"Skupina Metamorphosis přichází v pořadí se čtvrtou deskou. Album „Luff“ vyjde 27. října, kdy bude zároveň představeno a pokřtěno v pražském Paláci Akropolis. Metamorphosis pak vyjedou na koncertní turné po Evropě, koncertovat budou například v Rusku, Rakousku, Francii, Belgii a Německu.
Profil:
Skupina Metamorphosis se na scéně objevila poprvé v roce 1996. Jejich hudba v sobě spojuje prvky klasického moderního kvarteta a vibrující energie punkové kapely. Díky svému neotřelému přístupu a preciznímu hudebnímu zpracování si velmi rychle našla cestu na pódia po celé Evropě.
Základním pilířem hudby Metamorphosis je smyčcové kvarteto, které používá akustické a elektrické nástroje a zpracování zvuku. Metamorphosis jsou ovlivněni současnou scénickou a etnickou hudbou, pukrockem a popem, vše navíc okořeněňují potřebnou dávkou nadhledu a humoru. Jejich energickou a rytmickou hudbu mnohdy doplňují turecké texty. Důkladné aranže skladeb jsou postavené citlivě, ale zároveň dynamicky. Výsledkem je zcela nový
hudební styl. Časopis The Wire označil jejich hudbu za „úspěšné vzájemné obohacení tradičních a experimentálních postupů, se značnou dávkou energie“, server allaboutjazz.com k jejich hudbě podotkl: „Metamorphosis si vytvořili vlastní styl, který přináší magickou krásu (…) málokdo byl hudebně schopen dosáhnout tak daleko…“
Metamorphosis koncertovali mimo jiné v klubech Knitting Factory (New York, USA), Club Dom (Moskva, RUS), Club Worm (Rotterdam, NL), Empty Bottle (Chicago, USA). Velký ohlas sklidila jejich tvorba také v Praze, posluchači je mohli vidět na koncertech v Divadle Archa či Klubu Delta. Zúčastnili se také mnoha festivalů, vystoupili například na festivalu Alternativa v Praze, Les Nuits Europeennes ve Štrasburku, Festival des Musiques Innovatrices v Saint Etienne či RingRing Festival v Bělehradě. Pro účely festivalu Diagonale Film Festival (Graz) v roce 2005 Metamorphosis také vytvořili vlastní hudbu k filmovým klasikám Nosferatu, Golem a Ekstase Gustava Machatého.
Hudba Metamorphosis tradičně inspiruje tanečníky a choreografy. Skladba Mina z alba „Dip“ byla například použita pro sólové představení tanečnice Daniely Lehmann a zároveň i dala název jejímu vystoupení, které získalo cenu za nejlepší německé ženské sólo v Lipsku roku 2005.
Jejich debutové album „Contaminated Chamber Music“ bylo vydáno v roce 1998 na labelu Rachot/Behemot. Následovalo album „Dip“ (2002), které kapela vydala u prestižního britského labelu LEO Records, na kterém vydávají mimo jiné Sun Ra, Cecil Taylor, Eugene Chadbourne i The Art Ensemble of Chicago. V roce 2004 vyšla skupině u Valuable Tube Records speciální kompilace „Love and Napalm“ určená pro ruský trh.
Dne 27. října představí Metamorphosis v pražském klubu Palác Akropolis své zbrusu nové album „Luff“.
Členové Metamorphosis:
Jan Kavan (*1979) – cello
Studoval skladbu a violoncello na brněnské JAMU, kde nyní působí jako profesor skladby. Kromě hraní na cello skládá hudbu pro různé hudební soubory. Věnuje se také projektům improvizované hudby a tvorbě počítačových her.
http://www.destiniesgames.com/
Christoph Pajer (*1974) – housle, zpěv
Kromě hrani se skupinami Metamorphosis, ground/lift a Boo složil elektroakustickou filmovou partituru pro němý film Křižník Potěmkin. Ve svém volném čase improvizuje ve skupinách G.A.P., Ennonson/Pajer a pracuje na svém novém sólovém projektu. Žije a tvoří v Rakousku.
http://pajer.klingt.org/
Martin Alaćam (*1974) – zpěv, akustická kytara
Rodák z tureckého Istanbulu studoval hru na kytaru na umělecké škole ve Vídni. Koncertoval s Pavelm Fajtem, založil také kapelu SingSing, ve které spolupracoval se zpěvačkou AlexMarculiewicz ze skupiny Deep Sweden. Žije, pracuje a tvoří v České republice.
Richard Deutsch (1972) – elektrická kytara, zpěv
Kromě hraní s kapelou Metamorphosis se věnuje tvorbě interaktivního prostředí pro taneční performance, interaktivní pohybová představení a instalace. Skládá hudbu k filmům a tanečním performancím. Žije v Petrohradu.
http://www.groupgravity.org/
Rozhovor s Martinem Alaćamem, kytaristou a zpěvákem skupiny Metamorphosis
Členové Metamorphosis pochází z různých koutů Evropy. Jak jste se dali jako kapela dohromady?
V sedmnácti letech jsem se přestěhoval z Turecka do Rakouska, kde jsem se seznámil s kolegy Christophem a Richardem. Společně jsme hráli od roku 1996. Nejdříve jen ve složení kytara a housle, později přibylo cello. Honza Kavan, který s námi hraje tři roky, je náš třetí cellista.
Jak se na vaší hudbě projevuje fakt, že nemáte perkuse?
Instrumentace má samozřejmě vliv na celkový zvuk. Naše hudba je ale rytmická, přestože tam nejsou perkusivní nástroje. Na kytaře totiž často přebírám roli bubeníka.
