Pátek
23.3.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2005

Vydavatel:
Hydra Head Records

Stopáž:
cca 65 min.

1. Dead
2. Commuted
3. Fields
4. Under Rotting Sky
5. No Joy

Dubin
hlas

O'Malley
gitara

Plotkin
basgitara, syntezátor

Wyskida
perkusie

Khanate (2001)
Things Viral (2003)
Capture & Release (EP) (2005)
Dead & Live Aktions (DVD) (2005)

KHANATE - Dead & Live Aktions

Celý čas na hranici konceptuálneho umenia a hudby. Rovnako, ako je netypická tvorba obsadením vlastne klasického „rockového kvarteta“ KHANATE, nesie sa v duchu „štandardnej neštandardnosti“ aj recenzované DVD.

KHANATENa „Dead & Live Aktions“ na prvý pohľad upúta obal – jednoduchá „singlová“ krabička s polámaným khanatovsko/o´malleyovským designom a kusými informáciami. DVD zachytáva KHANATE v medziobdobí medzi dlhohrajúcim albumom „Things Viral“ a jeho EP nasledovníkom „Capture & Release“. Prvý diel na dve časti rozdeleného obsahu tvorí pôsobivý klip k skrátenej verzii skladby „Dead“ – hraná naturalistická štúdia mimiky (úspešného) samovraha. Pôsobivo priamočiare video bolo dokonca uvedené na viacerých festivaloch krátkych filmov.

„Live“ časť nosiča je reprezentovaná štvoricou klipov, tentokrát odhaľujúcich skladby v celej ich hrubej a neupravovanej podobe, v troch zo štyroch prípadov presahujúcej štvrťhodinu. „Commuted“ a „Fields“ z „Things Viral“ a „Under Rotting Sky“ s „No Joy“ z eponymného debutu dokazujú, že i tak ťažko uchopiteľná hudba, akú tvoria KHANATE, je prenositeľná na pódium – ba naopak, získava tým ďalší rozmer. Oproti štúdiovým verziám skladieb je omnoho ľahšie vnímať ich dynamiku a vnútornú energiu. Bicie Plotkinovho dvorného spoluhráča Tima Wyskidu sú vystavené neuveriteľnej tortúre a možno prekvapivo spolu s hraničným vokálom Alana Dubina nesú kostru kompozícií. Roztopený čierny asfalt riffov basgitary Jamesa Plotkina a gitary Stephena O´Malleyho pretekajúci cez „krabičky“ až po steny zosilňovačov len vypĺňa priestor medzi Dubinovým agonickým neľudským revom, rozsekaným tupými údermi do bicej súpravy.

KHANATESo statickosťou vystúpení sa vysporiadali KHANATE zosnímaním a postprocessingom. Kým výborný zvuk ostal autenticky drsný, obraz je upravený filtrami a doplnený prestrihmi mimo pódium. Detailná kamera umožňuje vychutnať si stopercentné fyzické aj psychické nasadenie a koncentráciu celej štvorice. V každom z klipov máme možnosť sledovať hudobníkov z iného uhla a perspektívy – na nudu či stereotyp ozaj neostalo miesto. Malým ozvláštnením sú štylizované backstage zábery porozhadzované na náhodné miesta na disku.

I na „Dead & Live Aktions“ KHANATE potvrdili povesť zoskupenia, ktoré sa pohráva so zavedenými šablónami. Nenechali sa zlákať obvyklým lákadlom DVD – snahou napchať na nosič čo najviac materiálu a tak prakticky (i keď nechtiac) znemožniť ucelený divácky zážitok. Na tejto placke je hudby tak akurát (čosi vyše hodiny), kvalitné a neopozerané technické spracovanie z nej navyše robí jedno z mála DVD, ku ktorým sa nemá divák problém vracať. V dobe, keď sa dévédéčka stávajú takmer povinnou a radovou súčasťou diskografie každej skupiny sa toto zdá byť tá správna cesta; pravé naplnenie pojmu „multimediálnosť“.


Thorn

Zveřejněno: 16.3.2007


Netradičné, no o to lepšie DVD jednej z najoriginálnejších metalových skupín.

Autor recenze:
8,5 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

zatím nehodnoceno

Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page