OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hlas Jorna Landeho rovná se norské rockové zlato. Tenhle prostovlasý hoch s démony v hrdle přispěl v nedávné minulosti svým dílem geniality do vínku dvěma kapelám, které s jeho asistencí vytvořily nadčasová díla (ano, jedná se o nedoceněné a nedocenitelné ARK a BEYOND TWILIGHT), aby se v zápětí uchýlil do náručí komerční jistoty jménem MASTERPLAN. Výsledkem je, že Jorna je více vidět, ale jeho hlas tak trochu ztrácí mýtus emotivního disruptoru, který je schopný svou silou pobořit otevřenou duši…
A že by to zrovna sólovka pod hlavičkou JORN mohla nějak zásadně změnit, to asi nečekal ani ten největší naiva – vždyť i předchozí album „Worldchanger“, ač vznikalo v časech Jornova vzmachu, bylo spíše sázkou na hard´n´heavy jistotu, ovšem jistotu vyšperkovanou spoustou skvělých momentů a instrumentálních výkonů. Co tedy JORN potřetí?
Rozhodně se žádný převrat nekoná a bohužel se nekoná ani kvalita minulé řadovky. Lande vsadil na stylizaci do jakéhosi posla míru skrze hard rockové výrazivo a tahle „bezručovsky“ revoluční maska mu skvěle padne zejména v titulní „Out To Every Nation“, která zabírá polohy od mocného gospelového refrénu přes rockovou hymnu až k bluesovým zpívánkám v úvodu. V téhle skladbě se plně zračí to, v čem je JORN smysluplnou záležitostí – hudba natřískaná melodií, únosným patosem, výtečnými nápady a hlavně uvedená v život skvělými instrumentalisty, mezi kterými dominuje Hellhammerův nástupce za bicí artilérií Stian Kristoffersen (PAGAN´S MIND). Metalově neurvalé výjezdy bicích zpestřují hned několik skladeb, ve kterých se ke slovu dostává určitá kompoziční hlušina a je znát, že cesta naznačená v songu „Out To Every Nation“ byla ztracena v hromadě klišé a nedostatku dobrých nápadů. Tento syndrom postihuje zejména závěr alba, který je placatý, předvídatelný a bohužel i značně nepovedený („Rock Spirit“ je ošuntělá stadiónovka s nulovou invencí a závěrečná „When Angel Wings Were White“ se snaží znovu vykřesat jiskru naléhavosti z úvodu alba, ale jaksi nám vlhne topivo). Mezi více méně lehce nadprůměrné kousky řadím skladby „One Day We Will Put Out The Sun“, „Living With The Wolves“ a „Through Day And Night“, ve kterých se občas zablýskne něco výtečných pasáží (zejména díky Blombergovi a tradičně skvělému Jornovi), ale hlavou prošumí kamsi do bezedného éteru…
Protiváhu rozporuplným songům tvoří výtečný úvod alba, kde stojí vitální a našlápnutý vál „Young Forever“ s tradičně výbornými vokálními linkami, zmíněná titulní píseň, trochu vlažnější (přesto ale dobrá) střednětempá „Something Real“ a příjemně vláčná „Vision Eyes“, ve které si Jorn krásně hraje s barvou hlasu… Ve slabším úseku alba pak rozhodně potěší nádherný ploužák „Behind The Clown“, který má sice politikou líznutý text, avšak v jádru je to rozený romantik. Podtrženo sečteno, moc se nám ten účet letos nevyvedl, pane Lande. Oceňuji skvělou instrumentální prezentaci, pár opravdu vyvedených skladeb, hutný zvuk… ale musím chtě nechtě odečíst body za pěkných pár vatových songů. A víc než sedm to nedá, to by mi musela ruka upadnout a uši uhnít, když si vzpomenu na „Worldchanger“…
Jorn Lande si na sebe v minulosti ušil hned několik bičů a i když na tohle abum lze uplatnit jen ten v podobě předchozí sólovky, i tak rána aktuální desku JORN zabolí. Velice kvalitní skladby jsou na novince vyváženy slabšími kousky, které ani tradičně famózní Lande nedokáže učinit strhujícími. Dobré hard´n´heavy album, ale tone ve stínu minulosti...
7 / 10
Jorn Lande
- zpěv
Tore Moren
- kytary
Sid Ringsby
- basa
Stian Kristoffersen
- bicí
1. Young Forever
2. Out To Every Nation
3. Something Real
4. Living With Wolves
5. Vision Eyes
6. One Day We Will Put Out The Sun
7. Behind The Clown
8. Rock Spirit
9. Through Day And Night
10. When Angel Wings Were White
JORN potřetí sólově. Je pravda, že Landeho sólovky jsou v podstatě hard rocková alba, ovšem minimálně posledně byl výsledek mnohem barevnější, se spoustou vsuvek odjinud. Na "Out To Every Nation" se pochopitelně nemění Jornův skvělý hlas (i když i tady lze prožít nejedno deja-vu) ani skvělé šlapající band opět s Hellhammerem za bubenickou stoličkou. Co však začíná polehoučku stagnovat je materiál. Čest světlým výjimkám jakými jsou například "Vision Eyes", "Behind The Clown" či "When Angel Whings Were White". Doufám, že příště bude líp?
standartni nadprumer
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.