OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Chodit na koncerty IRON MAIDEN je v podstatě firemní kultura. Firemní kultura firmy heavy metal, založené v osmdesátých létech minulého století. Chodí tam každý, kdo v téhle firmě něco znamená, chodí tam každý, kdo by v ní teprve něco znamenat chtěl, a chodí tam i spousta jiných lidí, protože tahle firemní kultura je prostě stále ještě „in“. Jinak se totiž nedá vysvětlit, že ani ne dvanáct měsíců poté, co nám Železná panna zahrála v Praze naposledy, aniž by v mezičase vydala nové album či provedla jinou významnost, se bleskem vyprodá i její další koncert a to takovým způsobem, že k němu proto pořadatelé přihodí ještě jeden na následující den.
Vážně, je to prostě fenomén. A přestože tentokrát došlo k výměně vzdušných venkovních prostor za potemnělé prostředí největší tuzemské haly, všichni přítomní byli znovu svědky krásného koncertu, na němž v ještě krásnějších konturách žijící legendy stylu vyniklo všechno to, proč je heavy metal hudebním stylem, který měl, má a nejspíš i snad stále bude mít celosvětový potenciál.
A při tom stačilo „tak málo“. Oprášit jedno z legendárních alb, z něhož se už nějaký ten čas nehrálo, přihodit k němu něco z poslední studiové nahrávky, co ještě živě nezaznělo, pár koncertních tutovek, chodícího Eddieho a několik jeho barevně vymalovaných obrovských reinkarnací na zadní stěnu pódia. Výsledný efekt (co by za něj dali mnozí jiní s třikrát takovou produkcí?) byl omračující a to i pro někoho, kdo album „Somewhere In Time“ (neboť o něm byla před chviličkou řeč) třeba nestaví v diskografii IRON MAIDEN na úplně nejvyšší stupínek.
Jištěni svým legendárním manažerem Rodem Smallwoodem v centru zvukařského ostrůvku zase o rok starší muzikanti svoji show pod hlavičkou „The Future Past Tour 2023“ zahájili těsně před devátou večerní po úryvku z filmového „Blade Runnera“ monumentálním sci-fi vstupem, na nějž navázala skladba „Caught Somewhere In Time“. Bruce Dickinson byl k tomu v tomto duchu náležitě futuristicky oháknutý a přítomným davem v tu chvíli projela frenetická vlna, která se ještě několikrát opakovala, a zejména tedy v okamžiku, kdy ještě později došlo na živě nikdy nezahranou „Alexander The Great“. A upřímně, nebylo se co divit, vždyť to byl skutečně úžasný heavymetalový zážitek, nepostrádající legendární riffy, melodii a skupinu, jíž rovná po Zeměkouli nejspí nechodí.
Velkou roli sehrály i zmíněné obrovitánské ilustrace za zády muzikantů, které byly tentokráte jedinečné, takže kolikrát ještě znásobily dojem z probíhající živé produkce. Osobně jsem to vnímal zejména během „Death Of The Celts“, kdy díky nim tahle studiově nijak výrazná skladba vykvetla do obrovského epického monstra, nebo naopak u jinak spolehlivě fungující přídavkové „Hell On Earth“, jíž motiv Sochy svobody s tváří Eddieho na apokalyptickém pozadí dodal na ještě větší působivosti.
Krom citlivě postaveného setlistu zaujaly ještě některé další drobnosti, na které člověk není na koncertu IRON MAIDEN zvyklý, jako že třeba během úvodu „Fear Of The Dark“ nevyzval tentokráte frontman Dickinson ve známé zpívané pasáži zvoláním „Prague!“ publikum ke zpěvu nebo že ten samý zpěvák si během „The Troopper“ neoblékl starou britskou uniformu a nemával příslušným praporem. A také, bohužel, že v těchto dnech jedenasedmdesátiletý Nicko McBrain nejméně jednu slyšitelně vypadnul z rytmu…
Samozřejmě, ta otázka se během závěrečného potlesku (během nějž nás kapela dlouho napínala, jestli protentokráte oproti tradičním zvyklostem také nepustí montypythonskou skladbu „Always Look On The Bright Side Of Life“ – jež mimochodem vždy spolehlivě zařídí, že cestou z koncertu IRON MAIDEN si pískáte něco úplně jiného, než vás předtím dvě hodiny královsky bavilo) rovněž nabízela… Bylo to naposledy, co tu Harrisovci hráli? Kdo ví, ale každopádně i tentokráte mělo smysl na tomhle koncertě být, a to nejen z toho důvodu, že by si pak třeba někdy v budoucnu člověk mohl říct, byl jsem tam tehdy, když to bylo naposledy. Naposledy, napředposledy, čert to vem. Byl to totiž skvělý koncert IRON MAIDEN, čímž je vlastně řečeno úplně vše podstatné.
Setlist: Caught Somewhere In Time, Stranger In A Strange Land, The Writing On The Wall, Days Of Future Past, The Time Machine, The Prisoner, Death Of The Celts, Can I Play With Madness, Heaven Can Wait, Alexander The Great, Fear Of The Dark, Iron Maiden, Hell On Earth, The Trooper, Wasted Years
Senjutsu (2021)
The Book Of Souls: Live Chapter (2017)
The Book Of Souls (2015)
The Final Frontier (2010)
A Matter Of Life And Death (2006)
Death On The Road (2005)
Dance Of Death (2003)
Rock In Rio (2002)
Brave New World (2000)
Virtual XI (1998)
Best Of The Beast (1996)
The X Factor (1995)
Live At Donnigton (1993)
Real Live/Dead One (1993)
Fear Of The Dark (1992)
No Prayer For The Dying (1990)
Seventh Son Of The Seventh Son (1988)
Somewhere In Time (1986)
Live After Death (1985)
Poweslave (1984)
Piece Of Mind (1983)
Number Of The Beast (1982)
Killers (1981)
Iron Maiden (1980)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.