OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po doznění posledních tónů předchozího alba „Sonder“ bylo jasné, že další cesta britských TESSERACT se bude ubírat buď směrem k prohlubování experimentů anebo naopak zařadí zpátečku, na neprobádaná území (alespoň dočasně) zapomene a vrátí se k tomu, co mělo úspěch už v minulosti. Vše nasvědčuje tomu, že skupina zvolila druhou možnost a připravila kolekci více či méně standardních písní, příliš nevybočujících z mustru její starší tvorby.
Dříve než přestanete číst však vězte, že tentokrát to nebude žádný vykalkulovaný „návrat ke kořenům“. TESSERACT sice výrazně omezili námluvy s elektronikou a ambientními plochami, ale jak devítka nových kompozic dokazuje, není to výrazem bezradnosti, ani laciná sázka na jistotu. Spíše by se dalo prohlásit něco jako, že máme co dělat s novou vývojovou fází, jež je plně svázaná s minulostí. V praxi to znamená, že páté album přináší poměrně konvenční hudební náplň, avšak na druhou stranu velice šťavnatou a přitažlivou.
Jestliže jsem v recenzi minulého alba vzýval doladění některých detailů tak, abych to kapele konečně sežral i s navijákem, nečekal jsem, že to bude probíhat právě tímto způsobem. Návrat do škatulky více-méně čistokrevného progresivního metalu znamená i typickou stopáž pro nahrávky kapel s ambicí tvořit posluchačsky „náročnější“ muziku. Sice nelze říct, že by hrací doba o něco malinko přesahující hodnotu jedné hodiny utekla jako voda, skupina však dokázala na této ploše rovnoměrně rozložit kvalitní nápady a stejně tak i několik vrcholných momentů.
Je příjemné slyšet, jak stále dobře dokáže fungovat vzorec, kterým již před více než dekádou TESSERACT tak razantně vtrhli na scénu. I přes nesporný hype prokázali svůj talent už na EP „Concealing Fate“ z roku 2010. Už zde se jasně zformoval jejich styl a skladatelský rukopis, který, pravda s menšími odbočkami v podobě minulého alba, aplikují dodnes. Je tam stále jasně rozpoznatelné zlaté období rozmachu djent-u, jsou tam emotivní vokální polohy i cit pro v podstatě obyčejnou rockovou píseň. A ten nyní možná více, než kdy předtím.
Čtěte také: TESSERACT - Sonder / recenze
Skupina letos prokazuje pozoruhodnou schopnost pro chytlavé refrény zdobící skladby, které mají vyšší ambici než jen pobavit. Tato kombinace epiky a zpěvných melodií přináší dostatek pozoruhodných momentů, aby se posluchačova pozornost netříštila až pod přílišným náporem nápadů nabuzené kapely. Naštěstí tato stránka věci je pevně pod kontrolou a vše je podřízeno výsledku v podobě lehce stravitelných písní. V tomto směru skvěle funguje dvojice skladeb „Echoes“ a „The Grey“. Jejich umístění hned na začátek alba je velice dobrý tah, neboť uchu lahodící refrény a dramatická stavba dokonale navnadí na další dění.
Chuť skládat dobré a čitelné písně TESSERACT neopouští ani v epických a rozmáchlých kompozicích, jakými jsou bezesporu titulní „War of Being“ anebo závěrečná „Sacrifice“. Přestože se v nich toho děje nadstandarně více, vše do sebe nakonec hezky zapadá a vše nakonec dává pevný řád a smysl. Své zásluhy samozřejmě kromě velmi dobře naladěné a skladatelsky nabuzené kapely si může připsat i více než solidně disponovaný pěvec Dan Tompkins. Že to zvládá i živě na pódiu jsme se měli už možnost přesvědčit několikrát, tudíž nepřekvapí, že svým hlasem táhne nahrávku do vysoce nadprůměrných výšin. Především způsob, jakým dokáže udržet v bezpečné vzdálenosti od patetických poloh i ty vypjatější anebo lépe řečeno skladkobolnější momenty dodává devítce skladeb pestrou škálu emocí.
Od TESSERACT jsem nikdy nepřestal očekávat plné rozvinutí jejich potenciálu. O to více mě překvapilo, že se tak stalo právě díky plnému soustředění na to, čím se prezentovali v (dávnější) minulosti. Výsledkem redukce experimentů je sice skutečnost, že „War of Being“ neobsahuje tak fenomenální skladby, jakou je „King“ z předchozího alba, ale jako celek je to letošní sevřenější, kvalitnější, propracovanější a přesto posluchačsky přívětivější nahrávkou.
Páté album TESSERACT přináší poměrně konvenční hudební náplň, avšak na druhou stranu náplň velice šťavnatou a přitažlivou.
8 / 10
Acle Kahney
- kytara
Jay Postones
- bicí
James Monteith
- kytara
Amos Williams
- basa, vokály
Dan Tompkins
- vokály
1. Natural Disaster
2. Echoes
3. The Grey
4. Legion
5. Tender
6. War Of Being
[video]
7. Sirens
8. Burden
9. Sacrifice
War Of Being (2023)
Sonder (2018)
Polaris (2015)
Altered State (2013)
Perspective (EP) (2012)
One (2011)
Concealing Fate (EP) (2010)
Demo (2007)
Datum vydání: Pátek, 15. září 2023
Vydavatel: K-Scope
Stopáž: 60:43
Studio: Middle Farm Studios, Newton Abbot
Produkce: TESSERACT, Peter Miles
S povděkem kvituji, že po vydařeně mnohotvárné "Sonder" se TESSERACT nepustili do ještě větších experimentů. Na "War Of Being" jako by se naopak soustředili více na vlastní hudbu, myšleno skladby a jejich funkčnost a emotivnost. Takže chvílemi se může zdát, že je to návrat až kamsi k náladám alba "Altered State" a progresivitě "Polaris", současně ale v mnohem vyzrálejší a dospělejší podobě. A mě se to tak až překvapivě líbí. Skladby jsou totiž místy příjemně chytlavé a rytmickou složitost i djentové experimenty skupina uhladila do jakési přívětivé kuličky, která se kutálí, poskakuje a odvaluje v hezkých ladných pohybech, žádné hrany, tak by se to dalo metaforicky charakterizovat. Ale přes tento pocit je to stále hodně pestré, nechybí postupně se rozvíjející struktury ani dynamické změny či příjemně uvolňující zklidnění. A skvělý vokální výkon Daniela Tompkinse už je ta pověstná třešnička na dortu.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.