OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Již popáté je čas na trpkou sklizeň, neb semena zvrácenosti zasetá před dlouhými dvanácti léty do úrodné nizozemské černozemě opět vydala své plody. To kontroverzní družina GOD DETHRONED, mimo jiné známá svým tvrdě antiklerikálním zaměřením, se znovu přihlásila o své místo na slunci. Ani tentokráte nečekejte žádné kompromisy nebo ústupky v jejich filosofii. Vrchní organizátor novodobého ikonoklasmu Henri Sattler totiž nasměroval cestu "Sesazeného Boha" přímo do plic žhnoucího Inferna.
Díky coveru alba i jeho alarmujícímu titulu, se do podvědomí vkrádají černé myšlenky, zda se pekelný ansámbl nepokouší o návrat kamsi ke zběsilé formě black/deathu, jako tomu bylo na „The Grand Grimoire“ a nerezignuje tak na relativně novátorský přístup v podobě posledního záseku „Ravenous“. Vše je ale naštěstí jinak, progres v tvorbě GOD DETHRONED se v žádném případě nezastavil a kapela nám nastavuje další ze svých mnoha tváří.
Jestliže jsme hovořili o předchozím albu „Ravenous“ jako o umírněnějším, v souvislosti s novinkou je radno volit ještě opatrnější slova (pozor, stále ale mluvíme o dostatečně intenzivním black/death metalu!). GOD DETHRONED znovu trochu ubrali na agresivitě a vsadili více na střednětempé, rozmáchlejší kompozice s větší koncentrací melodiky. Ve většině skladeb jsou ke slyšení motivy, jako vystřižené z gothenburské deathové školy, nouze není ani o heavy metalem načichlá sóla. Neznamená to však, že by se nizozemské kvarteto utápělo v přílišném melodickém exhibování. Důkaz toho, že GOD DETHRONED umí stále zle vycenit zuby předkládají třeba „The Warcult“, „Soul Sweeper“ a „Gods Of Terror“, při jejichž poslechu si milovníci „šicích strojů“ a řádně zvrhlých blackových pasáží dozajista přijdou na své. Základním stavebním kamenem a těžištěm hudby jsou tentokráte neprostupné kytarové hradby, už není potřeba využívat pomocné klávesové berličky, kterých se na „Ravenous“ objevilo až dost. To ovšem v žádném případě nemá za důsledek ztrátu charakteristické znepokojivé atmosféry (jakožto esenciální složky tvorby GOD DETHRONED), kterou dokáží pánové navodit i bez použití černobílých klapek. K tomu napomáhá i skvělý zvuk, za kterým se bylo nutno vydat až do dalekého švédského studia Berno. Z hlediska personálního se udála jediná změna, a to na postu bubeníka. Minulé album nabouchal s pozice hostujícího člena Tony Laureano (ex ANGEL CORPSE, nyní vynikající NILE) a na tour se pro změnu činil (opět jako host) Janne z THE CROWN. Ani jeden z nich se však vzhledem k povinnostem ke svým domovským kapelám nemohl začlenit do sestavy natrvalo. Řešení zapeklitého problému nakonec slyší na jméno Arjen van Weesenbeek. O poznání zajímavější a dospělejší jsou i texty Henryho Sattlera, který sice zůstává ve svém postoji ke kterémukoli náznaku religióznosti stejně tak nekompromisní jako v minulosti (viz. „Soul Sweeper“ nebo „Gods Of Terror“), ale na druhou stranu se dokáže věnovat i textům se sociální tématikou. Zaslouženou kritiku tak sklízí nesmyslně složitý systém byrokracie („Enemy Of The State“), škodlivý vliv masmédií („Subliminal“) a stále surovější přístup lidského rodu k němým tvářím („Slaughtering The Faithful“).
Cesta do plic pekelných se vydařila nadmíru, dokonce se opovážím konstatovat, že se zatím jedná o nejlepší materiál GOD DETHRONED. Jedinou vadou na kráse alba je jeho skromná stopáž – pouhý oktet skladeb o celkové délce něco málo přes 35 minut je přece jen trochu málo…
Cesta do plic pekelných se vydařila nadmíru, dokonce se opovážím konstatovat, že se zatím jedná o nejlepší materiál GOD DETHRONED. Jedinou vadou na kráse alba je jeho skromná stopáž – pouhý oktet skladeb o celkové délce něco málo přes 35 minut je přece jen trochu málo…
9 / 10
1. Into The Lungs Of Hell
2. The Warcult
3. Enemy Of The State
4. Soul Sweeper
5. Slaughtering The Faithful
6. Subliminal
7. The Tombstone
8. Gods Of Terror
Illuminati (2020)
The World Ablaze (2017)
Under The Sign Of Tthe Iron Cross (2010)
Passiondale (2009)
The Toxic Touch (2006)
The Lair Of The White Worm (2004)
Into The Lungs Of Hell (2003)
Ravenous (2001)
The Ancient Ones (2000)
Bloody Blasphemy (1999)
The Grand Grimoire (1997)
The Christhunt (1992)
Datum vydání: Úterý, 25. března 2003
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 37:15
Produkce: Henrik Larsson
Studio: Berno
GOD DETHRONED nepatřili nikdy k mým oblíbencům. Jejich hudba mi vždy přišla zbytečně bezduchá a nářezová. Ve vztahu k Into... se můj vztah ke kapele ovšem radikálně změnil. Protagonistům se povedlo do své tvorby propašovat spoustu sexi melodií, lehce připomínajících švédskou melodickou školu, navíc některé písničky zpomalili až téměř do doomového tempa, kde opravdu vynikne tvrdost s jakou jsou zahrány, a co víc úplně vypustili klávesy. Takhle si představuji moderní alternativu k tvorbě DIMMU BORGIR a jim podobných. S nadějemi očekávám další album.
S touhle kapelou je kříž... Ano, pekelný mix black, death, thrash metalu a seversky svištivé melodiky je vděčný a líbivý, ale stejně jako předchozí alba i tohle se po pár posleších vytěží a nenabídne nic víc než několik valivých a několik šlapavých kousků. Přesto bych nerad Into The Lungs Of Hell snižoval mezi průměr, kam nepatří. Fanoušci extrémní melodiky si na něm dozajista najdou to, co je těší. Já ho po pár vyslechnutích založil do archívu, kde se na něj bude dlouho prášit...
Skloubení melodiky a nářezu na tomto albu je perfektní, možná to pro mne bude tím, že God Dethroned spolknu naprosto vše... Písně jsou sice trochu jednodušší ,ale čert to vem. Za skvělá pokládám jak jejich pomalejší tak i brutálnější desky. Pravda mohlo by těch písní být trochu více ale tak o jednu a dvě. Rradší kratší a bez zbytečných vycpávek, než 70 minut a ztoho polovina na... No doufám že toho se u téhle sebranky nikdy nedočkám(e).
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.