OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Minulý rok byl Dave v Evropě se svými P.L.F a spanilou jízdu završil fenomenálním koncertem na Obscene Extreme a letos decimuje starý kontinent thrashovou mocností OATH OF CRUELTY, se kterou končí na kodaňském Unearthed Morbidity Festivalu. Ovšem tahle kapela vyprodávající kluby ve Washingtonu, případně L.A., po boku s CEREBRAL ROT do Plzně přivábila... no hádejte kolik? Deset platících! A nebylo to tím, že by tam sto dalších bylo na guestlitech. Komorní atmosféru se snaží jako první protnout domácí korunní princové thrashového království - FAÜST.
A je to věru těžké. Klub pro stopade a pár nesmělých figur v prvních řadách. Začátek je vlažný, nicméně kvarteto nepodléhá panice a krmí přítomné skladbami napříč nahrávkami. Hned na počátku registruji kusy z poslední albovky „Tinnitus Inquisition“, jakými je třeba „Through Ceiling To Hell“ či starší „Door Into Debris“ z miniEP z roku 2020. Zvuk navzdory prázdnému klubu celkem v pohodě a FAÜSTI se snažej prázdno přehlížet. Jenda statečně mnohokrát pozvedá svůj nástroj, aby demonstroval silné paže, a Kryštof dokonce předvádí svůj pověstný krkoliz na kytaře. Bohužel počet dívek, který by z toho minimálně vísknuly nadšením, se limitně blíží nule. Dochází i na tradiční metalovou pózu „do áčka“ a.k.a „na stan“ – tedy lopatkami k sobě. Takže jo, formálně tu všechno je v pořádku, maže to a funguje to, jen se mi zdá, že krytí z bubenické stoličky mohlo být o něco lepší, ale Dave říkal, že všichni den před tím statečně krotili démona alkoholu. Sečteno a podtrženo – FAÜST potvrdili stále rostoucí formu a dokázali ji prezentovat naplno i před poloprázdným (a to je stále dost slabé slovo) klubem.
Tři mladé agilní máničky s kytarami nahrazují tři plešouni se čtyřmi křížky na hrbu. Dobře, dva plešouni a jeden hodně nakrátko. Jenda po koncertě říkal, že je OATH OF CRUELTY smáznou. A… jeho popis byl celkem přesný. Jak to jen popsat. Znáte SODOM? Tak ho zrychlete. Ne, to ještě není dost. Říkám, že to není dost. Ještě. Ještěééé. Jo přesně tak. Thrashový kvapík, avšak nic ve stylu dnes tolik oblíbeného youngadult retrothrashe. Tohle je stará škola. Riffy jsou thrash metal tělem, srdíčko ale tepe grindcore. Korektoři mi zakázali spojení, že vám nějaká hudba odjebe dekel, takže ho sem psát nebudu. Kdybych to ale povolený měl, klidně to sem napíšu, protože to je přesně to, co se stalo. Ultrarychlý thrashový uragán, kterému vévodí nezapomenutelná postava Davea Calliera se svým typickým pohybovým kroksunkrokem v přísně rovnostranném trojúhelníku. Jeho kvílící sóla možná byla všechna stejná, ale kdo to řešil, když vám tahle skvadra thrashových katů právě šlápla kanadou na krk.
Čtveřice z Texasu v každém případě zanechala dojem. Od začátku, kdy zvukovka přešla plynule a poněkud nenadále v koncert, až po konec, kdy jsem přemýšlel, jestli jsem už někdy viděl takhle bleskový thrash-death. Začátek koncertu v každém případě obstaraly starší kousky jako „Hammering Absolute Death“ z prvního dema a skvostně pojmenovaná „Hellish Decimation“ z roku 2014. Postupně se propracovali k materiálu ze stále aktuální dlouhohrající desky „Summary Execution at Dawn“, aby se na konec opět vrátili k prvnímu demu. Bylo to velké a datum 6.6.2023 se zapíše tučným písmem do análů Divadla pod Lampou, třeba i pro tu ostudnou návštěvnost. A kde jste byli Vy?
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.