OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ešte pred zhliadnutím „Narnie“ som opatrne tipoval, že nebyť veleúspešnej trilógie sfilmovaného „Pána prsteňov“, zrejme by nič podobné – aspoň nie v rovnako výpravnej forme – nikdy nevzniklo. Tak, ako Batmani a Spidermani potiahli na svetlo všetkých tých X-menov a Catwomen, vzostup filmových verzií najklasickejších diel fantasy vyzeral byť otázkou času. Skeptik by povedal, že výber „Narnie“ je záležitosťou premysleného marketingu. C. S. Lewis má k Tolkienovi blízko nielen témou kľúčového diela, dramatické zostrihy finálnej bitky o Narniu nápadne pripomínali „wetalizáciu“ súbojov o Helm’s Deep, či Minas Tirith.
Narnia je v skutočnosti o dosť rozprávkovejšia. Svet fantázie je v nej únikom z Británie bombardovanej nacistami, hlavným hrdinom už nie je zaobalená nevinnosť nedorastených polčíkov ale rovno nevinnosť detská – čím mladšia, tým zásadnejšia. Otec štyroch súrodencov bojuje vo vojne, ich matka ich pred bombami pošle do bezpečia anglického vidieku. Dostávajú sa do tajomného starého domu, obývaného dobráckym profesorom a jeho staropanensky protivnou domácou. Vo filme to zatiaľ ubieha približne podobnou rýchlosťou ako v tejto recenzii. Hra na schovávačku, objavenie starej skrine – brány do iného sveta – stojí na počiatku klasického príbehu o fantastických bytostiach, rozprávkovej ríši ohrozenej (tentokrát oveľa konkrétnejším) zlom a naivnom hrdinovi, ktorý sa (tentokrát až príliš rýchlo a kostrbato) stane hrdinom a záchrancom všetkého toho ideálneho a dobrého. Takmer jedenásťhodinová línia Jacksonoviek tu prebehne behom klasickej filmovej dvojhodiny.
Komukoľvek by sa zdalo nefér porovnávať Narniu s Pánom prsteňov, odkázal by som ho na zhladnutie filmového diela, ktoré samotné sa vizuálnou inšpiráciou rozhodne netají. Odovzdávanie dejovo kľúčových rozprávkových zbraní a artefaktov, ktoré namiesto Galadriel (odkaz na rozšírenú DVD verziu Spoločenstva prsteňa) tentokrát obstará Santa Claus (na plátne je to len o máličko menej humorné, než ako to vyznieva tu), vizuálne ponášky (jazda kamery ponad utekajúcich hrdinov, prenasledovaných Ľadovou kráľovnou), o finálnej bitke ani nehovoriac. Tvorcovia zariskovali, pretože v prípade úspechu by priniesli (držiac sa knižnej predlohy) nápadité, no zároveň originálne vztyčné podobizne na Jacksonovu trilógiu. V skutočnosti ich snaha vyznieva len ako plus pre Pána prsteňov. Peniaze a technológie skutočne nie sú všetko, podstatný je nápad.
Filmová „Narnia“ najviac trpí na príbeh. Snahu spomenúť čo najviac z knižného spracovania pochováva krátka minutáž. Opäť mi to nedá neporovnať s LOTR, ktorý v tomto smere ukazuje oveľa väčší zmysel pre vyváženosť a umnú filozofiu radšej neukázať, ako ukázať neúplne. A pritom stačí málo, rozdiel medzi vyobrazením psychiky Uruk-hai a osobnostne dvojrozmerných minotaurov (zastupujúcich elitných bojovníkov zla) je v prítomnosti (resp. neprítomnosti) niekoľkých naozaj krátkych predstavujúcich sekvencii. To by však ani tak nevadilo, horšie je to s naratívnosťou príbehu, ktorá absolútne nedáva priestor fantázii (v kontexte žánru fantasy zrejme najhorší možný „kompliment“). Dramaturgia nás vedie za ručičku touto zrýchlenou prehliadkou sveta C. S. Lewisa priamo a nekompromisne, dôraz dáva na „podívanou“ a najmä (zrejme vada už knižnej predlohy): zápletky sa až príliš často končia akýmsi vyfantazírovaným „deus ex machina“, postrádajúcim ak už nie logiku, tak minimálne snahu o čosi prekvapivejšie.
„Narnia“ je príjemnou rozprávkou na oddych. Uprostred záplavy násilia a vulgárnosti je politicky korektnou alternatívou a navyše je aj tak trošku kresťansky výchovná, čo ale trkne skor tým pokročilejším znalcom Biblie (kresťanská interpretácia diel C. S. Lewisa je mimoriadne častá, - pozn. Thorn). Kritici jej vyčítajú sexizmus, pretože arcizlo stelesňuje žena a dobrácka a roztomilá teta bobrica im je zrejme chabou náplasťou na spoločensky vyspelé predstavy počiatku 21. storočia. V skutočnosti sú tieto detaily zanedbateľné Jediná diagnóza, ktorou film trpí je fakt, že liga, za ktorú hrá, má momentálne až príliš silného lídra.
Príjemná a intelektuálne nenáročná rozprávka na oddych má smolu. Vo svojej lige má súpera, ktorý ju v kvalite predčí o niekoĺko tried. Čaká ju však ešte zopár pokračovaní, ktorým nastavuje iba symbolickú latku.
5 / 10
Vydáno: 2005
Vydavatel: Walden Media / Disney
Stopáž: 140 min.
THE CHRONICLES OF NARNIA: The Lion, the Witch and the Wardrobe
[USA 2005]
Režie: Andrew Adamson
Scénář: Ann Peacock
Kamera: Donald McAlpine
Hudba: Harry Gregson-Williams
Hrají: Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley, Anna Popplewell, Tilda Swinton, Rupert Everett, Dawn French, Jim Broadbent, Ray Winstone a další...
Premiéra ČR / SR: 5.1.2006
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.