MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Priznám sa, že PRIMAL FEAR som prestala výraznejšie sledovať po ich druhotine „Jaws Of Death“. Nie že by sa mi ich muzika odrazu znepáčila, ale zdalo sa mi, že kapela sa až príliš kŕčovito drží osvedčeného receptu. Albumy síce nikdy neskĺzli pod istý štandard, čo by bolo v prípade ostrieľanej dvojice Sinner/Scheepers skutočne zahanbujúce, ponúkali však vždy len priemyselne dobre zvládnutý materiál bez toho, že by vzbudzoval výraznejšie emócie.
To sa už v žiadnom prípade nevzťahuje na dosku „Seven Seals“, ktorú Nemci vydali prekvapivo len rok po predchádzajúcom počine „Devil’s Ground“. Hneď úvodná „Demons And Angels“ s dramatickým nástupom, vkusne zapracovanými klávesmi a atmosferickým intermezzom dáva tušiť, že PRIMAL FEAR sa tentokrát posnažili o niečo viac. „Rollercoaster“ síce predstavuje do istej miery power metalovú odrhovačku, ale vďaka jej chytľavosti a ráznym thrashovým riffom sa z nej okamžite stáva skvelá koncertná hitovka. Rovnomenná „Seven Seals“ predstavuje opäť návrat k dramatickosti. Nesie sa v strednom tempe s dominantným klávesovým motívom. Kapelu práca s atmosferickosťou očividne nadchla, pretože neváhala a použila ju i v nasledujúcej „Evil Spell“. Z nej sa v konečnom dôsledku vykľuje poriadne našlapaný melodicky thrashový odpaľovák. „Immortal Ones“ odzrkadľuje typickú tvár kapely, napriek tomu do konceptu albumu skvele zapadá. So šestkou nazvanou „Diabolus“ prichádza zároveň aj najlepšia vec celého albumu vôbec. Skladba pôsobí akoby bola vytrhnutá z metalovej opery. Je natoľko strhujúca, že človek pri jej počúvaní intenzívne prežíva každučkú sekundu a Ralfovi verí každé zaspievané slovo. Klobúk dolu, takýto majstrovský kúsok očakával od PRIMAL FEAR asi málokto. „All For One“ s kontrastným pomalším introm a úderným thrashujúcim zvyškom skladby ponúka plynulé premostenie k zádumčivej „Carniwar“. Tá je predovšetkým veľkou výzvou pre Ralfove halfordovsky znejúce hlasivky. Hoci nasledujúca „Question Of Honour“ začína klišovitým hrmením a otrieskaným „tralala“ motívom, zaujme najmä inštrumentálnymi vyhrávkami a v istej časti i spevovými postupmi evokujúcimi SYMPHORCE. Lyrická „In Memory“ odhaľuje nezvyčajnú polohu Ralfovho hlasu a je výborne vystupňovaným záverom albumu.
PRIMAL FEAR teda skutočne milo prekvapili. V rámci na nápady chudobného a hudobnými subjektami presýteného štýlu, akým sa power metal, žiaľ, za posledné obdobie stal, dokáže album formátu „Seven Seals“ ešte o to viac potešiť. Myslím, že nebudem vôbec strácať čas, ak si v budúcnosti na PRIMAL FEAR z času na čas opäť posvietim.
Ak by som niekomu chcela ukázať, ako má znieť kvalitný power metal, odporučila by som mu jednoznačne práve „Seven Seals“ od PRIMAL FEAR.
9 / 10
Ralf Scheepers
- spev
Mat Sinner
- basgitara
Tom Naumann
- gitara
Stefan Leibing
- gitara
Randy Black
- bicie
1. Demons And Angels
2. Rollercoaster
3. Seven Seals
4. Evil Spell
5. Immortal Ones
6. Diabolus
7. All For One
8. Carniwar
9. Question Of Honour
10. In Memory
Unbreakable (2012)
16.6 (Before The Devil Knows You´re Dead) (2009)
New Religion (2007)
Seven Seals (2005)
Devil´s Ground (2004)
Black Sun (2002)
Horrorscope (shape CD) (2002)
Nuclear Fire (2001)
Jaws Of Death (1999)
Primal Fear (1998)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 52:23
Produkce: Mat Sinner & Charlie Bauerfeind
Studio: Warehouse, House Of Music
No takže v záplavě novinek podzimu, jsem novou desku pf ani moc nezaregitroval, nebýt bratra očekával jsem opět určitý standart, ale tentokrát se pf překonali jen tak dál.
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!