V naší hudbě nejsou skutečné „spodky“, cello často převezme roli basy, hraje ve vysokých polohách. Hudba pak působí jakoby vzdušně.
Vaše hudba je velmi specifická, kombinujete vlastně hudbu moderního klasického kvarteta s punkovou rytmikou a energií. Kde nacházíte inspiraci a jakou hudbu sami posloucháte?
Máme všichni celkem podobný vkus. Na jedné straně je pro nás inspirací vážná hudba dvacátého století – Šostakovič, Ligetti. Já ale říkám, že naše hudba je legrační, ne vážná. (smích)
Další důležitý moment pro naši tvorbu je začátek b-bopu, freejazz, hudba Theloniouse Monka, Johna Coltranea, Fela Kuti a různé formy lidové hudby.
Já osobně mám rád filmovou muziku Nino Rotha či Bernarda Hermanna, prostě klasiku šedesátých a sedmdesátých let.
Pro vaše koncerty je také typická hudební improvizace…
Ano, máme rádi improvizaci, která vznikla v osmdesátých letech. Všichni členové Metamorphosis působili v čistě improvizačních projektech, například s Pavlem Fajtem, nebo v improvizačních seskupeních.
Na koncertech Metamorphosis uslyšíte devadesát procent striktně komponované hudby, zbytek je volná improvizace dle nálady, kde není předem dáno nic, ani basová linka.
Co je pro úspěšnou improvizaci důležité?
Důležité je, že jsme našli hudební jazyk mezi sebou, že naše improvizace mají takzvaně hlavu a patu. Už na sebe umíme reagovat. Při improvizaci hrozí totiž nebezpečí, že se člověk začne opakovat. To už je pak lepší hrát raději přesně tak, jak to má být, než improvizovat polovičatě.
Jakou roli hraje ve vašich skladbách zpěv? Je o také specifická část vaší hudby, navíc vy sám texty píšete.
Pro mě text není tolik podstatný jako hudba, spíš ji chápu jako další hudební prvek. Vždy nejdříve vznikne hudba a pak teprve text, který je v turečtině.
Koncem října představíte v Akropoli svou novou desku „Luff“. Jak se vám na ní pracovalo?
Celý proces nahrávání byl náročný. Dva týdny jsme se připravovali a intenzivně zkoušeli, týden jsme nahrávali a týden se to míchalo, většina skladeb je nahrána na živo. Samotná příprava materiálu trvala čtyři roky, v průběhu se ale konečný výběr dost změnil a s deskou jsme spokojeni.
A rozdíl oproti vaší předchozí desce „Dip“?
Řekl bych, že deska Luff je víc hypnotická a klidnější.
Jaké máte s deskou další plány?
Na jaro chystáme koncertní turné, zatím máme potvrzené hraní ve Francii, Belgii, Německu. Vydavatelství Leo Records po nás chce každý rok jednu desku, takže pracujeme na nových věcech. Teď právě přes internet konzultujeme základy skladeb. Každý z nás má svobodu se k tomu vyjádřit, jsme demokratická skupina a proto se někdy diskutuje se hodně dlouho (smích).
DISKOGRAFIE: „Contaminated Chamber Music“ (Rachot/Behemot, 1998), „Dip“ (LEO Records, 2002), „Love & Napalm“ (Valuable Tube Records, 2004; kompilace speciálně sestavená a vydaná pro Rusko), „Luff“ (LEO Records, 2006)
„Luff“ - tracklist:
1. NORTHERN LIGHT 5:02 (Deutsch)
2. SAYONARA 5:51 (Alacam)
3. ON TRANSIT 5:06 (Deutsch)
4. PIKNIK 4:23 (Alacam)
5. BALKON 5:29 (Alacam)
6. EXPEDITION 4:06 (Deutsch)
7. ZIGZAG 6:00 (Alacam)
8. FADING 5:43 (Deutsch)
9. BIR ARADA BIRARADA 2:43 (Alacam)
10.OSVRADJINN 5:24 (Deutsch)
11.CINEMATICS FOR LUNATICS 5:36 (Deutsch)
KONTAKTY:
PR:
4press
Klára Bobková
Klara.bobkova@4press.cz
731 514 462
Tagy:
DEICIDE
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
METAMORPHOSIS - Luff
- RIP
- 29. listopadu 2007
METAMORPHOSIS - Contaminated Chamber Music
- RIP
- 12. srpna 2006
Franz Kafka - METAMORPHOSIS (Proměna)
- Pavel
- 13. června 2004
EXTERIOR PALNET - Haragma II
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
- RIP
- včera
TWINS CREW - Chapter IV
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
- Manatar
- včera
EREB ALTOR - Hälsingemörker
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
- Louis
- před 2 dny
PATTERN-SEEKING ANIMALS - Friend Of All Creatures
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
- Darkmoor
- před 2 dny
MACERATION - Serpent Devourment
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
- Reaper
- před 2 dny
REVENGE - Violation.Strife.Abominate
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
- Reaper
- před 2 dny
RETROMORPHOSIS - Psalmus Mortis
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.
- Reaper
- před 2 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
WEATHER SYSTEMS - Ocean Without A Shore
- D.E.S.
- před 8 hodinami
ERSHETU - Yomi
- D.E.S.
- před 8 hodinami
OPETH - The Last Will And Testament
- D.E.S.
- před 8 hodinami
DOEDSMAGHIRD - Omniverse Consciousness
- D.E.S.
- před 8 hodinami
SÓLSTAFIR - Hin helga kvöl
- D.E.S.
- před 8 hodinami
OTTONE PESANTE - Scrolls of War
- D.E.S.
- před 8 hodinami
THY CATAFALQUE - XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
- D.E.S.
- před 8 hodinami