapomeňte. Je to takový lehce nadprůměrný STRATOVARIUS standart.
7 / 10
1. .Will my soul ever rest in peace
2. Falling into fantasy
3. The curtains are falling
4. Reqiuem
5. Bloodstone
6. Kill The King
7. Surrender (live)
8. Keep the flame
9. Why are we here?
10. Ehat can I say?
11. Dream with me
12. When the night meets...
13. It´s a mistery
14. Cold winter nights
15. Hunting high and low (live)
Nemesis (2013)
Elysium (2011)
Polaris (2009)
Stratovarius (2005)
Elements Pt. 2 (2003)
Elements Pt. 1 (2003)
Intermission (2001)
Infinite (2000)
Destiny (1998)
Visions Of Europe (Live) (1998)
Visions (1997)
Episode (1996)
Fourth Dimension (1995)
Dreamspace (1994)
Twilight Time (1992)
Fright Night (1989)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 67:24
Produkce: Timo Tolkki/Goldenworks Ltd.
Studio: Finnvox Studios + Hästholmen (FIN)
Tuhle desku taky beru jen jako "bonus" Ale i tak tu jsou slušné fláky... Třeba zrovna Kill The King se mi líbí dost... :-)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.