Pondělí
16.7.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2011

Vydavatel:
Vandal Records

Stopáž:
29:58

Studio:
Shaark, Bzenec, ČR & Mana Recordings Studios, Florida, USA

Produkce:
ČAD

1. Červy
2. Ťažký kov
3. Skaza
4. Pevnosť
5. Zombie masaker
6. Guľomet
7. Kultúra smrti
8. Všetko je z Číny
9. Sklenená veža
10. Kráľ hovien
11. Na to si tu!

Pišta Vandal von Čad
vagón šrotu, revák

Basia Noiseovna
explózia v tuneli, hrdlorezy

Valér Tornád
buchar v hlbinách, nákova, hrdlorezy

Na odstrel (1999)
Deadnation (2000)
Čad (2000)
Que despierte el leñador (2001)
Čad (2002)
Dischord (2002)
Agresori (2003)
Horiace ruky (2004)
Demo 1 (2004)
Demo 2 (2005)
Psia krv (2006)
Súkromná vojna (2009)
Ťažký kov (2011)
Čertova kovadlina (2014)
Bastard (2017)

ČAD - Ťažký kov

Neľudskej úlohy popasovať sa so zaslúženým, priam až federálnym úspechom skvelej nahrávky „Súkromná vojna“ sa kráska a fešáci zo Svätého Jura (a Bratislavy, aby sme neurazili bubeníka Valéra, hrdého mešťana) chopili s vervou sebe vlastnou. Znie to až neuveriteľne, ale bájne sekery a buzogáne môžu pokojne odpočívať v starom železe. ČAD ani v roku 2011 nestoja na mieste. Veľmi dynamickým tempom zúročujú roky tvrdej práce a zušľachťujú svoj príťažlivý extrémny prejav.

„Sme červy spod zeme
A všetko žerieme
Rakvy aj s mŕtvolou
Čipsy aj s kofolou

Sme červy červavé
A máme krvavé
Papule bez zubov
Hryzieme ťažký kov“

Slovenský „Heavy Metal“ je naozaj veľmi vkusne nahraný a ešte ľúbivejšie zmixovaný a zmastrovaný. Výsledný zvukový obal z floridských štúdií Mana slovutného Erika Rutana je iba špičkou ľadovca. To podstatné sa odohralo v malej skúšobni v ešte menšom vinárskom mestečku neďaleko Bratislavy a tiež v temných lesoch na Morave, v štúdiách Shaark. Ak môže existovať niečo také obskúrne ako luxusná súlož starého slovenského pop rocku v podaní TUBLATANKY a METALINDY s najextrémnejšími thrashovými, grindovými a crustovými spuchlinami z celého sveta, tak sa to deje práve na tomto albume.

ČAD

„Blahoslavím krízu, vzývam deficit
Privolávam bankrot na tých, čo nemajú cit
Na Táloch aj v Lomnici, v Rajci i Skalici
Nech golfové ihriská spasú králici“

Kolega V-dur to vystihol vtipne a trefne – crustová poézia. To je to, čo aj na novom albume prináša ČADU výraznú konkurenčnú výhodu. To je to, čo ich robí takými výnimočnými a zaujímavými. Tradične pútavá prechádzka historickými bojovými témami („Pevnosť“), celospoločenskými problémami („Na to si tu!“, „Kultúra smrti“, „Guľomet“), hororovými chuťovkami („Zombie masaker“) či otázkami priam globálneho charakteru („Všetko je z Číny“) má svoje jasné textárske vrcholy v skladbách „Sklenená veža“ („Odkundesom aj svätcom som“) a ďalšej skvelej anti-športovej hymne, kde sa „Skaza“ privoláva na golfové ihriská.

Zvukovo majstrovsky ošetrená, inštrumentálne skvele zvládnutá, ľudová rúbanica neľútostnej intenzity a priamočiareho charakteru. Skvelo funguje v spálňach, obývačkách a hudobných salónikoch, ešte lepšie naživo v špinavých kluboch. Strhne vás svojou úprimnosťou a neuveriteľnou energiou - či už ste metalista, punker, grinder, cruster či hárdkorák.

ČAD do každej československej domácnosti!


Rudi

Zveřejněno: 21.11.2011Názory redakce
Marigold
23.4.2012

Nasednout na dělovou kouli a nechat se odpálit směr nejbližší golfové hřiště... Neurvalý frontální útok s přesně dávkovanou mírou textového nadhledu a klišátek, které v tomhle prvotřídně ostrém guláši chutnají přesně tak, jak mají milci těžkotonážních kytarových tanků a kobercového bombardování rádi. Akorát tak jednoduchá, aby hnětala, přesně tak ironická, aby nenudila - Metalurgická divize ČAD hlásí směs s optimálním poměrem pružnosti a tvrdosti. A amatérští kovotepci plné formy Ťažkého kovu.

[9 / 10]
RIP
21.11.2011

Dřevorubecky hrubá, jednoduchá, brutální, přímočará a při tom stále inteligentní. Taková je novinka Svätojurských ČAD. Zachovává si všechny atributy, které mají punc dokonalosti na minulém albu „Súkromná vojna“, nicméně trochu chybí jakýkoliv moment překvapení a alespoň minimální posun vpřed. Skladby velmi rychle přechází do krve a působí návykovým dojmem, za což kapela nejvíce vděčí hlavně perfektním textům a velmi světským a funkčním pěveckým linkám.

[8 / 10]
Dudri
17.11.2011

Zatiaľ, čo sa mnohé slovenské kapely snažia hudobne priblížiť svojim zahraničným vzorom, ťažisko aktuálnej nahrávky ČAD je niekde úplne inde.

Pomerne ortodoxná a v podstate monotónna hudobná zložka dáva vyniknúť modernej poézii v textoch, ktoré často vulgárne, no o to presvedčivejšie reflektujú súčasnú spoločnosť. Ako celok má "Ťažký kov" gule, je zábavný a hlavne primerane dlhý.

[8 / 10]


Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page