Sobota
21.4.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2001

Vydavatel:
SPV / Steamhammer

Stopáž:
67:07

Produkce:
Paul O´Neill

1. Stay With Me A While
2. There In The Silence
3. Commissar
4. I Seek Power
5. Drive
6. Morphine Child
7. The Rumor
8. Man In The Mirror
9. Surrender
10. Awaken
11. Back To Reason

Chris Caffery
kytara

Johnny Lee Middleton
basa

Jon Oliva
klávesy, zpěv

Al Pirelli
kytara

Sirens (1983)
The Dungeons Are Calling (1984)
Power Of The Night (1985)
Fight For The Rock (1986)
Hall Of The Mountain King (1987)
Gutter Ballet (1989)
Streets (1991)
Edge Of Thorns (1993)
Handful Of Rain (1994)
Live In Japan (1994)
Dead Winter Dead (1995)
Final Bell / Ghost In The Ruins (1995)
From The Gutter To The Stage (kompilace) (1996)
The Best And The Rest (1997)
The Wake Of Magellan (1998)
Believe (kompilace) (1998)
Poets And Madmen (2001)

SAVATAGE - Poets and Madmen

No, tak nám americká banda Savatage prochází dalším těžkým testem odvahy a kvalit. Jen co od prahu zmizel stín zubaté a smrti jednoho z pilířů - Chrise Olivy - to zase začíná bublat a vřít. Skupinu totiž opustili kytarista Al Pitrelli a zpěvák Zak Stevens. Geniálně vyladěná libozvučnost jednoho z nejlepších alb let devadesátých - úchvatného Wake Of Magellan - se tak povážlivě rozkymácela. Cafferymu chybí parťák ke klasickým proplétaným sólům a orgiastickým výtrysků nebeského feelingu, Chrisu Olivovi zase vokální parťák a protiváha jeho drsné hlasové brusce.

Ačkoli se Pitrelli na práce albu zúčastnil coby kytarová výpomoc, oslabení je v řadách Savatage přeci jen lehce patrné. Po textově i hudebně sevřeném veleopusu (dost bolo superlativů) Wake Of Magellan jsou Poets and Madmen o něco rozvolněnější a rozevřenější, o to však ostřejší náloží hard rocku s nezaměnitelným patosem. Kompozice, předtím budované velmi houpavými tahy a rozkreslované proměnlivou instrumentací do kouzelných výjevů, nasazují náhle ostré hrany a sází na přímočarost. Cafferyho působení u hrubozrnného Metalia se promítlo do hodně nabroušeného zvuku a trhanosti riffů, ovšem zkrátka nepřijdou ani zastánci Olivova klávesového mistrovství. Dominuje zvuk piana, který v nádherných názvucích otevírá kouzelnými melodiemi jednotlivé skladby, aby se pak porůznu do masivního rockového korpusu vlamoval a tvořil ty nezaměnitelné pestrobarevné kompozice.

SAVATAGEVrchol alba nastupuje ve chvíli, kdy se Savatage opírají do své desetiminutové fantasmagorie Morphine Child. Maximální úsečnost a syrovost, postavená do kontrastu s melodickými výlevy klávesové sekce a monumentálními sbory je demonstrací největší síly Poets and Madmen, a to právě rezignace na emocionální eufonii Wake Of Magellan. To umožnilo operaci s takovými šokantnostmi, jako je “road rock” (budiž tímto naplito na škatulata všeho druhu) v I´ll Run It, nebo neuvěřitelně dynamický kytaro - vokální téměř rap ve skladbě Comissar... Jakkoli to zní apokalypticky, dohromady to až překvapivě šlape...

Před námi totiž nestojí skupina mladistvých žaludů, kteří by se po hlavě vrhly do neznámých a experimentálních vod, před námi stojí čtveřice starých mazáků, kteří zanalyzovali síly a napřely je jediným směrem. Poets and Madmen je hodně silnou kompilací poměrně různorodých písní, které jednotí jedinečný rukopis tvůrců, ale především nebojácná kombinace syrovosti kytar a líbivých elegií piana. K životnímu výkonu se vypjal i Jon Oliva, nedá se říci, že by se člověku po Stevensovi nezastesklo, ale paleta barev Olivova vokálu je více než příjemným překvapením. Parádní disciplínou jsou i texty, takže jediné, co může kálet na pozitivní dojem, jsou reminiscence geniality Magellana. Síla Poetů je ale úplně někde jinde a po pár posleších můžu zodpovědně vytesat do netu, že tahle fošna stojí vrchovatě za to.


Marigold

Zveřejněno: 14.1.2002Názory redakce
Milda
3.3.2004

Zacharyho absence je samozřejmě velkou ránou, ale Jon se překonává a materiál je jeden z vůbec nejlepších, které kapela kdy natočila.

[9 / 10]


Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page