Úterý
24.4.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2010

Vydavatel:
earMUSIC/Edel

Stopáž:
48:22

Studio:
High Gain Studio

Produkce:
Dirk Schlächter, Kai Hansen

1. Rise
2. Deadlands
3. Mother Angel
4. No Need To Cry
5. Empathy
6. To The Metal
7. All You Need To Know
8. Time To Live
9. Shine Forever
10. Breaking Away

Kai Hansen
zpěv, kytara

Henjo Richter
kytara, klávesy

Dirk Schlächter
basa, zpěv

Dan Zimmermann
bicí

Heading For Tommorow (1989)
Heaven Can Wait (EP) (1990)
Who Do You Thing You Are? (EP) (1990)
Sigh No More (1991)
Heading For The East (VHS) (1991)
Insanity And Genius (1993)
Future Madhouse (EP) (1993)
Lust For Life (VHS) (1994)
Land Of The Free (1995)
Rebellion In Dreamland (EP) (1995)
Silent Miracles (EP) (1995)
Alive95 (1996)
Somewhere Out In Space (1997)
The Karaoke Album (1997)
Valley Of The Kings (EP) (1997)
Powerplant (1999)
Blast From The Past (Best of) (2000)
No World Order! (2001)
Skeletons In The Closet (2003)
Majestic (2005)
Land Of The Free II (2007)
To The Metal (2010)
Skeletons & Majesties (EP) (2011)
Master Of Confusion (EP) (2013)
Empire Of The Undead (2014)

GAMMA RAY - To The Metal

Německá kapela GAMMA RAY se se svým stylem poprala v první půli devadesátých let, poté jej chvíli brousila a zkoušela, kam se ještě dá sáhnout. Nové tisíciletí pro kapelu znamenalo období stability hudební i personální a ničím nerušené tvorby a produkce ve vytyčeném směru. Dokonce měla i dostatek prostoru, aby v drobných náznacích sklonila poklonu některým svým kolegům. Na „No World Order“ metalovým, respektive jidášským kněžím, na „Land Of The Free II“ pak mistru Harrisovi. Nebo snad je to tak, že hrají to, co je od nich očekáváno a na vlastní vývoj rezignují? Zanechme těchto úvah a berme novinku zcela zodpovědně… a vážně.

GAMMA RAYNovinka je trefně pojmenovaná: „To The Metal“. Podobně výstižný je i obal desky. Jak už jsme si za těch posledních deset patnáct let mohli zvyknout, GAMMA RAY jsou co se týče obalů konzervativní kapela a jak jednou našli vhodnou kombinaci oranžové a modré barvy a vcelku specifických symbolů heavy metalu, nebyl důvod pro přílišnou změnu. „To The Metal“ je stylově album ve starých kolejích GAMMA RAY. Sice se sem tam dá nějaká ta pocta najít, ale to lze brát jen jako projev slušnosti. Například v refrénu titulní skladby na nás z dálky kýve „Revolution“ (z alba „Angel Of Retribution“). „All You Need To Know“ je od Kaie hezká vzpomínka na doby, kdy odešel od HELLOWEEN a oni poté nahráli vynikající píseň „Kids Of The Century“. Dokonce si jí nechal zazpívat od Michaela Kiskeho. Dalo by se najít ještě několik menších „inspirací“, ale to už by bylo hnidopišství, ostatní skladby už na album s cedulkou GAMMA RAY sedí bez větších výhrad. Chlapci se „Do Metalu“ pořádně opřeli a jedou svou divokou jízdu na vlnách vysokého kmitočtu. Za zmínku určitě stojí úderná, ale melodická „Rise” z pera (respektive paličky) Dana Zimmermanna. Hansenova „Deadlands”, která předvádí GAMMA RAY ve zlatém období let devadesátých. Dojde i na dojemnou baladu „No Need To Cry”, a nezapomeňme na chytlavým, stadiónově pompézním refrénem obdařenou „Empathy“.

Přimhouříme-li oči nad tím, že pánům z GAMMA RAY již před lety došly nápady, a tak je berou kde se dá, a přičteme jim k dobru těch několik podařených skladeb, vychází z toho vcelku slušné, leč průměrné album. „To The Metal“ nijak z řady několika posledních desek nevyčnívá a v tomto srovnání to není ani vysloveně propadák. Jde o poslouchatelné, místy i zábavné heavy metalové album, jakých již mají na kontě několik a jakých, tuším, ještě pár nahrají.


Manatar

Zveřejněno: 15.2.2010

WWW odkaz:


Názory redakce
Louis
14.2.2010

K tomu, co zde uvádějí kolegové, není (bohužel) prakticky co dodat. Tentokráte se ta konzerva s nápisem GAMMA RAY (na to, že má být vylisována do pravého metalu) otevírá opravdu podezřele snadno a není tím pádem divu, že toho z ní moc nevypadne (vpodstatě pouze „Rise“, „Deadlands“, „Mother Angel“ a „Empathy“). Po tom všem, co Hansenovci v minulosti dokázali, jsem z toho ovšem poněkud rozpačitý.

[5,5 / 10]
Darkmoor
11.2.2010

"Je pět hodin ráno, vzhůru Kolbenko, modráky na sebe, nahodíme stroje, nastal čas!", tak zřejmě vzkřikl jednoho rána brušič Kai Hansen na své tři podřízené. A protože každá továrna má svá pevná pravidla, vydal s nimi další desítku skladeb. Přes vrata hlavního provozu naštěstí neprotáhl kopírku MAIDEN ani PRIEST, alespoň něco, stačí, že tu máme vykradenou "Kids Of The Century" i s hlasem původního zpěváka v podobě "novinky" "All You Need To Know". Nudná sázka na jistotu s poměrně zvedenou trojkou "Rise", "Empathy" a "Chasing Shadows", dalším stupidním obalem, stylizací a titulkou ála MANOWAR. Lepší než posledně, ale jinak...

[5,5 / 10]
Pánové z GAMMA RAY svým fanouškům servírují přesně takový produkt a v takovém balení, jak je to po nich požadováno. To vše dělají byť s dobrým úmyslem, ale přeci jenom za účelem zisku, aby se mohli věnovat svým milejším, zcela jiným koníčkům, než je heavy metal. Jinak to ani snad není možné…

Autor recenze:
5 / 10

Redakce:
5,5 / 10

6,5 / 10s kapelou GAMMA RAY:

s kapelou HELLOWEEN:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page