Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Zem je mŕtva“, hlásajú na svojom treťom albume moskovskí KATALEPSY. Tri albumy za sedemnásť rokov existencie môžu pri povrchnom pohľade vyzerať ako fakt ležérne tempo, vďaka niekoľkým „menším“ alebo „spoločným“ nahrávkam má však skupina diskografiu, ktorá svedčí o tom, že páni sa na jednej strane neflákajú a na tej druhej zase netrpia pocitom, že so všetkým, čo im napadne treba hneď bežať do štúdia a radšej starostlivo vyberajú a vybrusujú.
Ani ich raný slam/brutal death metal nebol úplne márny, pred poldruha dekádou táto vlna dokonale preorala aj ruskú extrémnu scénu a KATALEPSY sa zaradili k tým, ktorí naozaj pochopili čo a ako. Veľké šťastie však máme v tom, že limity tohto subžánru im dosť rýchlo začali byť pritesné a miesto toho, aby v nich uviazli, začali hľadať a posúvať sa ďalej. Prvý dlhohrajúci album z roku 2013 bol už namakanou ukážkou toho, ako brutálny a technický death metal vidia na šírej ruskej zemi a o tri roky neskôr na dvojke predviedli, že dá sa ísť ešte ďalej, brutálne a zároveň kreatívne a sofistikovane.
Tretí album sa zvykne považovať za test kvality a toho, či kapela ako taká má význam a potenciál do budúcnosti. Vydanie opäť u Unique Leader svedčí o tom, že obe strany sú so spoluprácou spokojné a myslím, že aktuálne ani nie je nikto, kto by mohol KATALEPSY začať lanáriť na niečo „ešte lepšieho“. Takáto banda sa z portfólia proste nepúšťa. Nie s takýmto albumom, „Terra Mortuus Est“ je totiž nahrávkou, ktorá má ďaleko k tuctovosti a aj k „istotám“. V jedenástich skladbách na rozšafnej ploche 50 minút si Moskovčania opäť posúvajú hranice a v oblasti experimentovania si doprajú naozaj dosť, pričom to nevyznieva ani samoúčelne, ani násilne.
Pochopiteľne sme stále v žánri brutálneho death metalu, na mnohých miestach fakt výbušného a intenzívneho. Zároveň ide o technicky a kompozične opulentný kus s tou pridanou hodnotou, že surovosť a „umenie“ tu nebojujú jedno proti druhému, ale pekne spoločne. Gitarové riffy i rytmika sú také, aké očakávate od spolku existujúceho od roku 2003 a stále na sebe pracujúceho, a zároveň vás napriek všetkému stále dokážu nadchnúť a aj ohromiť. Harmónie, vyhrávky a vyšperkovaná hutná basgitara, pod tým bicie s ostro rezaným, ale nie nepríjemným zvukom. Mnoho momentov dokumentujúcich, ako sa z klasického slammingu stal u KATALEPSY silný, živý a valcujúci groove.
Niečo podobné majú vo svojom old school slame NY majstri INTERNAL BLEEDING, ku ktorým majú Rusi na viacerých miestach blízko, keďže takisto prišli na výrobu amalgámu tvrdého jadra a kovu smrti, nech už sa to týka hudby či vokálov. A neboja sa svoj BDM obohatiť o ďalšie momenty – do deathmetalového nárezu sa KATALEPSY s ľahkosťou pustia z thrash/crosssoverového partu ako od SIBERIAN MEAT GRINDER. Popri tom sa úspešne oddávajú atmosféram, ktoré tu a tam nájdete aj na fakticky besných miestach a záverečná „Land Of Million Crosses“ na nich stavia tak, že epickým a „post“ dojmom sa nevyhnete. Zvuk, vizuál a texty dielo korunujú. Toto je dobrý rok pre BDM.
1. Closer than Flesh
2. Night of Eden
3. Those Who Rot the Souls
4. The God of Grave
5. Terra Mortuus Est
6. Kings of the Underground
7. Deep Down Madness
8. No Rest No Peace
9. From the Dark Past (They Come)
10. Neonomicon III
11. Land of Million Crosses
Diskografie
Terra Mortuus Est (2020) The Beast of Nod (2019) Gravenous Hour (2016) Autopsychosis (2013) Your Fear Is Our Inhabitancy (demo) (2010) Triumph Of Evilution (EP) (2008) Triumph Of Evilution (split) (2008) Musick Brings Injuries (2007) Blasphemer (4-way split) (2004)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2020 Vydavatel: Unique Leader Records Stopáž: 50:10
Ano, "groove" je to slovo. Metal bez groove je jak Stray bez lexaurinu. Molodci během své vysokooktanové jízdy pumpují groove od první do poslední vteřiny. Možná by tomu slušel pestřejší vokál, ale to už je jen taková nevýznamná hnidopišská poznámka.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě napamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.
Polámaný disharmonický death metal jedou už patnáct let a jsou v tom velmi dobří. Nová deska z trendu nevybočuje. Navíc jí hrozně moc sedne produkce od newyorského čaroděje Colina Marstona. Pro fanoušky všech extrémních podivností povinnost.