OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je libo valčíček s Mephistem? No tak, nebraňte se tomu podmračenému pánovi v černém cylindru, v kole se s ním nudit nebudete. Slzy, smích, vztek a ďábelsky rafinované tempo… Podlehnete jeho uhrančivému zraku a ani nebudete vědět jak… Protože tenhle taneček je zaranžovaný přímo ďábelsky dobře… A kdopak se nám to shromáždil v orchestřišti a ke všemu tak báječně vyhrává? Jistí HORTUS ANIMAE…
Neslyšeli? Není se co divit. HORTUS ANIMAE jsou mladé italské seskupení, které v roce 1997 založili Martyr Lucifer (vokály a basa), Thomas (bicí, dnes již ex-člen), Shred Blast Hypnos (kytara) a Bless (klávesy). První deska byla poctěna názvem „Melting Idols“ a představovala ladění před skutečným počátkem… Sestavu následně posílil bubeník Diego „GroM“ Meraviglia, ostřílený působením v ANCIENT a DOOMSWORD a velkolepé concerto může začít!
V pořadí druhá deska Waltzing Mephisto má všechny atributy povedené nahrávky. Do vínku byl jí dán výtečně čitelný zvuk a produkce, která citlivě pojme jak záchvěvy gotické melancholie, tak ty nejdivější black metalové běsy. Patřičnou instrumentální bravurou jí pak ozdobili sami rodičové. Zejména výkon rytmiky pojišťuje HORTUS ANIMAE proti úpadku do nezáživnosti. I v těch nejextrémnějších blackových válech, které mají občas tendenci klouzat do jednotvárnosti a samoúčelnosti, je práce rytmické sekce strhující. GroM si hraje s perkusemi, chytře mění tempo a z rafinovaných breaků a vyhrávek přechází plynule do přímočarých náklepů. Dobrý bubeník je v téhle hudbě grunt a kapela má opravdu výtečný exemplář.
HORTUS ANIMAE se nejvíce pohybují na poli symfonického black metalu, který dochucují goticky posmutnělou melodikou. Ačkoli uvítání v podobě skladby „Enter“ vzbuzuje obavy, zda jsme nevlezli na červy prolezlý gothic-blackový krchov, kde vyjí ti nejméně nadaní vlci, další kompozice si popouštějí uzdu tvůrčí fantazie a rozbíhají se do roztodivných zakoutí i odboček. Tu u hrobky s uplakanými anděly náhle narazíte na recitál rozladěného pianina, tu na vás bafne slunný flétnový motiv, uprostřed nejprudších blackových vichrů vás pohoupe trocha něžné akustiky… A když už už chcete projít brankou do reality zjeví se art rockově znějící miniaturka… Mephisto se tak z nudného pomalovaného tragéda stává zábavným a náladovým průvodcem po zešeřelém světě, který se pokoušejí dotvářet přehnaná žalnobolnost textů… Lépe je nečíst a podvolit se pouze hudbě, která v převážné míře uniká prvoplánovosti.
Je jen škoda, že sem tam se HORTUS ANIMAE nechají chytit do pasti vlastních kompozic a v touze ještě dál rozvádět, měnit tempa i nálady, vpouštějí do alba zbytečné závany hluchých a bezradných míst. Není jich sice mnoho, ale zjevují se zejména tam, kde z kapely sálá touha lpět až příliš na černém kovu… Samoúčelnost se vedle silných ideí vyjeví rychle. Jakmile však okovy padnou, jsou Italové sví, plní nápadů a rafinované vynalézavosti. Když se nakonec odhodlají zkombinovat „Freezing Moon“ od MAYHEM, „Tubular Bells“ Mikea Odlfielda a klasiku Terzo Incontro, je výsledek natolik přesvědčivý, že mi nezbývá než sednout na chladný náhrobní kámen a pod šedivou hřívou smuteční vrby čekat na další opus HORTUS ANIMAE, jednoho z objevů letošní sezóny.
Kombinace black metalového extrému s gotickým smutnění, zpestřená nelineární stavbou kompozic a velmi liberálním přístupem kapely k hudebním žánrům. Občas touha rozvíjet píseň vede k zařazení zbytečně samoúčelných míst, ale i tak – jeden z objevů sezóny!
8 / 10
Martyr Lucifer
- vokály, basa
GroM
- bicí a perkuse
Shred Blast Hypnos
- kytary
Bless
- klávesy
1. Nameless Introduction
2. Enter
3. A Lifetime Obscurity pt. 1
4. A Lifetime Obscurity pt. 2
5. Springtime Deaths
6. Souls Of The Cold Wind
7. Welcome The Godless
8. Freezing Moon including Terzo Incontro and Tubular Bells
9. A Feeble Light Of Hope
Waltzing Mephisto (2003)
Melting Idols (1999)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Black Lotus Records / Metal Age
Stopáž: 46:34
Produkce: Hortus Animae
Studio: Fear, Ravenna (ITA)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.