Kalifornská BDM scéna má vo svete extrémneho podania kovu smrti obzvlášť dobrý zvuk od konca 90. rokov minulého storočia. Odvtedy, konkrétne od roku 1998, trvá aj existencia sanfranciského spolku ODIOUS MORTEM, ktorý po dvoch albumoch z rokov 2005, resp. 2007, išiel do útlmu či zápolil s kadejakými situáciami, ktoré prináša život, a tak jeho aktuálny tretí album „Synestesia“ vyšiel až koncom januára tohto roku.
Trinásť rokov je dlhý čas, možno teda porovnávať. Debut „Devouring The Prophecy“ priniesol brutálny death metal, počuteľne ovplyvnený DEEDS OF FLESH, akurát s nie takou ponurou atmosférou, akú vedela vytvoriť družina okolo Erika Lindmarka (R.I.P.). Dvojka „Cryptic Implosion“ znamenala posun k sofistikovanejšiemu a technicky vyšperkovanému podaniu žánru, hudba je tu z podobného „vrhu“ ako tvorba DECREPIT BIRTH. Nie náhodou, traja za štyroch členov OM v tejto skupine predtým či potom niečo odohrali.
Aktuálnu trojku „Synesthesia“ pripravili ODIOUS MORTEM v zostave Joel Horner (basgitara), KC Howard (bicie, gitary), Dan Eggers (gitary) a Anthony Trapani (vokály). Tí istí ľudia ako pred trinástimi rokmi, ale hudba sa opäť o kúsok posunula. Desiatka skladieb prináša technický death metal s ľahkým príklonom k BDM a oproti minulosti sa vyznačuje hlbším, hutnejším a „oblejším“ zvukom, v ktorom vyniknú ťažké, drvivé riffy v pomalších dôrazných pasážach, ktorých oproti minulosti pribudlo.
Celkovo možno povedať, že náklepy ustúpili v prospech stredných a rýchlejších temp, v porovnaní s dvojkou je tu menej orgií gitarového vyšperkovávania, miesto ozdobnosti sa o slovo hlásia priamočiarejšie harmónie a gitary sú pri všetkej technickej prepracovanosti v prvom rade masívne. Dalo by sa povedať, že v rámci žánru ide o energický, útočný kus, ktorý zároveň prináša solídnu porciu melodiky. Vokál je hlboký, dôrazný, nadštandardne zrozumiteľný, čo nahrávke spolu s jej zvukom a kompaktným aranžovaním dodáva nádych 90. rokov, aj keď tu o nejaké retro absolútne nejde. OM skrátka znejú „vybúrene“ a uvážlivo, ako kapela, ktorá vie, že na výbuchy brutality sú tu iní borci a radšej sa šikovne venuje syntéze „umeleckosti“ a „smrteľnosti“.