OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hrabanie sa v šuflíkoch je sprievodným javom a dôsledkom každého predčasného odchodu z hudobnej scény. Našťastie v prípade NIRVANY sa šialenstvo podarilo udržať na rozumnej úrovni a „Sliver“ je len štvrtým oficiálne vydaným posmrtným kompaktom kapely, ktorá zmenila tvár deväťdesiatych rokov. Podtitul „The Best Of The Box“ napovedá, že ide o výber z minuloročného boxsetu „With The Lights Out“, bežne ťažko dostupného a orientovaného na fanatických zberateľov Cobainovej pozostalosti.
„Sliver“ mapuje chronologicky obdobie od legendárneho dema „Fecal Matter“ z roku 1985 (Kurt mal 18 rokov) až po smrť frontmana NIRVANY v apríli 1994. Dramaturgicky výber prekvapí dôrazom na pesničkársku osobnosť Kurta Cobaina. Grungeovej špine a tvrdosti sa väčšina skladieb vyhýba, ostatní členovia sú v úzadí. V mnohých prípadoch ide o domáce nahrávky, odhaľujúce hrubú kostru skladby a zdôrazňujúce skladateľský talent ich autora – tento fakt konieckoncov potvrdil už legendárny záznam unplugged koncertu pre MTV, ktorý je pre mnohých fanúšikov vrcholom v diskografii tria zo Seattle. Zaujímavými raritami sú živý záznam „Heartbreaker“ od LED ZEPPELIN v patrične „sprasenej“ úprave korunovanej divákmi vyžiadaným sólom, končiacim v hluku väzbiacej gitary, či cover country „Ain't A Shame“ od Leadbellyho, ktorému Cobain vzdal hold na už spomínanom akustickom koncerte (spomeňte si na „Where Did You Sleep Last Night“).
Ako to už na podobných, striktne na zberateľa mysliacich výberoch býva, vydarenejšie skladby sa v mene kompletnosti striedajú so slabšími – medzi tie prvé patria hlavne tie, ktoré sa v definitívnej verzii objavili na albumoch: vždy skvelá „About A Girl“, „Lithium“ odohraná v rámci sólo setu pre miestne rádio, dve pracovné verzie „Rape Me“, prakticky hotové záznamy „Smells Like Teen Spirit“ a „Come As You Are“ a epitaf lídra kapely, „All Apologies“. Našťastie aj medzi doteraz neznámymi skladbami sa nájde kvalitný materiál – za zmienku stojí pribrzdená „Blandest“, kľudná beatlesovka „Sappy“ či intímna „Do Re Mi“.
Rovnako, ako kvalita skladieb, kolíše zvuková úroveň; napriek nekvalite zdrojov sú prakticky všetky tracky remastrované do bez problémov počúvateľnej podoby, aj keď šum či praskot pásky sa (možno zámerne) úplne eliminovať nepodarilo.
„Sliver“ určite poteší toho, kto nepatrí k fanúšikom, ktorí NIRVANU našli v momente, keď ju Kurt Cobain stratil. CD doplnené bookletom plným stručných faktov dáva nahliadnuť pod pokrievku nezriedka deštruktívnych hlukových orgií, drog a psychických problémov. A tam kdesi na dne hrnca sa krčí malý otrhaný muž s otrieskanou akustickou gitarou a svojimi často triviálnymi, ale o to „pravdivejšími“ pesničkami.
CD doplnené bookletom plným stručných faktov dáva nahliadnuť pod pokrievku nezriedka deštruktívnych hlukových orgií, drog a psychických problémov.
Kurt Cobain
- gitara, spev
Krist Novoselic
- basgitara
Dave Grohl
- bicie, spev
Aaron Buckhard
- bicie
Chad Channing
- bicie
Mark Pickerel
- bicie
Pat Smear
- gitara
Dale Clover
- basgitara, bicie
1. Spank Thru (1985 Fecal Matter demo)
2. Heartbreaker (live)
3. Mrs. Butterworth (rehearsal demo)
4. Floyd The Barber (live)
5. Clean Up Before She Comes (home demo)
6. About A Girl (home demo)
7. Blandest (studio demo)
8. Ain't A Shame (studio demo)
9. Sappy (1990 studio demo)
10. Opinion (solo acoustic radio appearance)
11. Lithium (solo acoustic radio appearance)
12. Sliver (home demo)
13. Smells Like Teen Spirit (boom box version)
14. Come As You Are (boom box version)
15. Old Age (Nevermind outtake)
16. Oh The Guilt
17. Rape Me (home demo)
18. Rape Me (band demo)
19. Heart Shaped Box (band demo)
20. Do Re Mi (home demo)
21. You Know You're Right (home demo)
22. All Apologies (home demo)
Live At The Paramount (2011)
Live At Reading (2009)
Sliver (The Best Of The Box) (2005)
With The Lights Out (box set) (2004)
Nirvana (kompilácia) (2002)
From The Muddy Banks Of The Wishkah (live) (1996)
Singles (box set) (1995)
Live! Tonight! Sold Out! (VHS) (1994)
MTV Unplugged In New York (1994)
In Utero (1993)
Incesticide (kompilácia) (1992)
Nevermind (1991)
Bleach (1989)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Geffen Records / Universal
Stopáž: 74:36
Nirvana bola dosť dlho moja najobľúbenejšia skupina, ale tento album nie je nič iné, ako lacné hrabanie prachov - to musí byť jasné každému. V poriadku, keď v roku 2004 vyšiel veľký boxset With The Lights Out s troma cédečkami plnými rarít (... ktoré sa už predtým dali zohnať) a s dévedečkom s niekoľkými záznamami z koncertov (... už dávno kolovala spústa DVD bootlegov s koncertami ktoré sú na tom DVD), tak to bolo ešte v poriadku - kto si skladby a videá nezohnal cez net, mohol si ich kúpiť pekne pokope aj so 60 stránkovým bookletom. No nepriešiel ani rok (teda takmer mesiac doň chýbal) a zrazu sa objavila v obchodoch táto kompilácia. Proste shit. Nie je to nič iné, ako "výberovka" zo spomínaného boxsetu, na ktorú dali "akože" 3 nevydané Kurtove skladby (z toho 2 už dávno kolovali...). Tento "album" je len pre tých, ktorí nechcú boxset WTLO (na Slovensku je veľmi drahý) a stačí im iba výcuc, ktorý by som ja osobne urobil aj tak lepšie. Inak túto kompiláciu nemá žiaden zmysel kupovať. Cobain by určite nikdy nedopustil aby takáto kokotina niekedy mohla vyjsť. Nevidím dôvod prečo by som tomuto mal dať viac ako jeden bod.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.