Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Velmi překvapivé sólové album předkládá Steve Von Till z NEUROSIS. Jeho pátá deska se totiž v mnoha ohledech silně liší od všeho, co Steve sólově vydal za posledních dvacet let. „No Wilderness Deep Enough“ se odklání od akustických neofolkových vod a staví do popředí plochy, které mají mnohem blíže k ambientu. Nejčastěji tu používá smyčcové rejstříky, medově táhlé žesťové tóny, mellotron a klávesy. I atmosférou je deska výrazně jiná, než její předchůdci. Její základní obrysy Steve stavěl v severním Německu, když nemohl spát díky pásmové nemoci. Odtud vyvěrá snová, mámivá atmosféra, kterou si album jako celek uchovává po celou dobu. Po čase se k nápadům vrátil a začal je více opracovávat.
Po nějakou dobu měl Steve Von Till pocit, že napsal svoji první instrumentálně ambientní desku, dokud materiál neslyšel Randall Dunn, jemuž se naopak zdálo, že by hlas skladbám prospěl. A tak se i stalo. Texty mnohem více než s nějakým obsahem pracují se zvukomalebností, rytmikou a melodikou. To volné plynutí, které jde silně po náladovosti, je tu cítit každou vteřinu.
Sólová tvorba jedné z hlavních tváří NEUROSIS nikdy netlačila na pilu, vždy byla velmi uvolněná a pomalu plynoucí. „No Wilderness Deep Enough“ ještě více zpomaluje a dává vyniknout barvě zvuků, které jsou použity. Donutí vás zastavit se a dostat se do hloubky. Jakoby chtěly vytvořit prostor, kde člověk může být jen sám se sebou a uniknout před uspěchaným světem tam venku. Tempo je mnohdy přímo hypnotické. Některé skladby, jako třeba „Shadows On The Run“, mají soundtrackové a scénické tendence.
Steve Von Till natočil album, které si zachovává jeho rukopis, ale k psaní používá jiné nástroje. Ze všech jeho desek má nejsugestivnější náladu, a ačkoliv nebylo zamýšlené jako koncepční, je velmi sevřené a emočně jednotné. Pokud potřebujete pauzu, dejte si „No Wilderness Deep Enough“.
STEVE VON TILL bez kytary a v mnohém odlišný od jakékoliv předchozí sólovky. A přesto ho na první poslech poznáte.
8 / 10
Skladby
1. Dreams of Trees
2. The Old Straight Track
3. Indifferent Eyes
4. Trail the Silent Hours
5. Shadows on the Run
6. Wild Iron
Diskografie
No Wilderness Deep Enough (2020) A Life Unto Itself (2015) A Grave Is a Grim Horse (2008) If I Should Fall to the Field (2002) As The Crow Flies (2000)
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě napamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.
Polámaný disharmonický death metal jedou už patnáct let a jsou v tom velmi dobří. Nová deska z trendu nevybočuje. Navíc jí hrozně moc sedne produkce od newyorského čaroděje Colina Marstona. Pro fanoušky všech extrémních podivností povinnost.