Zažiť na jednej scéne legendárnych rockerov toho najčírejšieho rockového razenia býva výnimočná príležitosť. Košická Infiniti aréna bude 13.apríla patriť takým československým hviezdam ako sú Radim Hladík, Fero Griglák, Fedor Frešo, Marián Varga či Martin Valihora. Všetci títo páni sa so svojimi fanúšikmi stretnú na trojkoncerte, ktorého spoločným názvom je Večer rockového snenia. Na jednej scéne tak postupne budú snívať COLLEGIUM MUSICUM, FERMATA a BLUE EFFECT.
Písal sa rok 1968 a podivuhodný kúzelník českej hudobnej publicistiky Jan Křtitel Sýkora vítal zrod novej kapely včasopise Pop Music Express: „Nad beatovým Betlémem září nová hvězda! l pohlédli všichni k hvězdě nad obzorem, spěchali k ní a jí se klaněli. Jas její byl jasně modrý a tak ji pojmenovat se rozhodli Blue Effect.“ Vtedy sa ešte takto krásne o kapelách písalo. Ešte v tom istom roku bol Blue Effect vyhlásený za objav roka akapelu sezóny, Radim Hladík hudobníkom sezóny a skladba Slunečný hrob, prvý hit skupiny (vtedy ešte v anglickej verzii Sunny Grave) skladbou sezóny... Od tej doby pretieklo veľa vody a Blue Effect prežil veľa úspechov, sklamaní i reinkarnácií. Práve takto sa však rodia legendy. Okrem Radima Hladíka sú so skupinou spojené také ikony českej hudobej scény, ako Vladimir Mišík, Lešek Semelka, či David Koller. Platne ako Meditace, Nová Syntéza, Svitanie, Svět hledačů, či sklady Slunečný hrob, Ej, padá, padá, rosenka, Čajovna, Eldorádo, Dívko z kamene a mnoho ďalších, sa natrvalo zaradili do zlatého fondu českej i československej rockovej hudby.
Od roku 2004 pôsobí kapela opäť na koncertných pódiách. V novom zložení, avšak na čele samozrejme s nesmrteľným Radimom Hladíkom, sa predstaví v Košiciach vôbec po prvý raz.
Len o niečo neskôr (1973) vznikla nemenej charizmatická Fermata.V hudobnom názvosloví je fermata grafické označenie pre predĺžený tón alebo pomlčku, a to bez presného určenia dĺžky tohto predĺženia. Spojenie strohej disciplíny so živelnou spontánnosťou? V prípade zakladateľa skupiny Fera Grigláka určite! Aj vo Fermate sa za tri desiatky rokov vystriedali veľké hudobnícke mená ako klávesista Tomáš Berka, gitarista Laco Lučenič, bubeník Karol Oláh a basák Fedor Frešo!
Pieseň z hôľ, Huascaran či Adlibitum, to sú platne pred prvým veľkým odmlčaním sa Fermaty, ktoré skupina ukončila v roku 1991 albumom Simile. O definitívnom návrate Fermaty môžeme hovoriť od r. 1999. Brilantný klávesista Peter Preložník a fenomenálny bubeník Martin Valihora doplnili už tak skvostné duo Fero Griglák – Fedor Frešo, pričom práve v tomto zložení uvidíme Fermatu v Košiciach!
Hudba Fermáty je nadčasová a pre jej fanúšikov niet viac čo dodať. Azda len to, že dostať Fermátu na jedno pódium s Blue Effectom a Collegiom Musicum je vskutku lahôdkovým počinom, ktorý by si nemal nechať ujsť žiaden milovník rockovej a jazz-rockovej hudby.
Collegium Musicum vzniklo v roku 1969 v zostave Marián Varga (klávesy, organ), Fedor Frešo (basgitara), Dušan Hájek (bicie) a Fedor Letňan (gitara). Vedúcou osobnosťou skupiny bol Marián Varga a tou zostal dodnes. Interpretácie klasických diel (Bach, Hyden), debutové EP Hommage à J.S.Bach/Ulica plná plášťov do dažďa, koncepčný album Konvergencie, to boli začiatky formácie, ktorá je dnes legendou. V roku 1973 Collegium Musicum nahralo album Collegium Musicum Live.
V roku 1976 nahralo album Na druhom programe sna. Na nahrávaní sa podieľali aj Radim Hladík, či Pavol Hammel. Potom sa Collegium rozpadlo. V decembri 1977 sa však stará zostava dáva dokopy a nahráva album Continuo. S hosťujúcim Pavlom Hammelom a gitaristom Petrom Peterajom nahráva Collegium Musicum aj album On a o na s témou lásky a vzťahov. V roku 1981 Collegium Musicum nahralo posledný oficiálny album Divergencie.Skupina sa „definitívne“ rozpadla a Marián Varga prešiel na sólovú dráhu.
V nasledujúcich rokoch sa Collegium príležitostne dávalo dokopy. Prvý comeback je datovaný rokom 1992. V roku 1997 Collegium Musicum vydáva comebackový live album s názvom Collegium Musicum "97. V roku 2008 sa dala skupina znovu dohromady,a to v zostave Marián Varga (klávesy, organ), František Griglák (gitara), Fedor Frešo (basgitara) a hosťujúci Martin Valihora (bicie). Práve v tejto zostave vystúpi v Infinity aréne.
Hudba Collegia je prirovnávaná k tradičným The Nice, či Emerson, Lake & Palmer. To však nič nemôže zmeniť na jej výnimočnosti, ani význame pre slovenské hudobné dejiny.
Lístky v cene 20 € a 15 € si rezervujte TU.
Tagy:
THE CULT
THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
- RIP
- před hodinou
BODY COUNT - Merciless
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
- Dalas
- před 3 hodinami
DJEVEL - Natt Til Ende
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
- Reaper
- včera
NEKUS - Death Apophenia
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
- Reaper
- včera
GAEREA - Coma
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
- Reaper
- před 2 dny
VAMPIRSKA - A Liminal Heart Paints The Deepest Shade Of Serenity
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
- Reaper
- před 2 dny
ALARM! - Alarm!
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.
- Noisy
- před 2 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
SHI - 死 - Pure Disgust
- kannibal28
- před 11 hodinami
SEPTARIA - A*
- kannibal28
- dnes
LINKIN PARK - From Zero
- Patex
- včera
VOLA - Friend Of A Phantom
- knedlik
- včera
REBEL SOULS - Leviathan
- kannibal28
- včera
PINK PARADOX - Broken Dolls
- kannibal28
- včera