OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dez Fafara, ten starý známý šášula, nad kterým už 8 let drží pevnou ochranou ruku bláznivá rodinka Osbourneovic, je znám zejména díky své původní nu-metalové kapele COAL CHAMBER, se kterou v druhé polovině 90-tých let, i přes vydatnou propagaci vydavatelské firmy, nikdy pořádně neoslnil. Ono ani není divu, vždyť COAL CHAMBER byli vždy na rozdíl třeba od DEFTONES nebo KORN podstatně víc o formě (image, pódiová stylizace), než o nějak zajímavém neotřelém obsahu. Na druhou stranu ani s hity to v jejich případě nebylo příliš slavné. Zvlášť v době když metalový popaři objevili LINKIN PARK začalo v nu-metalové Americe vymírání nevýrazných a slabých, které se týkalo právě i Fafarovy sebranky. A tak poté, co to před 4 lety s COAL CHAMBER definitivně zabalil, hned vycítil v USA narůstající zájem o tvrdou muziku a hbitě založil novou klasičtěji střiženou neo-thrash metalovou kapelu DEVILDRIVER. Zde recenzované album „The Fury Of Our Maker´s Hand“ je již jejich druhé a sám jsem byl moc zvědav, jestli vůbec a jak se Fafarovi podaří zbavit se nelichotivé nálepky „trendového dobrodruha“.
Hned na úvod musím říct - nepodařilo se! DEVILDRIVER servírují sice perfektně zabalený a zvukově ošetřený (Colin Richardson je „značka“, že Sharon?) produkt, ale chybí mu vše co by dělalo z téhle kapely něco víc než jen další z řady (jsou jich dnes desítky) nových metalových kapel čerpajících jak z thrash metalu přelomu 80-tých a 90-tých let, tak z goteborgského melodického deathu. V případě DEVILDRIVER se misky vah naklánějí spíše k první škatulce, neboť ovlivnění SLAYER a starší SEPULTUROU je více než zjevné. Naopak melodie až na náznak v „Hold Back The Day“ schází. Zvuk nahrávky je sice moderní, současný, ale na rozdíl od zmíněných dvou legend je album DEVILDRIVER prosté skutečně silných skladeb. Všiml jsem si možná třech čtyřech silných momentů („Grinf...kde“, „Hold Back The Day“, „Sin And Sacrifice“), povětšinou riffových pasáží, což je za 45 minut zoufale málo. Co mě ale irituje úplně nejvíc je hlasový projev samotného frontmana, který se za 8 let nebyl schopen vyvinout ve vlastní výraz. Banálním cavalerovským drsnohlasem odfrázované celé album je tak umláceno v nesnesitelné monotónnosti a předvídatelné, reklamou řízené agresivitě.
Pro mě ne příliš zajímavá americká metalová kapela, která splňuje jen podezřelé normy hledačů talentů pro Sharonin putovní festival Ozzfest. Alespoň tam mezi zástupy podobných najdou v „iluzi síly“ na pár sezón DEVILDRIVER své útočiště. To průměrné hodnocení je jen a pouze za těch několik slušných momentů, zvukovou stránku a neúnavnou snahu být vždy v kurzu. Dnes je pan Fafara moc „heavy“ a taky moc „metal“, ale stejně se vsadim, že za 2 roky bude muset zakládat novou kapelu. Kdo tam ale bude skládat hudbu, ví bůh.
Dlouholetá ozzfestová akvizice Fafara znovu útočí, tentokrát s kapelou DEVILDRIVER. Thrash metal po tisící osmdesáté osmé. Perfektní a moderní sound však nezachrání předvídatelnost tohoto materiálu. Nuda.
5 / 10
Dez Fafara
- vokál
John Boecklin
- bicí, kytara
Jon Miller
- basová kytara, kytara
Jeffrey Kendrick
- kytara
Michael Spreitzer
- kytara
1. End Of The Line
2. Driving Down The Darkness
3. Grinf..kde
4. Hold Back The Day
5. Sin And Sacrifice
6. Ripped Apart
7. Pale Horse Apocalypse
8. Just Run
9. Impending Disaster
10. Bear Witness Unto
11. Before The Hangman´s Noose
12. The Fury Of Our Maker´s Hand
Beast (2011)
Pray For Villains (2009)
The Last Kind Words (2007)
The Fury Of Our Maker´s Hand (2005)
Devildriver (2003)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Roadrunner Records
Stopáž: 51:22
Produkce: Colin Richardson, mastering: Ted Jensen, Sterling Sound, New York
Studio: Sonic Ranch Studios, Tornillo, Texas
Velmi dobré a čerstvou energií našlapané album. Jen škoda, že skutečně silných skladeb je spíše méně. Zbytek by chtělo ještě více propracovat.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.