"Dosud nevydané skladby, remixy i přepracované kompozice soundtracku oceňované plošinovky Creaks herního studia Amanita Design představí Hidden Orchestra 11. listopadu na novém albu Creaks: Bonus, Live & Remixes.
Navazuje tak na desku Creaks OST z roku 2020, která stejně jako novinka vyšla u českého vydavatelství Minority Records.
Hidden Orchestra je projekt britského skladatele, multiinstrumentalisty a producenta Joea Achesona. Ten zpracovává nejrůznější hudební vlivy, k tvorbě zve pestrou škálu umělců, aby vzápětí stvořil svůj “skrytý orchestr”.
„Pro Creaks vzniklo tak velké množství skvělé muziky, že se na původní desku zkrátka nevešlo všechno. Všimli si toho koneckonců i fanoušci, kterým pár skladeb ze hry na původním soundtracku chybělo. S myšlenkou přišel zkraje roku sám Joe. Původně přitom mělo jít o sbírku bonusových skladeb, ale postupně nám ten koncept nabobtnal a vznikla z toho větší a zajímavější nahrávka,“ říká Jakub Dvorský, zakladatel Amanita Design.
Creaks: Bonus, Live & Remixes přináší sedm dosud nevydaných skladeb z původního soundtracku Creaks, dvě rozsáhlé přepracované verze pro živou kapelu a sedm remixů od různorodých umělců jako Floex, Poppy Ackroyd, Ben Lukas Boysen či ZKA4T.
„Když jsme s kapelou vystupovali letos v Praze, rozvinuli jsme několik skladeb Creaks do nových živých verzí a já zjistil, že se o ně chci podělit. Pak jsme si řekli, že by bylo hezké zařadit Floexův remix, protože právě díky němu jsem se poprvé seznámil s Amanita Design. Uvědomil jsem si, jaký potenciál by mohl být v reinterpretaci materiálu více umělci.To nakonec vedlo k nápadu spojit bonusové, živé a remixové skladby do jednoho soudržného alba,“ přibližuje vznik Creaks: Bonus, Live & Remixes sám Acheson.
Barevný zvukový svět Hidden Orchestra, v němž se snoubí vlivy elektroniky, folku či post-rocku, je na Creaks: Bonus, Live & Remixes obohacen o taneční experimentální techno, jemně vybrnkávané ambientně moderní klasické plochy i výtrysky basklarinetového free-jazzu. Na výsledku se podílí také umělá inteligence.
„Joe si velmi dobře porozuměl s nástrojem FMOD, který mu umožnil vytvořit hudbu adaptivní a generativní. Když si například hráč láme hlavu s jednou z hádanek a podaří se mu v jejím řešení pokročit, hra mu to dá elegantně najevo decentní změnou v hudebním doprovodu,“ objasňuje Dvorský.
„Pro Creaks jsem zcela změnil svůj pracovní postup, abych neunavoval posluchače. Docílil jsem toho pomocí softwaru určeného pro herní zvuk, musel jsem však vymyslet množství nových kompozičních technik, abych vytvořil hudbu neustále náhodně měnící svou kompozici. Bylo to obtížné a svým způsobem se tvorba hudby pro každou úroveň hry stala hádankou sama o sobě. Nečekaným přínosem bylo zjištění, že mohu využít umělou inteligenci. Po naprogramování jsem výsledné aranže často považoval za zajímavější než ty, které bych vytvořil sám,“ dodává Acheson.
Živé verze skladeb Bridges a Three Islands byly nahrány v květnu 2022 v lucemburském klášterním prostoru Neimënster s aktuální sestavou Hidden Orchestra, jenž tvoří Joe Acheson na basu a elektroniku, Jamie Graham na bicí, klarinetista Jack McNeil a cellistka Rebecca Knight. O studiový mix se postaral inženýr Tim Southorn. V nejnovější inkarnaci Hidden Orchestra se důraz přesouvá od přesné repliky studiových skladeb k zaměření se na energii a emoce daného materiálu.
Hra Creaks získala ocenění Česká hra roku 2020 i Česká hra roku v kategorii Audiovizuální zpracování, cenu Anifilmu 2021 za nejlepší výtvarný počin, ocenění CEEGA 2020 pro hry ze střední a východní Evropy za nejlepší výtvarné zpracování. Creaks získala nominaci na prestižní Golden Joystick Awards za nejlepší nezávislou hru a dvě nominace na brazilském herním festivalu BIG Festival za nejlepší výtvarné zpracování a nejlepší vyprávění.
