OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nech túto recenziu radšej nečítajú tí, čo čakajú popravu novej, gotickejšej tváre TIAMAT a všetkého, čo s ňou súvisí. Vopred prezradím, že sa bude viac chváliť, ako kritizovať. Časy „Wildhoney“ sú síce nenávratne preč, esencia TIAMAT však vydržala. Pätnásť rokov existencie zmapovanej na DVD „The Church Of Tiamat“ je dôkazom výnimočnosti a nenapodobiteľnosti Edlundovho rukopisu.
Jadrom DVD, uzatvárajúceho kontrakt s Century Media (znejúci na sedem dosiek), je hodinu a štvrť trvajúci koncert, nasnímaný začiatkom roku 2005, tradične v krakovských televíznych štúdiách. Obrazová aj zvuková zložka je stopercentná, dokonca sa tentokrát nedostavuje ani efekt krakovského déjà vu. Po krátkom privítaní sa začína rovno s „Vote For Love“, snáď najväčším a najkontroverznejším hitom novej, stále trvajúcej éry v histórii kapely. TIAMAT znejú surovo, metalovo, hneď nasledujúca hymna „Children Of The Underworld“ je toho najlepším dôkazom. Holohlavý frontman Johan Edlund, do pol pása nahý a oblečený v čiernej sukni podáva na svoj pomer istý výkon so znesiteľným počtom intonačných zakopnutí, štvorica hudobníkov za jeho chrbtom je istá a zohratá. TIAMAT sa však rozhodli nepokúšať sa o dokonalosť, najväčšou devízou záznamu je jeho autentickosť, vďaka ktorej je stále jasné, že títo Švédi sú stále v zásade undergroundovou a „metalovou“ skupinou. So šiestou skladbou sa otvárajú dvere „Wildhoney“ – nasledujúca „I Am In Love With Myself“ však v porovnaní s „Whatever That Hurts“ len podčiarkne hitovosť a konkurencieschopnosť novšieho materiálu. TIAMAT vždy tvrdili, že idú vlastnou, súvislou a plynulou cestou a úvahy o vedomom nadbiehaní novým fanúšikom či cielenej snahe o zmenu vkusu tých starších sú plané. Výber skladieb je dôkazom: na rozdiel od mnohých súputníkov Edlundovci nezabuchli dvere k staršej tvorbe. Okrem dvojice obligátnych majsterštykov z „Wildhoney“ odzneli nemenej nesmrteľné „In A Dream“ a „Sleeping Beauty“ (na pódiu sa dokonca mihne Peter Tägtren z PAIN) z agresívneho, nadupaného albumu „Clouds“, ktorým sláva tejto inkarnácie sumerskej bohyne Tiamat de facto začala. Piesne z „Clouds“ znejú snáď ešte silnejšie ako tie z časom trochu vyblednutého, atmosférického „Wildhoney“. Tlak skrytý v ich riffoch vie vmiesť do tváre publika i súčasná zostava kapely, roky po ich vzniku.
Cennou súčasťou vyše dve a pol hodiny trvajúceho DVD je jeho bonusová časť. Okrem rekapitulačného rozhovoru s Johanom Edlundom a Andersom Iwersom obsahuje trinásť skladieb, zachycujúcich živé vystúpenia a videoklipy z celej histórie TIAMAT, včetne Edlundovho komentára. Za pozornosť stojí prvé vystúpenie TIAMAT vôbec (skladba „Where The Serpents Ever Dwell“ odznela 6. apríla 1990 v Štokholme) a fanúšikovský klip k „Do You Dream Of Me“. Spracovaním primomína video k „Předpokládám“ od Dana Bártu (!); krátky príbeh papierovej postavičky je však v prvom rade dokonale spriahnutý s atmosférou skladby, ktorá ho sprevádza.
„The Church Of Tiamat“ je celistvým dokumentom o zoskupení, ktoré sa nesmrteľne zapísalo do análov metalovej hudby. Toto DVD môže byť dôkazom o postupnom a trvalom kvalitatívnom zostupe i ukážkou výnimočnej konzistencie tvorby počas vyše jeden a pol dekády. Tábor priaznivcov TIAMAT ostane zrejme naveky rozdelený na dve polarizované časti. Ja viem presne, do ktorej patrím.
Ucelený a reprezentatívny dokument mapujúcu kariéru jedného zo spolkov, ktoré formovali tvár metalu.
8 / 10
Johan Edlund
- spev, gitara
Anders Iwers
- basgitara
Lars Sköld
- bicie
Martin Brändström
- klávesy
Fredrik Äkesson
- sólová gitara
1. Vote For Love
2. Children Of The Underworld
3. Cain
4. Brighter Than The Sun
5. To Have And Have Not
6. Whatever That Hurts
7. I Am In Love With Myself
8. In A Dream
9. Wings Of Heaven
10. Cold Seed
11. Clovenhoof
12. As Long As You Are Mine
13. Love Is As Good As Soma
14. The Sleeping Beauty
15. Gaia
16. Where The Serpents Ever Dwell (live)
17. Whatever That Hurts (videoclip)
18. Gaia (videoclip)
19. Undressed (live)
20. The Ar (live)
21. Alteration X 10 (studio)
22. Cold Seed (videoclip)
23. Brighter Than The Sun (videoclip)
24. Vote For Love (videoclip)
25. Phantasma De Luxe (videoclip)
26. Angel Holograms (live)
27. Cain (videoclip)
28. Do You Dream Of Me? (animated video)
Amanethes (2008)
Commandments (Best Of) (2007)
The Church Of Tiamat (DVD) (2006)
Prey (2003)
Judas Christ (2002)
Skeleton Skeletron (1999)
A Deeper Kind Of Slumber (1997)
Wildhoney (1994)
The Sleeping Beauty /Live In Israel/ (Live) (1993)
Clouds (1992)
The Astral Sleep (1991)
Sumerian Cry (1990)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Metal Mind Productions / Century Media
Stopáž: 162 min
Zvuk: Digital 5.1 Surround / DTS
Typ média: DVD-9
Región: 0
nu hodnotím pouze audio.. nic spešl.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.