OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Životní cyklus hudebního trendu je pokaždé stejný. Některá z kapel, můžeme ji pojmenovat startérem trendu, příjde s něčím novým, či v čím dál tím víc častějším případě příjde s něčím, co už tady dávno bylo, ale momentálně to není příliš in a hle, ono se zadaří a úspěch je na světě. Tento samozřejmě neunikne pozornosti dalších noshledů a v neposlední řadě ani samotných vydavatelů, kteří pak na nás chrlí jednu nahrávku za druhou. Proti tomuto postupu v podstate nelze mít výraznějších námitek. Hudba je v současnosti stejně tvrdý byznys jako každý jiný a o peníze jde až v první řadě. Co však na to my, chudáci posluchači?
Proč to vůbec zmiňuji? No právě proto, že TERROR jsou typickým příkladem výše uvedeného. Hrají nefalšovanou hardcoreovou muziku jako ze staré školy, se kterou už dávno přišli třebas takoví AGNOSTIC FRONT anebo později SICK OF IT ALL a když v nedávně době s podobným hudebním přístupem velice úspěšně zabodovali HATEBREED, není divu, že jim podobní se nyní rojí jako houby po dešti. Reklamní mašinérie zašla v tomto případě až tak daleko, že obal CD vyzdobila lacinou nálepkou s nápisem „This Is Real Hardcore“, což je vskutku odvážně tvrzení. Ozvláště v případě, že se jedná o debut.
Mají tedy tihle týpkové alespoň jediný pádný důvod k takovému sebevědomí? Nemají. „One With The Underdogs“ totiž nepřináší shola nic nového. Prostě klasický nasraný přímočarý hardcore s tvrdě metalovými kytarami, sekanými riffy, střídáním středních temp a punkových vypalovaček a s typicky uřvaným vokálem a angažovanými texty. Všechno už tady mockrát bylo a očividně ještě i bude. U tohoto žánru o líbí/nelíbí rozhoduje hlavně nasazení a schopnost kapely takříkajíc nakopat prdel. To první TERROR ještě jakž takž nabízejí, ovšem o kopání do zadnice nemůže být ani řeči. Spiše se jedná jen o takové nevinné plácnutí, na které po pár minutách zapomenete. Dojem laciné podbízivosti ještě podtrhují na obalu hrdě uvedení hostující vokalisté Jamey právě z HATEBREED a Fredy z MADBALL, ke kterým bych TERROR přirovnal asi nejvíce. Ovšem tomu, co MADBALL předvádějí hlavně na svém sběsilém debutu „Set If Off“ (1994) se TERROR nepřibližují ani jen na pomyslný dohled.
I přes moje značné výhrady, pramenící především z alespoň částečné znalosti starší hardcoreové scény, si myslím, že hlavně mladší fanoušky žánru si tato pětice získat může. Nepochybuji o tom, že jejich živé show jsou přesně tou pravou očistou, kterou mnozí její návštěvníci hledají. Koneckonců i poslech desky samotné pro mě nakonec nebyl takovým utrpením, jak se zpočátku zdálo. Časem se přeci jen v jednotlivých skladbách dá odhalit talent TERROR, který je však stále ukryt pod nánosem klišé a průměrnosti.
Klišé, klišé, průměr, průměr. Prachobyčejné silácké HC, jakých jsou dnes minimálně desítky.
4,5 / 10
Nick Jett
- bicí
Scot Vogel
- řev
Carl Schwartz
- basa
Doug Weber
- kytara
Frank "3Gun" Novinec
- kytara
1. One With The Underdogs
2. Keep Your Mouth Shut
3. Less Than Zero
4. Are We Alive?
5. Overcome
6. Spit My Rage
7. On One Cares
8. Not This Time
9. Crushed By The Truth
10. Out Of My Face
11. All I've Got
12. Find My Way
13. Enemies In Sight
Keepers Of The Faith (2010)
The Damned, The Shamed (2008)
Always The Hard Way (2006)
One With The Underdogs (2004)
Lowest Of The Low (2003)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Truskill Records / Roadrunner
Stopáž: 32:34
Produkce: TERROR
Studio: Sound City Studios Van Nuys, CA (USA) & Bloodtracks Granada Hills CA (USA)
TERROR patria podľa fanúšikov a viacerých zahraničných novinárov k absolútnej špičke súčasnej HC scény. Dosť dobre to nechápem. Ich album "One With The Underdogs" totiž neprináša nič, čo by ich k takémuto lukratívnemu umiestneniu predurčovalo.
Tam, kde sa napríklad takí MOST PRECIOUS BLOOD snažia aspoň o náznaky melódie, TERROR drhnú iba tisíckrát použité metalové riffy a drsné chlapácke zbory.
Stará škola v podaní mladých muzikantov. Energie a nasratosti majú TERROR na rozdávanie. Keby tak pridali aspoň trochu skladateľského umu, bola by to veru iná káva. Na "One With The Underdogs" by ste márne hľadali hitovice ako "Live For This" alebo "Forever". HATEBREED a THROWDOWN sú proste úplne iná váhová kategória.
Síce je album "One with the underdogs" zvukovo lepší ako predošlý materiál "Lowest of the low", zato hudobne sa mi zdá mierne nevýraznejší, čo je trochu škoda, bo som čakal mierne vylepšenie... Takto je to len "new school" hardcore-album, ktorý sa môže stratiť v záplave jemu podobných...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.