Skladby z Creaks zazní také na koncertě Hidden Orchestra v londýnské Queen Elizabeth Hall 20. listopadu v rámci EFG London Jazz Festivalu.
Creaks: Bonus, Live & Remixes vychází pouze digitálně, v současnosti vyprodaný soundtrack Creaks (2020) se dočká vinylové reedice v první polovině příštího roku.
O umělcích z Creaks: Bonus, Live & Remixes:
Hidden Orchestra - kde se Joe opět ujal vlastního remixování
Floex (Tomáš Dvořák) - tvůrce mnoha skvělých soundtracků pro Amanita Design
Poppy Ackroyd - členka živé kapely Hidden Orchestra, která na Creaks OST hraje také na housle
Ben Lukas Boysen - berlínský skladatel soundtracků, jehož práci Joe obdivuje
ZKA4T (Matouš Godík) - zvukový designér hry a mistr mnoha nahrávek Hidden Orchestra
chiefko (Lukas Kunce) - podle kterého byla volně vytvořena kresba hlavní postavy hry Creaks
Tommy Perman - jehož kapela FOUND byla mezi prvními, které Joe remixoval, a jehož projekt orchestrionu Cybraphon byl inspirací pro Creaks a aplikaci Creaksbox
YouTube:
Making of Creaks youtube.com/watch?v=67S-rAyku3U
Tagy:
Magická noc trubadúrů 5
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
CREAKS - Franz Kafka vs. Nábytkoví Bubáci a Ptakolidé
- RIP
- 14. února 2021
BERIEDIR - Liminal Spaces
Pro poslech italského power metalu se člověk vždy musí zaštítit ochrannými kouzly. Kupodivu to není nutné pro poslech této party. Projev je civilní, více se opírá o instrumentální výkony inklinující k progu, k tomu zajímavý vokál. Slušné.
- Manatar
- včera
VEIL OF CONSPIRACY - Shape of Grief
Z podzemí Věčného města vzešla tahle gothic/doom parta, která si za vzor bere švédské DRACONIAN a další podobné spolky. Příjemná melancholická záležitost, která na hodinu čas poněkud zpomalí.
- Manatar
- včera
DRACONIS STAR - Another Time
Ambient, který je široce rozkročen mezi svoji chill a dark zónu říznutý dungeon synthem. Má oblíbená relaxační hudba poslední doby. Oproti minulému albu „Another Time“ sází trochu víc na „vesmírné“ rejstříky a větší dějovost.
- RIP
- před 2 dny
THE FUNERAL PORTRAIT - Greetings From Suffocate City
Tak tohle album je pro mě trochu oříšek. Emo rock, který osciluje mezi příjemnou energickou ladností a hodně podbízivými a banálními refrény. Ty na efekt stavěné melodie bolí, ale z nějakého důvodu to poslouchám už poněkolikáté. Je to kýč, ale baví.
- Noisy
- před 2 dny
MAAT - From Origin To Decay
Němci MAAT jsou další představitelé egyptologického death metalu ve stylu NILE. A vedle například svých krajanů APEP prezentují to asi nejlepší, co v této oblasti v roce 2024 vyšlo. Příjemná procházka mezi hrobkami faraonů.
- Noisy
- před 3 dny
GLEEMER - End of the Nail
Indie rocková emařina plná vybrnkávaných smutných songů, které zní jak z doby, kdy emopatka a mrkváče byli posledním výkřikem teenage módy. Solidní a uvěřitelná porce pocitů i atmosféry, jen by to chtělo sem tam trochu víc dynamiky.
- RIP
- před 4 dny
BLAZON STONE - Hymns Of Triumph And Death
Ačkoli Ludva před lety udělil těmto žákům kapitána Kašpárka mrzkou trojku, časem jistě zmoudřel a dnes i on musí uznat, že tato kapela a) má bicí b) drhne velice obstojné bukanýrské retro, u nějž člověk rád hodí dřevěnou nohou. Vidíme se v Písku, vy psi!
- Marigold
- před 4 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
SWORN - A Journey told through Fire
- SpiJan
- včera
ISIS - In The Absence Of Truth
- Abanek
- včera
QUEENS OF THE STONE AGE - Era Vulgaris
- Abanek
- včera
CEMETERY SKYLINE - Nordic Gothic
- JurajTheMetalHead
- před 2 dny
LEAVING LAS VEGAS - Láska mezi kapkami alkoholu
- Marigold
- před 2 dny
CATHEDRAL - The Carnival Bizarre
- Abanek
- před 3 dny
SACRAMENTUM - The Coming Of Chaos (remix 2024)
- kamanova_boy
- před 3 dny