OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když jsem se před šestnácti lety poprvé dostal do kontaktu s německou thrash metalovou kapelou TANKARD, jednalo se tehdy o prvoligový metalový soubor, který na svém kontě neměl jediné slabší album, a který předkládal ryzí, nebojácný a velmi dravý pure-thrash metal libující si ve svých textech v alkoholových příbězích. Ať už to byla alba jako „The Morning After“ (1988) nebo „The Meaning Of Life“ (1990), která dotáhla pojetí alkoholického stylu TANKARD k thrash metalové dokonalosti a navíc přidala na posluchačské atraktivitě zvýšeným počtem obecně přijatelných pivních melodií, které ovšem v té době ještě neubíraly nahrávkám na technické úrovni (tudíž neplnily roli hlavní, ale jen jakési osvěžení metalového válce), vždy šlo o velmi podařené, vysoko hodnocené nahrávky. Časem se však styl této kapely, jejímž hlavním cílem při založení bylo vydělat si hraním metalu na vlastní pivovar, bohužel opravdu posunul ke spíše bezprostřednějšímu a jasně definovatelnému pivnímu big beatu s jednodušeji strukturovanými skladbami. Letošní novinka „The Beauty And The Beer“ však tento nepříznivý vývoj překvapivě vyvrací.
Případ „krásky a piva“ se totiž nachází spíše u staršího vzorce tvorby TANKARD, což nastíní už rázný úvod („Ice-Olation“ a „We Still Drink The Old Ways“). První skladba upoutá mnoha zvraty a přechody temp, skvělým sólem a krátkým úderným refrénem, který vám bude v hlavě dunět ještě dlouho po poslechu celého alba. Druhá zase svou start-cíl dravostí, tolik typickou pro období okolo „Chemical Invasion“ (1987). Kapela se tedy vrací k thrash metalovým kořenům z prvních alb, příkladem budiž ultra rychlá skoro titulní skladba („The Beauty And The Beast“), která v sobě spojuje to nejlepší, čím se v osmdesátých letech TANKARD proslavili. Na halekačky typu „Space Beer“ si však i nyní frankfurtští štamgasti také čas najdou, tentokrát je však středem pozornosti největšího šlágru samotná muzika („Metalometal“), nikoliv pití. Skladba o sladké domovině („Frankfurt:We Need More Beer“), zas napovídá, že starý žíznivec Andy Geremia ještě zdaleka nevypil všechny hospody ve svém rodném městě a ani těch několik desítek tisíc fotbalových fanoušků potulujících se v době světového šampionátu ve fotbale ulicemi německé metropole nezpůsobilo nějak závažný nedostatek jeho oblíbených tekutin. Myslím tedy, že novinka TANKARD do sytosti splňuje veškerá očekávání, které věci znalý posluchač před zveřejněním nahrávky měl.
Závěrem jen dodám, že „The Beauty And The Beer“ sice jen opakuje to, na co jsme byli u TANKARD v dávné minulosti zvyklí, ale na druhou stranu jde o umně provedenou práci, která nějak výrazně neklesá pod laťku nastavenou klasickými alby. Zkrátka, u TANKARD je po dvaceti letech od debutu „Zombie Attack“ (1986) všechno na svém místě a v nejlepším možném pořádku. A já vlastně do dnes ani nevím, jestli si ten malý pivovárek opravdu pořídili. Alb už vydali hodně, tak by se o tom možná uvažovat dalo. Kdo ví?
Přestože se od TANKARD zřejmě už ničeho překvapivého nedočkáme, obhajují svou pivem nasáklou thrash metalovou káru i nadále se ctí. Chutný a nahořklý standard.
6 / 10
Andreas Geremia
- vokál
Olaf Zissel
- bicí
Frank Thorwarth
- basová kytara
Andy Gutjahr
- kytara
1. Ice-Olation
2. We Still Drink The Old Ways
3. Forsaken World
4. Rockstars No.1
5. The Beauty And The Beast
6. Blue Rage – Black Redemption
7. Frankfurt: We Need More Beer
8. Metaltometal
9. Dirty Digger
10. Shaken Not Stirred
One Foot In The Grave (2017)
R.I.B. (2014)
A Girl Called Cerveza (2012)
Vol(l)ume 14 (2010)
Thirst (2008)
The Beauty And The Beer (2006)
Beast Of Bourbon (2004)
B-Day (rarity) (2002)
Kings Of Beer (2000)
Disco Destroyer (1998)
Two Faced (1995)
The Tankard (1994)
Stone Cold Sober (1992)
Fat, Ugly And Live (live) (1991)
The Meaning Of Life (1990)
Hair Of The Dog (Best Of...) (1989)
Alien (EP) (1989)
The Morning After (1988)
Chemical Invasion (1987)
Zombie Attack (1986)
Vydáno: 2006
Vydavatel: AFM Records
Stopáž: 46:00
Produkce: Andy Classen
Studio: Stage One Studios
Parádní album - plné ostrých kytar, tvrdých zasekávajících riffů a pivních melodií. Prostě stará škola se vším všudy. Metal to metal, guts to guts!:-)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.