OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po více jak šesti letech existence a dvou znamenitých kazetách („Po nás potopa“ /1997/ a „Úděl Kassandry“ /1998/) přicházejí konečně ostravští punkoví obroditelé AQVA SILENTIA s čistokrevným cédéčkem, a i když jeho vydání není zaštítěno žádnou více či méně známou nahrávací společností, určitě nic nebrání tomu, abychom ho mohli považovat za první opravdovou desku (rozuměj coby stavební kámen diskografie). Tohle ovšem kapelu samotnou trápí asi ze všeho nejméně, ostatně jak jinak také, když, jak výše poznamenáno, jejím hlavním poznávacím znamením je především punk.
K charakteristice této hudební odnože snad netřeba ještě něco dodávat, tím spíše, že těsně po sametové revoluci v tuzemsku tento styl doznal obrovského rozmachu (stejně tak jako ostatní „tvrdá“ hudba, pro předcházející režim naprosto neskousnutelná), především pak ve své klasické poloze jednoduché rytmiky (čím rychlejší, tím lepší, samozřejmě), několika energických riffů, obhroublého zpěvu-řevu a nemilosrdných textů, bušících do všeho špatného. I AQVA SILENTIA (přestože zmíněný rozmach zase pomalu ale jistě dozněl) na „Době zrcadlové“ vychází z téhle zaklínací formulky, jen má jaksi ulehčenou pozici tím, že si jednak už dávno vyzkoušela kůži, s kterou se v tomhle hudebním ranku chodí na trh, a jednak že disponuje šikovnými autory hudby i textů, kteří by se sice na poli muzikálů typu Drákula asi neuživili, nicméně v řadách A. S. jsou těmi správnými na svém místě. A tak rozehrává docela neodolatelnou ´skočnou´, přímočarou a jednoduchou (ale o to přece jde, ne?), s citem pro přesně vyměřenou maličkou kapku nevyčpělosti, kterou přidává do vínku všem svým skladbám. Nesklouzává k žádným tuctovostem či opisování sebe sama, přesně se drží vzorce pro udržení posluchačovy pozornosti a občas se blýskne i doopravdy originálním okamžikem (vnadná kytarová melodie v „Jeskyně III.“ a „Sein und Zeit“ či vtipně odlehčené a provázané kousky „Tattoophobia“ a „Piercingphobia“). Vzhledem k poměrně krátkým hracím dobám jednotlivých skladeb snad ani nelze víc očekávat, takže potud je všechno v nejlepším pořádku.
A ještě o stupínek výše je (dnes už vlastně tradiční a málem až povinná) druhá tvář A. S., totiž texty. Podle nepsaného punkového pravidla se zabývá všemi negativy, co jich jen dnešní doba nabízí, ovšem je sepsána znovu nadmíru inteligentně, s přiměřeným nadhledem a místy až básnickým citem („…udeřila zima tuhá - jako u nás každý rok - z českých slepic každá druhá s módou zdatně drží krok - první vločka sněhu padla - co potrava pro pýchu - do práce i do divadla, svině jede v kožichu…“ /„Zimomřivé“/ nebo „…k čemu je mu láska, která objekt nemá – k čemu krása nadpozemská – když jsou ústa němá? – všechno má mít opak, v tom to asi vězí – nač je pravda, která nad lží – stále nevítězí …“ /„Jeskyně III.“/), a i když třeba člověk nemusí souhlasit úplně se vším, co A. S. hlásá, musí uznat, že na způsobu, jakým to činí, je cosi lákavého, něco přesně ve smyslu citátu Georga Friedricha Händela „Bylo by mi líto, kdybych své posluchače jenom bavil – chtěl bych je učinit lepšími.“, který AQVA SILENTIA umístila na zadní stranu svého nového CD. Je to možná jenom symbolická náhoda, ale stejně … tichá voda určitě pořád břehy mele.
9 / 10
1. Archa
2. Strom
3. Jeskyně III.
4. Jen tak mezi námi
5. Poslední generace
6. Zimomřivé
7. Štěstí
8. Firma
9. Zabijačka
10. Dovolená
11. Ars Moriendi
12. Tattoophobia
13. Zelený x černý
14. Soumrak
15. Sein und Zeit
16. Nuda
17. Dál
18. Zasáhla svět
19. „Punk“
20. Piercingphobia
21. Pláč
Doba zrcadlová (2003)
Úděl Kassandry (MC) (1998)
Po nás potopa (MC) (1997)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Vlastní náklad
Stopáž: 41:59
Produkce: Aleš Bajger
Studio: Hacienda, Praha
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.