OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Všeobecně se má za to, že devadesátá léta byla pro death metal zlatou érou. Je fakt, že tu byla dlouhá řada kvalitních seskupení, která tento styl reprezentovala velmi úspěšně, ale pro některé z nich se stal poněkud těsným (týká se to zejména evropských kapel), a proto se začaly v jejich tvorbě objevovat prvky z jiných (někdy i zdánlivě s death metalem neslučitelných) hudebních žánrů a nebo se od death metalu nadobro odvrátili. Někdo se obrátil proti proudu času a nechal se inspirovat rockovými velikány minulosti (GOREFEST, ENTOMBED), jiní velmi povedeně zakomponovali do své tvorby elektroniku (AMORPHIS) a několik skupin se rozhodlo přeřadit na nižší rychlostní stupeň a namísto agresivity ve své hudbě upřednostnit jiný aspekt, a to náladotvornost a snahu o navození určité atmosféry (TIAMAT, THERION).
Právě na desce „Ho Drakon Ho Megas“ se začali THERION výrazněji vymaňovat z death metalové škatulky a byla zde zřejmá snaha o směřování do klidnějších vod. Úvodní „Baal Reginon“ sice končí „sypačkou“, ale již na první poslech je jasné, že téměř „techno-deathové“ orgie z předchůdce „Beyond Sanctorum“ se tady rozhodně konat nebudou („Baal Reginon“ byla jedna z mála písní z toho starého období, kterou THERION ještě donedávna hráli na koncertech – nyní probleskla zpráva, že už Christopher nechce věci z této éry vůbec hrát živě a já jen doufám, že se z toho vyklube pouze kachna, protože stavět veškerý koncertní repertoár na „post-Theliovské“ éře, to by se mi vůbec, ale vůbec nelíbilo…). Druhá v pořadí „Dark Princess Naamah“ má podobnou šablonu, tzn. po klidné (skoro až „sabbatovské“) pasáži následuje klasický deathový klepec. Ústřední riff „A Black Rose“ si Chris vypůjčil od Jamese Hetfielda a jeho „Holier Than You“ (on si Chris vůbec dost často vypůjčuje... pozn. DKM) a povedlo se mu na tomto základě postavit celkem příjemný thrashový kousek.
Při poslechu skvělé „Dawn Of Perishness“ si člověk (tedy já) nejvíc uvědomuje jaká je škoda, že Chris na posledních deskách nalezl „odbytiště“ u heavymetalových fanoušků (jedna vlaštovka v podobě hrubého vokálu u „Typhoona“ jaro nedělá) a že mu s přibývajícím věkem víc než na uměleckých ambicích záleží spíš na výši bankovního konta. Nejnovější tvorbu THERION neshledávám zase tak odpudivou, ale přijde mi jako taková rychlokvaška. Alba jako jsou „Ho Drakon Ho Megas“ nebo „Lepaca Kliffoth“ se neoposlouchají nikdy, zatímco i ty největší hity z „Lemurie“, či „Siria B“ časem a opakovaným poslechem jakoby ztrpknou a prakticky nic člověka nenutí, aby si je opět poslechl.
Po zběsilé „The Eye Of Eclipse“ následuje „The Ritual Dance Of The Yezidis“, kterou si docela dobře dokážu představit coby soundtrack ke hře Diablo 2, konkrétně pak k městu Lut Gholein. Kombinace orientálních nástrojů, podladěných kytar a zkresleného growlingu je vskutku impozantní. Dynamickou „Powerdance“ s heavymetalovou vsuvkou následuje pomalu rozjíždějící se „Procreation Of Eternity“, ve které se opět dočkáme inspirace METALLICOU (konkrétně pak na písničkou „Call Of Ktulu“).
Vrcholem alba je na dvě části rozdělená titulní věc. První díl nese název „Ho Drakon Ho Megas, Act 1: The Dragon Throne“ a jedná se vlastně jen o Chrisův monolog za doprovodu „hromovládně-doomovských“ bicích, který plynule přejde v část druhou a to „Ho Drakon Ho Megas, Act 2: Fire And Ecstasy“. Zde dominuje monotónní klávesová melodie, která společně se strojovou rytmikou a Chrisovým zkresleným vokálem navozuje děsivou, téměř apokalyptickou atmosféru. Jako by se death metalová hydra ještě pokoušela vzepřít se svému osudu a nechtěla dobrovolně předat vládu právě narozenému heavymetalovému dráčkovi, který se v plné síle odhalil o dva roky později na „Lepaca Kliffoth“…
Albem „Ho Drakon Ho Megas“ se Christopherův ansábl důstojně rozloučil s tou původní érou vlastního vývoje. Deska plynule navazuje na své dva předchůdce, ale také nenásilně naznačuje, kam se bude skupina ubírat do budoucna. Je jasné, že v dnešní době si většina lidí pod pojmem THERION představí něco zcela odlišného, než je rozzuřená saň s plameny v tlamě, ale bylo by rozhodně velkým omylem nechat upadnout tuto bestii v zapomnění.
Nejvíc experimentální album této kapely. Death metal s vlivem tradičního heavymetalu, klasické hudby, industriálu a persko/arabské hudby.
Christopher Johnsson
- zpěv, kytary
Magnus Barthelson
- kytara
Andreas Wallan Wahl
- basa
Piotr Wawrzeniuk
- bicí
1. Baal Reginon
2. Dark Princess Naamah
3. A Black Rose (covered with tears, blood and ice)
4. Symphoni Drakonis Inferni
5. Dawn Of Perishness
6. The Eye Of Eclipse
7. The Ritual Dance Of Yezidis
8. Powerdance
9. Procreation Of Eternity
10. Ho Drakon Ho Megas, act 1: The Dragon Throne
11. Ho Drakon Ho Megas, act 2: Fire And Ecstasy
Les Fleurs Du Mal (2012)
Sitra Ahra (2010)
Gothic Kabbalah (2007)
Sirius B (2004)
Lemuria (2004)
Live In Midgard (2002)
Secret of The Runes (2001)
Deggial (2000)
Crowning of Atlantis (MCD) (1999)
Vovin (1998)
Eye of Shiva (singl) (1998)
A Zaraq Arab Lucid Dreaming (EP) (1997)
Theli (1996)
Siren of The Woods (singl) (1996)
Lepaca Kliffoth (1995)
Beauty In Black (MCD) (1995)
Ho Drakon Ho Megas (1993)
Beyond Sanctorum (1991)
... Of Darkness (1991)
Time Shall Tell (1990)
Beyond The Darkest Veils Of Inner Wickedness (demo (1989)
Paroxymal Holocaust (demo) (1989)
Datum vydání: Čtvrtek, 1. dubna 1993
Vydavatel: Megarock/Nuclear Blast
Stopáž: 37:42
Produkce: THERION + Rex Gisslen
Studio: Montezuma
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.