Pátek
23.3.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2011

Vydavatel:
Southern Lord Records

Stopáž:
60:26

Studio:
Avast studios, Seattle (USA)

Produkce:
Stuart Hallerman, D. R. Carlson, Adrienne Davies

1. Old Black
2. Father Midnight
3. Descent To The Zenith
4. Hell’s Winter
5. Angels Of Darkness, Demons Of Light I

Dylan Carlson
kytara

Adrienne Davies
bicí

Lori Goldston
cello

Karl Blau
basa

Extra-Capsular Extraction (EP) (1992)
Earth 2 (1993)
Phase 3 - Thrones And Dominions (1995)
Sunn Amps And Smashed Guitars (live) (1995)
Pentastar: In The Style Of Demons (1996)
Hex; Or Printing In The Infernal Method (2005)
Living In The Gleam Of An Unsheathed Sword (Live) (2005)
Hibernaculum (2007)
The Bees Made Honey In The Lion's Skull (2008)
Live Europe 2006 (2008)
A Bureaucratic Desire For Extra-Capsular Extraction (2010)
Angels Of Darkness, Demons Of Light I (2011)
Angels Of Darkness, Demons Of Light II (2012)
Primitive And Deadly (2014)

EARTH - Angels Of Darkness, Demons Of Light 1

U EARTH vše při starém, chtělo by se říci. Nyní už je zcela evidentní, že návratové album „Hex; Or Printing In The Infernal Method“ z roku 2005 vytyčilo jasný hudebný směr, k jehož různým modifikacím pak dochází na všech následujících nahrávkách. Nejinak je tomu i v případě novinky „Angels Of Darkness, Demons Of Light I“. Jak už její název napovídá, mělo by se jednat o první díl zamýšlené série.

EARTHJak popsat zvuk letošních EARTH a neopakovat přitom myšlenky z našich předchozích recenzí? Řekněme, že toto recenzované dílo přináší o poznání uvolněnější a ležérnější atmosféru a oproti dramatičtějším předchůdcům spíše jen volně plyne. Zní jako píseň unaveného kovboje, hledajícího spásu své duše a klidné místo, daleko od střílení a násilí.

Tomu odpovídá hlavně v porovnání s o tři roky starým řadovým předchůdcem i subtilnější nástrojové obsazení. Výrazný zvuk violoncella v úvodní „Old Black“ je dost výstižným poznávacím znamením snahy o další posluchačsky atraktivní modifikaci nedávno nalezeného stylu, postaveného na, pochopitelně velmi svérázné, kombinaci amerického country a blues a představuje tak i další, dá se říct, že poměrně logickou vývojovou etapu „novodobých“ EARTH.

Ta už zřejmě jen sotvakoho bude šokovat a připraveného posluchače rovněž jen těžko vůbec něčím zaskočí. Na druhou stranu skupina ještě stále dokáže ze své postupně vysychající studnice brat plnými doušky a servírovat více než zdařilé skladby. Již vzpomenutý otevírák potěší sice v kontextu předchozí tvorby už nikterak neotřelým, přesto stále dostatečně podmanivým špinavě bluesovým feelingem a typickou Carlsonovou kytarovou hrou.

Za vrchol desky však já osobně považuji čtvrtou v pořadí „Hells Winter“. V té seattleští opět vynikajícím způsobem demonstrují schopnost utáhnout delší stopáž prakticky s jediným motivem. Švihácká ústřední kytarová linka, jištěná opět masivním zvukem violoncella, vytvářejí společně další parádní westernovou kulisu. Jestliže lze na „Angels…“ považovat alespoň nějaký atribut za překvapivý, tak je to právě schopnost EARTH ždímat svůj koncept, co to dá a stále z něj tvořit výborné kompozice.

Bohužel toto už nelze prohlásit o celé, více než šedesátiminutové ploše nahrávky. Řeč je především o závěrečné titulní skladbě, jež pro album typickou náladu volného hudebního jamu dovádí do úplné krajnosti a zároveň tak trochu i vybočuje z po několik let hájené kompoziční filozofie. Že by náznak věcí příštích? V tom by samozřejmě ještě zas takový svízel nebyl. Problém je ten, že skladba jako taková nedokáže udržet pozornost na celé své (i na poměry EARTH) gigantické ploše.

Nastala fáze opakování se, což už bylo celkem jasně zřetelné i na předchozí desce. Otázkou je, jak dlouho se skupině bude dařit tento postup krýt solidními hudebními nápady. Novinka jich sice také nabízí hned několik, ale to už pro ni bohužel neplatí jako pro celek. Nicméně máme stále co dělat s albem kvalitním, syrově odehraným a upřímně znějícím, což rozhodně pořád není málo.


Dalas

Zveřejněno: 22.3.2011


EARTH se sice opakují, ale pořád se tak děje na velmi slušné úrovni.

Autor recenze:
7 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,2 / 10s kapelou EARTH:

s kapelou SUNN O))):

s kapelou THRONES:

s kapelou NIRVANA:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page