OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tahle stockholmská čtyřka neumí dělat dlouhé nahrávky. Díky bohu. Pět písniček, ani ne osm minut, ale každá vteřina stojí za to. Budete to milovat. GOD MOTHER opět dokazují, že na grindcorové scéně jsou unikátním zjevením. „Sinneseld“ je další zářez, ve kterém se snoubí nekompromisní hudba s téměř hitovou prací kytaristy Max Lindströma. Ten už v rámci první skladby dokazuje, že se nebojí v rámci žánru opustit riffující buldozeriádu a i na grindcorovém kolbišti umí vystřihnout a užít si heroické rockové sólíčko.
GOD MOTHER se prostě nenechávají spoutávat, a to je na nich neuvěřitelně sexy. Druhou skladbu „Big Things Coming“ zpěvák Sebastian Campbell začíná štěkavým vokálem a vrací vás tím do devadesátek ve zlaté éře crossoveru. A asi nejednoho naštvu tím přirovnáním, ale GOD MOTHER tu občas znějí jako přísnější o generaci mladší brácha jejich krajanů z CLAWFINGER. A když se zrovna neriffuje, tak Max opět vyvenčí svoji sólovou špacírku. Prostě není druhá taková kapela, která by hrála tak extrémně, svým způsobem hitově, a přitom nerespektovala vůbec žádné hranice. Třetí „Breacher“ je trochu tradičnější, rychlejší a o poznání riffovější kolovrátek, byť i ten GOD MOTHER pocukrují sborovou halekací pasáží, aby to nezůstalo tak suché. Následující „Human+“ je grindcorový vyhlazovací drtikol.
Vedle Maxovo kytary je tu ještě jeden aspekt. Baskytara Daniela Noringa. Právě on drží tělo kapely ve chvílích, kdy si kytara odlétne zasólovat. Líbí se mi, že právě ty pasáže, kde se to děje, nejsou přikrmeny další kytarovou linkou, která by jen zhutňovala výsledný sound, a přesto jsou hutné s funkční. Kredity má samozřejmě i Michael za bicí soupravou, který přesně ví, kdy šlápnout na pedál. V „Human+“ dává skladbě téměř death metalové dusavé spodky, díky nimž celek vyznívá neuvěřitelně přísně. A to je teprve studiová tvorba. Živé koncerty tohoto kvarteta dokáží zážitek katapultovat do úplně jiné dimenze.
Švédsko a grindcore. Pokud potřebuješ vědět víc, tak to není pro tebe.
9 / 10
Sebastian Campbell
- zpěv
Max Lindström
- kytara
Daniel Noring
- baskytara
Michael Dahlström
- bicí
1. Host Body
2. Teething
3. Köttkropp
4. Tunnel Form
5. Di$ney Jail
Sinneseld (2024)
Obeveklig (EP) (2022)
Vilseledd (2017)
Maktbehov (2015)
Imitation (EP) (2013)
Datum vydání: Pátek, 10. května 2024
Vydavatel: DiY
Stopáž: 7:20
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.