OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Do ostrého žáru sluncem milovaného Řecka se z temnoty pochmurné hudební lázně vynořila další relikvie hanebně shnilého Kristova těla. Krev z ran nejen že již dávno zaschla, ale vyklována mrchožravými ptáky skončila kdoví ve které končině světa, transformována v těla dalších božích dítek. A jako i v každém z nás je kousek pohanské minulosti, někdy paradoxně zrcadlený v náboženských i etnických zvycích, tak se i na aktuálním počinu řeckých neznabohů odráží jejich vlastní historie. Již na minulé desce oprášené původní logo dává i zde tušit, že skupina se ke „starým časům“ své existence neobrací zády. A tak i na „Sanctus Diavolos“ nalezneme stigmata blackových kořenů, samozřejmě již značně utopená v temném chřtánu vývoje a rozemletá zažloutlými zuby času.
Tempo, to je znamení, které před vás řecké komando postaví ve vstupu do hudební lázně. Přihodí temnotu a Fredrikem Nordstromem zmasakrovanou zvukovou agresivitu a máme tu začátek jako z hlubin pekelných. Pach minulého umrlce „Genesis“ je z první skladby zatraceně cítit. A hostující námezdní hráč Gus G. (ex-DREAM EVIL, MYSTIC PROPHECY, FIREWIND) je zřejmým přiloženým polínkem pod rozpálený kotel, ve kterém se vaří kondenzovaná černota s thrashovým kořením. První apokalyptický výron „Visions Of A Blind Order“ je však bohužel i vyvrcholením, jež se ve světle s postupem času chladnoucího přicmrndávání jeví jako vyvrcholení předčasné. Síly slábnou, tempo upadá, agresivní razance se rozpadá do poloprázdných melancholických hlubin. Čtvrtá „Tyrannical“ přesto upoutá thrashovou trhavostí kombinovanou s pochmurnými plochami. „Feel your sense that burns“ řvou ústa posedlých démonů ve skladbě „Serve In Heaven“, která je vzepjatou nadějí na melodikou oplývající pochutinu, avšak řeckým textem dokrášlená „Shades Of Evil“ se ztrácí v nevýrazné šedi. Okolo se povalující „sprostá jídla“ dají vyniknout občasnému záchvatu kreativity, která však nezabrání od pocitu lehké omšelosti a stagnace. Pseudoorchestrální aranže přesto vytvářejí dojem zvukové bohatosti a hltači pompézních nápěvů, kterým se na minulé desce jistě líbily sborové chóry „In Domine Satani, Ave Satani“, budou mít i zde dost příležitostí vychutnat si tyto až kýčovité „zpívánky“ v nejedné pasáži.
Avšak pod kopyty kytarových zápřahů se v plamenech šlehajících z živného základu vytvořeného minulými deskami taví ve tvorbě ROTTING CHRIST mnou již delší dobu registrovaná nevyhraněnost. Hudební koláž prýštící ze stigmat práchnivějícího umučence balancuje na pomyslné hraně stylů, kdy v lese těžce dark metalových nálad prorůstají syrově blackové kořeny do melodicky hevíkových postupů. Jako by se charismatičtí Řekové nedokázali rozhodnout, kamže je černé srdce táhne. Přesto, co se týče výsledného efektu, vychází z této poněkud rozpolcené fúzovitosti hudba mající vlastní rozměr a červy vylézající z ran Kristova torza určitě naleznou dostatek živného masa v podobě lačných fanoušků. Avšak davy po kolenou se plazících modlenců nečeká žádné zázračné prozření nebo překvapení. Snad v tom je ten satanem zakopaný pes. Materiál, zde dotemna vyleštěný, postrádá příchuť nenadálého překvapení a koření neslyšené exotiky, takže pokud upoutá, pak hlavně šikovnými aranžemi úhledných melodií zabalených do řvoucího inferna dark metalových temnot.
ROTTING CHRIST svým novým albem nenechají zapomenout na minulý opus „Genesis“, který znamenal slušný návrat těchto řeckých rouhačů. „Sanctus Diavolos“ totiž neposouvá jejich tvorbu nikam dál, je to vaření z těch samých ingrediencí, které jsou nám z minulé tvorby důvěrně známé. Skladby plné temnoty a chmurných nálad často lehce sklouzávají do omšelosti. Přesto se jedná o standardně kvalitní dílko satanem posedlých Řeků.
7 / 10
1. Visions Of A Blind Order
2. Thy Wings Thy Horns Thy Sin
3. Athanatoi Este
4. Tyrannical
5. You My Cross
6. Sanctimonius
7. Serve In Heaven
8. Shades Of Evil
9. Doctrine
10. Sanctus Diavolos
Kata Ton Daimona Eaytoy (2013)
Aealo (2010)
Theogonia (2007)
Sanctus Diavolos (2004)
In Domine Sathana (DVD) (2003)
Genesis (2002)
Khronos (2000)
Sleep Of The Angels (1999)
A Dead Poem (1997)
Triarchy Of The Lost Lovers (1996)
Non Serviam (1994)
Thy Mighty Contract (1993)
riadna sleha, bajecne momenty v prvych troch,siedmej skladbe a hlavne skvely zaver - titulna skladba
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.