OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Milá děvčátka, chystejte nepromokavá kaťátka, neb astmatický démon Vile Vallo je zpět a s ním i Jeho pekelná veličenstva. V pořadí čtvrtému vilnému děcku dávají do vínku prapodivný název „Love Metal“ a dozajista doufají, že sklidí podobně hojnou žeň jako počiny předchozí. Jsou to šikulové, tihle HIM Melodický gothic metal s neotřelou ‚poetikou‘ je už v zárodku kariéry nasměroval do mainstreamu a pánové prokázali, že se v tlačenici šoubyzu vyznají jedna radost. Holt ubrali na ostrosti, přicukrovali, Ville zženštěl ad absurdum a z Finů se stali pubertální modly. Nicméně talent pro chytlavou a v rámci možností vkusnou kompozici jim v krvi koluje i dál…
Nový počin „Love Metal“ říká vše důležité ve svém názvu. Ano, je zase o trochu hrubší, ale z vydobytých met láskyplného melancholického kňourání neslevuje. Texty jsou plny červenoknihovnového kýče, Ville škytá, poplakává, předvádí své vykroucené vokální manýry, ale přeci jen představuje i trochu důraznější a ne tak patetické rejstříky. Zpěvák je to dobrý, jen na můj vkus až příliš ponořený do své podivínské image. Celé se to poslouchá lépe nežli počin předchozí, který byl na můj vkus až příliš zbaven charakteristického nadhledu. Ne že by ho měl materiál obsažený na poskytnutém šestiskladbovém promu na rozdávání, to rozhodně ne. Těžko soudit, kde končí parodie na harlekýnkové pózy a kde začíná naprostá a slizká podbízivost.
Nezúčastněný posluchač si přesto svůj zajímavý drobet najde. Když odmyslíme povinnou unylost a stylizovanou zamilovanost, zbývá docela solidní a příjemný materiál, který lze pouštět před jinak nemetalovými slečinkami, půjčovat -náctiletým sestrám a poslouchat ve chvílích, kdy nemáte náladu na nějaké nepatřičné vzruchy. Skladby jsou vystaveny přehledně, s maximálním důrazem na písňovost, takže harmonicky proplují uchem a zanechají příjemný chuťový ohon. Nitka důraznějšího rocku je patrná, oživující a skutečně se mnohdy dotýká až metalového soundu (zejména chválihodně svižná „Buried Alive By Love“). Nic překvapivého se však nekoná – klavír lamentuje, kytary poškytávají, španělky dobarvují atmosféru do růžova, jeden sladký refrén střídá druhý… A když promáček dohraje, je to jakoby ani hrát nezačal…
Cit pro něžnou a cukrovanou melodku prosvítá z každé vteřiny, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že HIM již řekli vše důležité ve svých neotřelých počátcích a teď vaří pouze slabé přeslazené čajíčky. „Love Metal“ se dozajista zařadí mezi další z komerčních triumfů kapely a osloví zejména fanoušky nenáročných pop rockových pišingrů s částečným náběhem k tvrdosti. Ostatnímu posluchačstvu doporučuji pohov a čelem vzad…
Cit pro něžnou a cukrovanou melodku prosvítá z každé vteřiny, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že HIM již řekli vše důležité ve svých neotřelých počátcích a teď vaří pouze slabé přeslazené čajíčky. „Love Metal“ se dozajista zařadí mezi další z komerčních triumfů kapely a osloví zejména fanoušky nenáročných pop rockových pišingrů s částečným náběhem k tvrdosti. Ostatnímu posluchačstvu doporučuji pohov a čelem vzad…
6 / 10
Ville Valo
- zpěv
Mige
- basa
Linde
- kytara
Burton
- klávesy
Gas
- bicí
1. Buried Alive By Love
2. Funeral Of Hearts
3. Beyond Redemption
4. Sweet Pandemonium
5. Souls On Fire
6. The Sacrament
Screamworks: Love In Theory And Practice (2010)
Digital Versatile Doom (DVD) (2008)
Venus Doom (2007)
Dark Light (2005)
And Love Said No - The Greatest Hits 1997-2004 (2004)
Love Metal (2003)
Deep Shadows And Briliant Highlights (2001)
Razorblade Romance (2000)
Greatest Love Songs Vol. 666 (1997)
666 Ways To Love: Prologue (EP) (1996)
Vydáno: 2003
Vydavatel: BMG
Stopáž: 28:58
Produkce: Hiili Hiilesmaa
Studio: Finnvox (FIN)
Love´s the Funeral of Hearts
and an Ode for Cruelty
When Angels Cry Blood
on Flowers of Evil in Bloom
Baudelaireove Kvety zla pokropené krvou plačúcich anjelov, zimomriavky vyvolávajúce prechody z pokojných, akustických do tvrdých, metalových pasáži, vokálna suverénnosť a charizma, magická severská atmosféra, akú vie vykúzliť len Jeho Pekelné Veličenstvo vo svojich najsilnejších chvíľkach. Singel "The Funeral Of Hearts" (podporený skvostným videoklipom) – dokonalý, absolútny „H.I.M. song“.
Aj po dvoch rokoch je to pravda, lepšiu skladbu H.I.M do tejto chvíle naozaj nezložili. Na albume "Love Metal" sa jej kvalitou približujú snáď len "Buried Alive By Love", "This Fortress Of Tears", prípadne "Sweet Pandemonium". V tej posledne menovanej Ville dokazuje, ako veľmi má rád hudbu sedemdesiatych rokov a hlavne BLACK SABBATH.
S odstupom času sa problémom dosky "Love Metal" zdá byť akási zvláštna "únava materiálu". Kompozície typu "The Sacrament" alebo "Circle Of Fear" naozaj neprinášajú nič nové, trpia náznakom kolovrátkového efektu. Inými slovami, Valo by ako skladateľ potreboval v kapele zdatného gitaristu - sekundanta, ak nie priamo oponenta - niečo na spôsob skvele fungujúcého tandemu Lee Dorrian/Garry Jennings v CATHEDRAL. Obávam sa však, že v prípade nevýrazného Lindeho niečo také nikdy nebude možné.
Zo štvorice diel, ktoré majú H.I.M. doposiaľ na konte, tak musím "Love Metal" chtiac-nechtiac hodnotiť ako to najmenej vydarené.
škoda že nejde dát nula!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.