Tak nějak mi není po onom čtvrtečním večeru jasné, na co sebou spousta světových metalových veličin k vystoupení (nejen) u nás vláčí zoufale průměrné partičky, které mohou nějakým výrazným způsobem oslovit asi jen málokoho. Tedy ne že by norští THUNDERBOLT a GRIFFIN přímo opruzovali, ale troufám si tvrdit, že většina přítomných jejich krátké rozehřívací sety (které krom omšelého heavy – speed metalu nabídly navíc v prvním případě jen zpěváka Tonyho Johannessena, nejen hlasem silně připomínajícího Bruce Dickinsona, a v druhém judasovský cover „Hell Bent For Leather“) odzívala jako nutné zlo, které stálo mezi nimi a vystoupením dánsko – amerického Krále démantů. Nemůže přece být nic jednoduššího, než vyjít z ryze domácích poměrů a pro všechny příslušné koncerty vybrat takovou předkapelu, která bude mít obecenstvu co říct, a tím pádem do slova a do písmene naplní význam a smysl předkapely. Pro příklad není nutno chodit daleko, neboť ROOT, kteří doprovodili KING DIAMOND na zlínské zastávce, k nim nepochybně sednou jako pozadí na hrnec, a zcela určitě svým vystoupením českému obecenstvu zprostředkovali mnohem větší zážitek, než celý náklaďák skupin poněkud sporné důležitosti (a třeba z Norska).
Ale přejděme k tomu důležitějšímu. Jak známo, KING DIAMOND po vydání dosud posledního řadového (a zároveň velmi znamenitého) alba „The Puppet Master“ (2003) jaksi nedostali prostor k tomu, aby s ním při čerstvé paměti a v živém provedení dorazili také na starý kontinent. A než k tomu nakonec došlo, uběhla spousta vody, v níž nesmíme přehlédnout ani další „živák“ s diamantovou visačkou „Deadly Lullabyes Live“ (2004). Jeho play list se totiž do značné míry promítnul do všeho, co nám King Diamond a spol. ve zcela zaplněném pražském klubu Roxy (jehož výběr proto pořadatelům chválím) předvedli a zahráli. Mě osobně to ovšem nebylo úplně nejmilejší, zvláště když třeba na očekávaný příběh o Pánu loutek zbylo místo pouze ve dvou případech, a to v koncertní tutovce „Blood To Walk“ a ve smutně uplakané „So Sad“, dokreslené i dívčím zpěvem maďarské pěnice Livie Zity, která jinak Kinga zdatně podporovala po téměř celý koncert.
Ono to ostatně všechno bylo takové nějaké… zvláštní? Nezapírám, že na krále hororových příběhů (a jeho show, včetně „satanistických propriet“, na které také lákala pořádající agentura) jsem se moc těšil. Jak ovšem pokročil čas a z reprobeden na potemnělém pódiu se stále ozývali RAMMSTEIN, trošku jsem s pohledem na hodinky, které ukazovaly pár minut po půli devaté hodiny (a samozřejmě při vědomí nutnosti dodržení „policejní“ desáté večerní hodiny), znejistěl. Pak konečně čtyři postavy v kápích přinesly na pódium světlou rakev s všeříkajícím nápisem „Abigail“, ale znovu trvalo ještě další dlouhou chvíli, než se za zvuků nekonečného a stereotypního intra dostavila i kapela samotná. Intro vystřídalo další intro „Funeral“ a moje očekávání, zahrnující maximálně tak dvě až tři skladby k tématu děvčátka z rodiny La Fey, vzalo za své. Podobně jako na zmíněném koncertním záznamu jsme ve zkratce prošli celým tím pohnutým příběhem a skončili jsme, jak jinak, u závěrečného outra „Sorry Dear“. Jenže čas mezitím značně pokročil a začínalo být zřejmé, že na spoustu skladeb, které by si člověk alespoň teoreticky mohl přát slyšet, už se prostě nedostane. A snad na důkaz toho to KING DIAMOND ještě zazdili mercyfuláckou „Come To The Sabbath“.
Přiléhavě vyzdobená scéna, na níž bylo za Andy LaRocquem vystaveno nádobíčko Pána loutek (naložené hlavy a oči nebo řeznické náčiní jako pilky, kleště a nůžky), a nechyběl zde ani nenápadně osamocený náhrobek s nápisem „Lucy Forever“, se tak stala jevištěm navíc jen pro klasické hity „Eye Of The Witch“, „Sleepless Nights“ a „Welcome Home“, po nichž už se šlo do přídavkového finále. Znovu uběhly nějaké ty minutky, a když odezněly i „The Invisible Guest“, „Halloween“ a velmi dlouho vyvolávaná definitivní tečka „Evil“ (od MERCYFUL FATE, samozřejmě), byl akorát tak čas nikoliv na čaj, nýbrž na obyčejný konec, při němž King zmizel v zákulisí s rychlostí blesku, a publiku se proto poklonila jen mnohonárodní čtveřice čítající evidentně prospívajícího tatíka Andyho LaRocqueho, Mikea Weada, rozběsněného Hala Patina ve výstavních podélně pruhovaných „metalkách“ a poněkud zarostlého Matta Thompsona.
No ano, jak říkám, bylo to zvláštní. Zvláštní v tom, že se nejspíš nehrálo na sto procent (King se místy znatelně šetřil a hlavně v nejdůležitějších okamžicích, tj. v refrénech, nechával zpívat publikum), hrací prostor nebyl rozhodně beze zbytku vyplněn a o výběru skladeb by se také dalo přinejmenším diskutovat. Snad jen ona proklamovaná hororová podívaná nebyla úplně k zahození, i když většina z ní měla především rutinní nádech (ošklivá babička na kolečkovém křesle nebo podříznuté miminko Abigail). Sekundující vnadná herečka Jody Cachia v tomto duchu podávala vcelku přesvědčivý výkon, a zejména při „Blood To Walk“, kdy ztvárňovala k životu se probouzející lidskou loutku, jsem si do posledního okamžiku nebyl jist tím, zda je to skutečně ona, nebo zda si tam kapela nechala přinést jen plastovou figuru. Ovšem nejzvláštnější na tom všem je, že i přes všechny mé dosavadní námitky (nesmím zapomenout ani na poněkud přehnanou hlasitost ozvučení) se mi tohle vystoupení KING DIAMOND vlastně líbilo, protože jinak už mu objektivně nebylo co vytknout, instrumentální bezchybností počínaje a nejvyššími Kingovými fistulemi konče. Ne, ne, Král zkrátka stále ještě nezemřel, takže (s trošičku přimhouřenýma očima), ať žije Král.
Foto z www.covenworldwide.org