Hrozivá šedočerná obloha.Převalující se kupy mračen nepropustí byť jen jediný sluneční paprsek. Hromobití. Těžký vítr si pohrává s mořskou hladinou a škodolibě posílá vlny vstříc ostrým útesům. Ohlušující výbuch hromu. Mořské jazyky olizují potemnělý sráz břehu zběsilými a mohutnými vodními erupcemi. Blesk. Hustý a ostrý déšť bubnuje do listí pobřežního černého hvozdu. Najednou vše utichá. Pouze temná obloha zapomenuté, v oparu oděné, krajiny připomíná prožité peklo. Slunce však nevyjde. Již nikdy …
… i takovéto pochmurné myšlenky se vám budou vkrádat do mysli při poslechu nového, v mnohých směrech diskutabilního, díla formace Arcturus – „The Sham Mirrors“. Tito „pomatenci“ severských fjordů vám totiž přinášejí kompozici impresionistických nálad, jdoucích ruku v ruce s apokalypsou vesmírného dění. V sedmi, téměř surrealistických skladbách, budete svědky truchlivého žalozpěvu, jehož nejpovedenější stránkou se jeví právě náladotvůrčí schopnost. Při poslechu celé nahrávky budete zmítáni věčnou otázkou smyslu lidského bytí, jako na filmovém plátně se vám budou retrospektivně promítat temné stránky vašeho života a celou vaši mysl zahalí šedočerný mrak pochybností, zmatku a neklidu.
Neočekávejte od nového počinu Arcturus spousty nepřeberných technických eskapád. Ač svou vnitřní podstatou patřící spíše do oblasti černého metalového umění, rozhodli se tito artisté hudebních dovedností vytvořit dílko stavěné spíše na obrazotvornosti, než na mnohavrstvé složité struktuře ověnčené technickými kreacemi. Vévodícím prvkem „The Sham Mirrors“ jsou klávesy, dominující ve svých různorodých polohách a objímající celou plochu alba, tedy téměř pětačtyřicet minut. Pomalejší kytarové party, pouze místy vybíhající k rychlejším obratům, zachycují tvůrčí nápady autorů především v metalové a prog-rockové náladě. Mnohdy kytary tvoří pouze jakousi monotónní oponu a vytvářejí dlouhé pasáže depresivního podnebí. Všudypřítomné samply, nalepovány na zkreslené melodramatické klávesy, posouvají výsledný zvuk „The Sham Mirrors“ do futuristické, místy až mimozemské produkce. Výborně zvládnuté čisté „operní“ vokálové linky jsou přerušeny pouze v jedné skladbě, kde se na vás vyvalí blackový ječák, který nemá na svědomí nikdo jiný, než génius dnes již zaniklé hordy Emperor – Ihsahn. Zároveň se tato skladba stává i nejživějším, nejenergetičtějším a nejvíce blackovým počinem na desce. Povětšinou však vše dohromady, zahaleno v orchestrálním hávu, dává zapomenout na umění černého kovu a stává se spíše projektem, který by se bez problému dal zařadit do pomyslné škatulky filmové tvorby. Časté, opakované a monotónní pasáže orchestrálních nálad, rytmické, precizní, ale přece jen již místy nudné a zdlouhavé, kytarové opojení, to jsou hlavní představitelé této teskné a plačtivé kompozice. Snad je na místě vyzdvihnout zde Hellhammerovu bicí soupravu, která se mnohdy sice drží jednoduchého rytmu, avšak preciznost a stabilita, se kterou žene nahrávku kupředu, ji předurčují k hybným článkům tohoto opusu.
Nemohu se zbavit pocitu, že „The Sham Mirrors“ vyvolá značnou diskusi v řadách zasvěcených. Ono totiž celé album má perspektivu stát se velice úspěšným, ale zároveň to může být i veliká katastrofa. Tvorba Arcturus se celkově jeví jako logické spojení hudebních myšlenek a nápadů, které jsou prezentovány v čisté formě v každé minutě „The Sham Mirrors“. Jeden ze základních rysů kvalitní hudby, schopnost budit vnitřní spojení nervových sítí a evokovat tak interní pocity a vjemy, je v této tvorbě dostatečně zastoupen, o tom není nejmenších pochyb. To ale výborné hudbě, hlásící se k progresi, ani zdaleka nestačí. Členové Arcturus si zcela jistě zaslouží velikou úctu a nepotřebují ni sobě, ni metalovému světu dokazovat, že právě oni jsou kreativními hudebními mistry. O to víc je zarážející, že svůj um nechtěli, či snad nedovedli(?), uplatnit na aktuálním výtvoru. Vždyť by se přece veškeré ideové myšlenky a nálady, obsažené na albu, daly vykreslit alespoň o něco propracovanějším a skladebně složitějším způsobem. Vezměte si jen klavírní výstupy a sóla. Jakkoliv melancholické a srdceryvné se mohou zdát, jejich skladba a schéma mi připomíná hudbu „joystickových“ her šestnáctibitových mašin nějakých deset let zpátky. A to už vůbec nemluvím o nekonečných a jednoduchých orchestrálních náladách, jež nacházíme v nekonečném počtu světových kompozic. Korunu tomu všemu nasadil vokalista Trickster G., který popsal nový výtvor, krom jiného, slovy : „ … myriády jazzových deformací …“. S veškerou úctou, mistře, které dílo teď máte na mysli, já jaksi momentálně ………
Reakce dvou rozdílných táborů očekávám s velkým zájmem, neboť již teď je mi jasné, že se od svého kolegy Shnoffa nedočkám vřelých slov. Dovolte mi proto, abych své přiblížení „The Sham Mirrors“ ukončil konstatováním, že se této pětici z Arcturus podařilo zkomponovat „placku“ výborné filmové tvorby, která by se ovšem daleko víc hodila do hollywoodského melodramatu, než k reprezentování progresivního metalu nového tisíciletí.