OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jestliže jsem si nedávno ve své recenzi comebackového alba „Size Matters“ amerických HELMET stěžoval na zbytečnost tohoto počinu a značnou tuctovost nabízeného materiálu, je načase důvody své skepse plně objasnit. Těch nejdůležitějších se najde hned několik. Jsou jimi první tři a na svou dobu poměrně přelomová alba „Strap It On“ (1991) „Meantime“ (1992) a „Betty“ (1994). Troufám si tvrdit, že zmiňované nahrávky dosti výrazným způsobem promluvily i do formování zvuku pozdějších nu-metalových a alternativně rockových kapel.
Page Hamilton, hlavní tvůrčí mozek HELMET, je pozoruhodná postava rockové scény. Člověk, jenž absolvoval klasické hudební vzdělání v School Of Music na newyorském Manhattanu (obory kompozice, teorie hry na piáno a kytaru a jazz) byl dlouhou dobu, co se týče tvrdé rockové muziky, nepolíbeným jinochem a nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl jednou stát v čele skupiny, která tak výrazně ovlivní tento hudební žánr.
Začátky absolvované v kapele BAND OF SUSANS se nesly spíše ve znamení noise a improvizací v podobě vytváření mohutných riffových stěn, což nápadně připomene dnešní sludge kapely. Netrvá dlouho a v roce 1989 dává popud k založení HELMET. První singl, „Born Annoying“, vychází ještě v témže roce a jasně tak definuje zvuk kapely. Debutové album „Strap It On“ (1991) už zastihuje HELMET v plném zápřahu a je pádným důkazem o jejich originalitě a výlučnosti. Směs mohutných a místy snad až záměrně primitivních kytarových riffů s vykřičeným vokálem byla na svou dobu neslýchanou záležitostí a přestože se v tvorbě kapely daly najít prvky třebas soudobého zvuku a kompozičních postupů newyorských alternativních skupin (např. SONIC YOUTH), bylo jasné, že vzniklo další přelomové album. Úspěch debutu neuniká ani pozornosti velkých labelů, a tak druhé album „Meantime“ (1992) vychází pod křídly Interscope Records a producentským dohledem Andy Wallaceho (mj. NIRVANA). Do neurvalých skladeb HELMET se postupně a pozvolna dostávají i melodické motivy a nahrávka je dalším podařeným stupněm vývoje zvuku HELMET.
Třetí deska „Betty“ de-facto pokračuje v nastolené cestě a ještě více se otevírá melodičtějším rockovějším vlivům. Page se ve svém zpěvu začal více věnovat i „čistějším“ vokálním linkám, přičemž kytarové riffy si i nadále zachovávaly svou hutnost a neprostupnost. Díky tomu vzniklo album, které bych se neváhal označit kolekcí „těžko stravitelných hitovek“. Skutečně, zkuste si poslechnout třebas titulní „Wilma’s Rainbow“, kde za podpory podladěné basy a hoblujících kytar zní velmi chytlavý melodický refrén. To samé se dá prohlásit i o dalších kompozicích, z nichž čtvrtá v pořadí „Milquetoast“ se dostala i na soundtrack k filmu „Vrána“ (The Crow). Hamilton a spol. však naštěstí nespoléhají jen na omílání nápadů z minulosti a jak již bylo řečeno, své skladby opatřují větším množstvím klasických rockových vlivů. Díky tomu je „Betty“ přeci jen přístupnější nahrávkou, než její syrovější předchůdci, o čemž jasně vypovídala i její velmi příznivá prodejní čísla.
Charakteristická kytarová a kompoziční práce HELMET je na této desce dotažena k dokonalosti. Kapele se podařilo vytvořit stále tvrdé a nekompromisní, avšak ve své podstatě přístupnější písně s charakteristickým zvukem, který ve své době dokázal ovlivnit mnohé. Možná, že „Betty“ není nejlepší nahrávkou HELMET (mnozí považují právě „Meantime“), ale dá se charakterizovat jako nahrávka nejvyspělejší, otevírající se širokému spektru posluchačů, ovšem nikterak popírající hudební hodnoty, které soubor v té době vyznával. A právě proto musím zopakovat, že „Size Matters“ byl nanejvýš zbytečný a dobré jméno HELMET pošlapávající návrat.
První polovina devadesátých let patřila krom jiných i HELMET a jejich typickému kytarovému lomozu, jehož symbióza s melodickými a chytlavými motivy je na tomto albu dotažena k dokonalosti.
1. Wilma's Rainbow
[video]
2. I Know
3. Biscuits For Smut
4. Milquetoast
5. Tic
6. Rollo
7. Street Crab
8. Clean
9. Vaccination
10. Beautiful Love
11. Speechless
12. The Silver Hawaiian
13. Overrated
14. Sam Hell
Left (2023)
Dead to the World (2016)
Seeing Eye Dog (2010)
Monochrome (2006)
Size Matters (2004)
Unsung: The Best of Helmet 1991-2004 (2001)
Aftertaste (1997)
Betty (1994)
Born Annoying (EP) (1993)
Meantime (1992)
Strap It On (1991)
Datum vydání: Úterý, 21. června 1994
Vydavatel: Interscope Records
Stopáž: 41:44
Produkce: T-Ray & HELMET, mix Andy Wallace Studio: Riversound, Soundtrack, Power Station & Sound On Sound
Predevsim to ma dobrej zvuk + relativne dobre napady, ktere delaji z tohoto alba dost nadprumerny kousek
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.