OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Byl vlahý podvečer, možná i Máj, leč těžko určit přesnější datum, když Beverly Hills je pokaždé jako vymalované. Před klubem Peach Pit After Dark, tak hanebně uzmutým nebohému Natovi, již netrpělivě postává hlouček nedočkavců, když tu u chodníku zastavuje luxusní sporťák a z jeho útrob vyskočí světácky oblečený Steve, až mu andělská kudrlinka trvalé ondulace neposedně poskočí na hlavě:
„Ahoj Brandone,“ zahalasí směrem k zvolna přicházejícímu kamarádovi a jejich dlaně rozráží vzduch, aby vzápětí zvuk onoho pověstného nekompromisně chlapáckého plácnutí zaplnil slechy kolemstojících. „Kam se tak loudáš, brácho?“
„Ále,“ utrousí mladý muž neurčitého věku s unuděnou grimasou šéfa studentských novin. „Donna pozvala Kelly na Rayův koncert, tak se musím jít taky mrknout a moc se mi tam nechce, víš přece, že netancuji...“
„HAHA,“ směje se naducaný růžolící andílek s již dávno překročeným zenitem roztomilosti. „Bude to dobré, uvidíš. Ray je pašák, ať si ten žárlivec David říká co chce! A víš, že ho dokonce odmítnul pustit ve školním rozhlase? No věřil bys tomu?“
„Skutečně?“ zažehne se náš bojovník s nespravedlností spolehlivě na první pokus jako dvacet let starý Saab. „To už přehání, pojďme to řešit!“
„A neměli bychom jít dovnitř? Aby se holky nezlobily? Clare už tam asi taky bude...“
„Klid brácho, před Rayem bude dneska večer hrát ještě nějaká KHYMERA, takže času máme dost! Co ten David? Nebere on drogy? Není alkoholik?...“
Opusťme teď oba jinochy s čtyřicítkou až smrtí na krku a nahlédněme do sálu. Pod pódiem už totiž nožkou netrpělivě podupává Valerie, významně ukazuje na hodinky, jakoby tím chtěla chystající se kapelu postrčit k větší rychlosti. Vypasovanou hrudí hýbe spravedlivé rozhořčení, výbuch hněvu lze očekávat každým okamžikem. To už se ale zpěvák chápe mikrofonu: „Yeah, bejby en džentlmen, my jsme kapela KHYMERA. No spíš studiový projekt, za kterým stojí tady náš všeuměl Daniele Liveranni. On je fakt dobrý, dokonce napsal i rockovou operu. No a já taky hraju na baskytaru v PINK CREAM 69. Máme rádi klasický hard rock, glam, trochu BON JOVI, trochu BRIAN ADAMS, občas třeba KISS, chápete, ne? Jsme moc rádi, že nás tady Jamie Waters pozval, jeho a podobné lamače ženských srdcí z osmdesátých let samozřejmě taky obdivujeme. Tak co? Je tady někdo? Jste připraveni na padesát minut rockového staromilství? Pojďme na to, cesťák byl dost mastný. Van tů, van tů srý fó...“
„...takže si myslím, že on může mít taky tu nemoc chronické žárlivosti. Co kdybychom mu doporučili návštěvu psychologa?“
„Dobrý nápad!“ souhlasí Steve. „Jsi hlavička kamaráde, pojď si na to plácnout!“
PLESK
„Kde jste, kluci? Ray už začíná hrát!“
„Jasně Donno, už běžíme, jaká byla ta KHYMERA?“
„Docela to ušlo, i když od Raye dost opisovali a dokonce hráli i ploužáky!“
„Cože?“ chápe se svého opět Brandon. „Pojďme to řešit!“
„Až po koncertě, Brandone.“ uklidňuje kamaráda nepovedená plastická operace. „Teď už si musíme pospíšit dovnitř!“
Melodický rock a AOR - to je charakteristika hudby KHYMERA od vydavatele. Přidám k ní ještě zoufalou skladatelskou invenci přesně v mezích stylu (podotýkám rocku, neboť AOR by jeden lupou pohledal), nudu od začátku do konce, bezzubý zvuk a otřesně zastaralou produkci. Je-li jednička v bodování nejníže, připočtěme kladný bod za instrumentaci (zajímavost v osobě baskytaristy PINK CREAM 69 za mikrofonem) a dalšího půl bodíku firmě za odvahu, že se takovouto hrůznost nebojí pustit ven.
2,5 / 10
Dennis Ward
- zpěv
Daniele Liverani
- klávesy, basa
Tommy Ermolli
- kytara
Dario Ciccioni
- bicí
1. A New Promise
2. Alone
3. Let It Burn
4. Looking For You
5. All That I Have
6. The Damage Is Done
7. After The Way
8. You Can´t Take Me
9. Tomorrow Never Comes
10. Fields Of Fire
11. If You Dare To Dream
12. Give In To The World
13. All Is Gone
A New Promise (2005)
Khymera (2003)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Frontiers Records
Stopáž: 49:54
Produkce: Daniele Liverani
Studio: Fear Studios Italy
Slusnej AOR, tot vse...Dennis se ukazal i jako velmi slusny zpevak
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.