THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak nám po dlhom čase v podzemí vyrástlo niečo hodné viac, než len pár povinných vypočutí na zosmolenie recenzie. O to viac ma teší, že s niečím vymykajúcim sa z priemeru naivity, klišé a trápneho amaterizmu (občas i schovávajúceho sa za vnady speváčky) dokázali prísť našinci, pričom jeden z nich je dokonca kolega z redakcie (konečne máme protiargument na výčitky typu: „Čo si dokázal, že kritizuješ?“). Štvorica skladieb na EP „A Carrion“ do zvláštnej šifry začarovanej dvojice východniarov V13AULT je pritom len z núdze vydanou ochutnávkou z prakticky hotového albumu, ktorého nahrávanie sa už vyše roka nepohlo z mŕtveho bodu pre nekonečné čakanie/hľadanie bubeníka. „A Carrion“ sa tak musel zaobísť s automatickým bubeníkom, ktorého použitie nie vždy prináša chcený výsledok.
Štýlovo ide pri V13AULT v našich končinách o nie celkom prebádané územie. Keďže dvojica hlavných aktérov má skúsenosti z formácií NOSTRUM a CARESS (na tejto nahrávke spievajúci Jano Košč patrí medzi obdivovateľov rôznych nezvyčajných hudobných zvráteností), ktorých repertoár nestojí na ľahko zapamätateľných melódiách či jednoduchosti, do podobných kategórií ma namierené aj ukážkové EP „A Carrion“. Hudba nezaprie spriaznenosť s myšlienkovým a hudobným svetom sólového počinu Fredrika Thordendahla, pričom sa od „Sol Niger Within“ odlišuje obrúseným hranami a plynulejšími prechodmi medzi tematicky samostatnými pasážami. Základ tvorí jasná a nespočítateľná rytmika s arytmickými zásekmi gitary Ivana Babilonského (okrem toho stíha obrábať aj basgitaru a programovať bicie) prekladanými Koščovým brechaním. Práve smerom k vokálu možno mať pre jeho jednotvárnosť a stále rovnakú polohu v prípade dlhšieho materiálu opodstatnené výhrady. Na druhej strane dôjde aj na množstvo inštrumentálnych plôch vyplnených jemnejšími vyhrávkami koketujúcimi s jazzom a progresom. Sem tam počuť aj jemné klávesy a v čisto inštrumentálnej „Shock, Smell And Sympathy“ dokonca aj saxofón. Prvá vec hneď v úvode evokuje tému z kultového "B" seriálu Knight Rider. V poslednej skladbe trochu celú vec spestruje francúzsky ženský recitál a treba spomenúť, že textovú časť celého projektu potiahli chalani Charlesovi Baudelairovi.
Prítomné sú tradičné nedostatky v podobe určitej asi nevyhnutnej monotónnosti typickej pre väčšinu projektov, kde hudbu skladá jeden človek alebo spomínaný monotónny hlavný vokál, alebo automatický bubeník obmedzujúci možnosti kapely, čo však na tejto úrovni neznižuje zaujímavosť nahrávky. A hoci sú na konkurovanie úletom z hlavy Thordendahla stále príliš príčetní a harmonickí, očakávania smerované do budúcnosti sú celkom opodstatnené.
Napriek určitým výhradám ide o dostatočne svojský a zaujímavý materiál, s akým v našich končinách nemáme často tú česť. Určené pre pomerne úzku skupinu poslucháčov technických počinov kapiel ATHEIST, CYNIC, či tvorby Fredrika Thordendahla.
7,5 / 10
Ivan Babilonsky
- programovanie, gitara, basgitara
Jan Košč
- spev
Claudy Mijunga (hosť)
- hovorené slovo v "Une Charogne"
1. Part One (Remember, My Soul)
2. Part Two (Shock, Smell And Sympathy)
3. Part Three (Disgust And Love)
4. Part Four (Une Charogne)
Imitation (2020)
A Carrion (promo EP) (2005)
Vydáno: 2005
Vydavatel: vlastný náklad
Stopáž: 14:29
Produkce: V13AULT
Studio: fork in the eye
Kontakt: +421908370114
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.