I keď si živo pamätám, že keď som si tento album niesol domov z akéhosi koncertu v legendárnom kulturáku na Vajnorskej ulici, bola teplá májová noc, stačí sa pozrieť na jeho obal, aby bolo jasné, prečo patrí medzi ostatné jesenné listy.
„Behind The Shadows“ je navyše jednou z mála českých či slovenských nahrávok, ktoré sa ocitli na priesečníku viacerých priamok, presne v tom bode, ktorý znamená úspech a prelom na viacerých frontoch.
V prvom rade druhý album moravských doommetalistov naplnil nemalé očakávania kritiky i publika, ktoré SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY sľubovali už od svojej obligátnej „UG“ demotvorby. Od ortodoxnejšieho „Iron“ sa Sajlenti posunuli k chytľavejšej podobe kovu presmutnelého – koncentrácia hitov, akými sú aj dnes otváracie „Wizard“ a „Garden“, fantastická a svižná „Old Women’s Dance“, éterická „Ghost“ či hymnická „Shadow“, je na domáce pomery nebývalá. Kapele sa podarilo skĺbiť tradičné doomové postupy (doplnené o jednoduché, no v kontexte dosky funkčné husle Zuzky Zamazalovej a chuť dotvárajúce violončelo) a nadžánrový zmysel pre spevnosť a melodiku, ktorý si uchovala až doteraz. Nemalou devízou SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY bol variabilný vokál talentovaného Petra Staňka – neskôr bohužiaľ samého seba pasujúceho do role takmer zabudnutej čiernej ovce.
Ťažko sa hľadajú negatíva na albumoch, ktoré sa (aspoň zo subjektívneho pohľadu) objavili presne na tom správnom mieste v tom najvhodnejšom čase. Našťastie podrobné pitvy od spomienkového seriálu nikto nečaká. Dá sa samozrejme namietať, že ani SSOGE sa nepodarilo na svetovú doometalovú vlnu naskočiť v momente, keď dosiahla globálne maximum, oneskorenie však bohato vykompenzovali kvalitným a pestrým spracovaním. Istú otvorenosť skupiny už vtedy demonštrovala i trojica coververzií skladieb z portfólia DEAD CAN DANCE („Cantara“, „Summoning Of The Muse“) a THIS MORTAL COIL (krehká „I Come And Stand At Every Door“).
Aj s vedomím, že „Behind The Shadows“ nedosiahli vo svete žiaden triumfálny úspech, i napriek tomu, že Radek Hajda, jediné spojenie medzi dnešnou a vtedajšou zostavou SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, túto etapu považuje za dávnu minulosť, si dovolím tvrdiť, že práve tento album si zaslúži titul jednej z najdôležitejších tuzemských nahrávok druhej polovice deväťdesiatych rokov.
Druhou z oných vyšsie spomínaných priamok je totiž zdanlivo nenápadný fakt, že „Behind The Shadows“ je prvou položkou v katalógu brnenského vydavateľstva Redblack, takmer rodinného podniku, ktorému sa ako jedinému podarilo získať si rešpekt mimo uzavretej undergroundovej metalovej scény – bez nutnosti ohnúť chrbát pod váhou kompromisov. Na neskoršiu žatvu Andělov – síce znamenajúcich nezriedka menej, než povestných pätnásť minút slávy – i nespochybniteľné nadžánrové úspechy kapiel ako DARK GAMBALLE či ANIMÉ zasial práve „červený“ album SSOGE.