Zažiť na jednej scéne legendárnych rockerov toho najčírejšieho rockového razenia býva výnimočná príležitosť. Košická Infiniti aréna bude 13.apríla patriť takým československým hviezdam ako sú Radim Hladík, Fero Griglák, Fedor Frešo, Marián Varga či Martin Valihora. Všetci títo páni sa so svojimi fanúšikmi stretnú na trojkoncerte, ktorého spoločným názvom je Večer rockového snenia. Na jednej scéne tak postupne budú snívať COLLEGIUM MUSICUM, FERMATA a BLUE EFFECT.
Písal sa rok 1968 a podivuhodný kúzelník českej hudobnej publicistiky Jan Křtitel Sýkora vítal zrod novej kapely včasopise Pop Music Express: „Nad beatovým Betlémem září nová hvězda! l pohlédli všichni k hvězdě nad obzorem, spěchali k ní a jí se klaněli. Jas její byl jasně modrý a tak ji pojmenovat se rozhodli Blue Effect.“ Vtedy sa ešte takto krásne o kapelách písalo. Ešte v tom istom roku bol Blue Effect vyhlásený za objav roka akapelu sezóny, Radim Hladík hudobníkom sezóny a skladba Slunečný hrob, prvý hit skupiny (vtedy ešte v anglickej verzii Sunny Grave) skladbou sezóny... Od tej doby pretieklo veľa vody a Blue Effect prežil veľa úspechov, sklamaní i reinkarnácií. Práve takto sa však rodia legendy. Okrem Radima Hladíka sú so skupinou spojené také ikony českej hudobej scény, ako Vladimir Mišík, Lešek Semelka, či David Koller. Platne ako Meditace, Nová Syntéza, Svitanie, Svět hledačů, či sklady Slunečný hrob, Ej, padá, padá, rosenka, Čajovna, Eldorádo, Dívko z kamene a mnoho ďalších, sa natrvalo zaradili do zlatého fondu českej i československej rockovej hudby.
Od roku 2004 pôsobí kapela opäť na koncertných pódiách. V novom zložení, avšak na čele samozrejme s nesmrteľným Radimom Hladíkom, sa predstaví v Košiciach vôbec po prvý raz.
Len o niečo neskôr (1973) vznikla nemenej charizmatická Fermata.V hudobnom názvosloví je fermata grafické označenie pre predĺžený tón alebo pomlčku, a to bez presného určenia dĺžky tohto predĺženia. Spojenie strohej disciplíny so živelnou spontánnosťou? V prípade zakladateľa skupiny Fera Grigláka určite! Aj vo Fermate sa za tri desiatky rokov vystriedali veľké hudobnícke mená ako klávesista Tomáš Berka, gitarista Laco Lučenič, bubeník Karol Oláh a basák Fedor Frešo!
Pieseň z hôľ, Huascaran či Adlibitum, to sú platne pred prvým veľkým odmlčaním sa Fermaty, ktoré skupina ukončila v roku 1991 albumom Simile. O definitívnom návrate Fermaty môžeme hovoriť od r. 1999. Brilantný klávesista Peter Preložník a fenomenálny bubeník Martin Valihora doplnili už tak skvostné duo Fero Griglák – Fedor Frešo, pričom práve v tomto zložení uvidíme Fermatu v Košiciach!
Hudba Fermáty je nadčasová a pre jej fanúšikov niet viac čo dodať. Azda len to, že dostať Fermátu na jedno pódium s Blue Effectom a Collegiom Musicum je vskutku lahôdkovým počinom, ktorý by si nemal nechať ujsť žiaden milovník rockovej a jazz-rockovej hudby.
Collegium Musicum vzniklo v roku 1969 v zostave Marián Varga (klávesy, organ), Fedor Frešo (basgitara), Dušan Hájek (bicie) a Fedor Letňan (gitara). Vedúcou osobnosťou skupiny bol Marián Varga a tou zostal dodnes. Interpretácie klasických diel (Bach, Hyden), debutové EP Hommage à J.S.Bach/Ulica plná plášťov do dažďa, koncepčný album Konvergencie, to boli začiatky formácie, ktorá je dnes legendou. V roku 1973 Collegium Musicum nahralo album Collegium Musicum Live.
V roku 1976 nahralo album Na druhom programe sna. Na nahrávaní sa podieľali aj Radim Hladík, či Pavol Hammel. Potom sa Collegium rozpadlo. V decembri 1977 sa však stará zostava dáva dokopy a nahráva album Continuo. S hosťujúcim Pavlom Hammelom a gitaristom Petrom Peterajom nahráva Collegium Musicum aj album On a o na s témou lásky a vzťahov. V roku 1981 Collegium Musicum nahralo posledný oficiálny album Divergencie.Skupina sa „definitívne“ rozpadla a Marián Varga prešiel na sólovú dráhu.
V nasledujúcich rokoch sa Collegium príležitostne dávalo dokopy. Prvý comeback je datovaný rokom 1992. V roku 1997 Collegium Musicum vydáva comebackový live album s názvom Collegium Musicum "97. V roku 2008 sa dala skupina znovu dohromady,a to v zostave Marián Varga (klávesy, organ), František Griglák (gitara), Fedor Frešo (basgitara) a hosťujúci Martin Valihora (bicie). Práve v tejto zostave vystúpi v Infinity aréne.
Hudba Collegia je prirovnávaná k tradičným The Nice, či Emerson, Lake & Palmer. To však nič nemôže zmeniť na jej výnimočnosti, ani význame pre slovenské hudobné dejiny.
Lístky v cene 20 € a 15 € si rezervujte TU.
Tagy:
THE CULT
SARCATOR - Swarming Angels & Flies
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
- Dalas
- před 4 hodinami
MEDUSIAN - Library
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
- Noisy
- před 6 hodinami
HIERARCHIES - Hierarchies
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
- Dalas
- před 8 hodinami
MEDUSIAN - Library
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
- Manatar
- před 10 hodinami
OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
- Noisy
- před 2 dny
MŮRA - Needle Cathedral
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
- Dalas
- před 2 dny
SILO - Druhá řada
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
- Darkmoor
- před 2 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
SEDIMENTUM - Derrière les Portes d'une Arcane Transcendante
- kamanova_boy
- před 5 hodinami
VEIL OF CONSPIRACY - Shape of Grief
- kamanova_boy
- před 8 hodinami
LAMASHTU - Längtan
- kannibal28
- dnes
SARAJAH - Sarajah
- kannibal28
- dnes
RETRO VALHALLA 1995 - Top 10
- byG
- včera
A SWARM OF THE SUN - An Empire
- kamanova_boy
- včera