Středa
17.1.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2014

Vydavatel:
Cool Green Recorgins

Stopáž:
70:48

Studio:
Chapel Studios

1. Sweeter Than You
2. No! (Pt 1)
3. No! (Pt 2)
4. Let's Have An Apocalypse Now!
5. Black Light Generator
6. Parasites
7. _
8. Northern Comfort
9. Wake Me Up When It's Time To Sleep
10. Caring Breeds The Horror
11. You'll Be Murdered
12. We Remember You
13. A Brighter Tomorrow

Justin Greaves
gitara, bicie, basgitara, klávesy, e-bow, pílka

Karl Demata
gitara, dobro, mandolína

Daniel Änghede
spev, gitara

Belinda Kordic
spev

Daisy Chapman
klávesy, spev

Mark Furnevall
organ, piano

Christian Heilmann
basgitara

Ben Wilsker
bicie

Martin Horsfal
trúbka

...

A Love Of Shared Disasters (2006)
200 Tons Of Bad Luck (2009)
The Resurrectionists / Nightraider (2009)
I, Vigilante (EP) (2010)
(Mankind) The Crafty Ape (2012)
No Sadness Or Farewell (EP) (2012)
Poznan 2011 A.D. (live) (2012)
White Light Generator (2014)
Bronze (2016)

CRIPPLED BLACK PHOENIX - White Light Generator

Skúste si niekedy prejsť CRIPPLED BLACK PHOENIX album za albumom. Všimnite si zmeny v zostave, počúvajte zmeny vo výraze. Od neokresanej prvotiny, cez bravúrnosť a odchádzanie speváka Joea Volka, väčšie zapojenie gitaristu Karla Dematu až po terajší temnejší rockový odtieň.

Na novej doske hrajú Briti znova ako vymenení, tentokrát snáď ešte evidentnejšie. Len ťažko to nepripísať príchodu švédskeho speváka a gitaristu Daniela Änghedeho, vkusom liberálneho metalistu. Nie že by vo veľkom zasahoval do komponovania piesní. Už jeho hlas je v princípe odlišný a výrazne formuje nahrávku. Je menej južanský, menej zamatovo-špinavý a sem-tam ľahko gothický.

CRIPPLED BLACK PHOENIX

Ak poznáte predošlú tvorbu, neprivyknete si okamžite. Nepotrvá to však dlho. CRIPPLED BLACK PHOENIX mnohé uľahčujú tým, že nenapodobňujú minulosť a začínajú akoby odznova, pevne nastúpení za novým spevákom, ktorý paradoxne až toľko sebavedomia nemá.

Hudobne sa posúvajú inam napríklad v skladbe „Black Light Generator“, keď hobľujú takmer ako aktuálny BEASTMILK, a treba povedať, že znejú dobre. Rázna klipovka „Northern Comfort“ má zase folklórny motív a bezmenný filmový ústrižok na záver prvej časti albumu „Black Side“ je ako ukážka z Hellraisera u deathmetalových kapiel.

Pokiaľ ide o balady, devízu Joea Volka, mimoriadne vysokú úroveň z minulosti sa už nepodarí dorovnať charizmou ani textovo. Änghede sa však našťastie vyhýba priamemu porovnávaniu a najneskôr od „Wake Me Up When It´s Time To Sleep“ presviedča aj v komornej hlasovej polohe.

Tradične vynikajúce sú dlhšie inštrumentálne pasáže, dnes už poznávacie znamenia kapely. Clivá gitara Justina Greavesa, sólovanie Karla Dematu a iné detaily prenášajú v čase, až sa zdá zhruba hodinová minutáž akási krátka. To musí byť znamenie ďalšieho dobrého albumu.


Klypso
Klypso

Zveřejněno: 26.3.2014Názory redakce
Martin
26.3.2014

To už prešli dva roky? Popri tom, ako mám skvelý "(Mankind)..." stále zarezaný medzi polkami, to znie neuveriteľne. Podobne sa dá zhodnotiť aj fakt, že "Kripli" to napriek už symptomatickým zemetraseniam vo vlastných radoch opäť ustáli a obstáli. Koleso znovu nevynašli, v prebiehajúcom roku však priniesli jeden z prvých albumov, na ktoré si pri prvých snehoch radi a bez zdĺhavého bádania v pamäti spomenieme.

[8,5 / 10]


Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page