OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Noční obloha nad ulicemi New York City je opět plná těžkých mraků a plastičtí synové velkého a řádně prohnilého jablka jsou znovu připraveni zásobit naše smysly svojí vznešenou depresí. Jedna z opravdu nejinspirativnějších kapel současné retro mánie tedy přichází se svým třetím albem „Our Love To Admire“ (2007), které by mělo navázat na úspěchy předchozích dvou kolekcí – „Turn On The Bright Lights“ (2002) a „Antics“ (2004), kterými si INTERPOL vydobyli téměř kultovní postavení v rámci kytarového žánru, čerpajícího zejména z odkazu britských existencionalistů JOY DIVISION i filozofujících průkopníků new yorské punkové vlny TELEVISION.
INTERPOL jsou kapelou, která si jen tak kuchtí svoje potemnělé písně, dostatečně vzdálenou od povrchně masového zájmu svých současníků (THE KILLERS, THE STROKES, FRANZ FERDINAND), budujíce si cílevědomě svůj nezaměnitelný strnulý výraz, ale na rozdíl od výše zmíněných hvězd jsou všechny jejich dosavadní výtvory s nadšením oslavovány i u odborné poroty. Asi nejsvětlejší počin v krátké historii INTERPOL je zároveň debutem u majoritního vydavatelství Capitol Records a kapela na něm znovu nabízí mnoho silných momentů, atmosférických ploch i přímých hitů, které plynule navazují na minimalistické kytarové laufy a rovné rytmy předchozího díla „Antics“ (2004). Nažehlený elegán Paul Banks znovu operuje se svým sytým hlasem nebývalého charismatu a představuje tak trochu Davida Bowieho současnosti, stříknutého depresivním rozervancem Ianem Curtisem v době, kdy ten měl ještě trochu vůle a chuti vzdorovat rozpínajícím se chapadlům předměstských labyrintů. Jeho nezaměnitelný, strnulý a velmi jistý projev si zkrátka nespletete s žádným jiným z jeho současníků. A přestože INTERPOL znějí o něco okázaleji a plněji než druhdy hrobaři z JOY DIVISION, mají momentálně slušně zaděláno na jednu z nejvlivnějších kapel této dekády. Dokázali totiž bez zbytečného patosu, upřednostňování formy a lpění na nepodstatném přenést autentický zvuk, který před čtvrtstoletím tolik učaroval průmyslové Británii, do dnešní doby plné všeobecné závislosti na nadbytku, počítačových technologiích i nemožných metrosexuálních kapelách a navíc to celé stihli obohatit o nemalou duševní investici.
Přestože je mezi současnými retro kapelami jen málo podobně chladných monolitů, můžu tuto partičku jen stěží nařknout z trendařství, povrchnosti a nejapného vykrádání svých velkých vzorů. Jejich skladby se vám totiž dostávají pod kůži velmi pozvolna a postupně odkrývají nemalé niterné bohatství osamělého mladého muže – bělocha, jehož pocity jsou surově vrženy do mrazu jednadvacátého století, světa odlidštěnosti a nesourodého zmatku nikde nekončícího velkoměsta. Nové album, přestože se nejvíce ze všech dosavadních blíží popovému výrazu, jen stvrzuje skutečnost, že syndrom vyhoření se INTERPOL znovu vyhnul. Ať už tedy nahrávka nabídne typické přímočaré písně jako je chytlavý singl „Heinrich Maneuver“, čarokrásné zvukomalby „Mammoth“ a „Pace Is The Trick“, rozepjaté zádumčivé plačky „Pioneer To The Falls“ a „No I In Theesome“ nebo poklidný atmosférický závěr „The Lighthouse“ – vždy jde o silný originál s nezanedbatelnou výpovědní hodnotou, schopný dohnat k slzám i nejednoho tvrďáka, co zápasí každý večer s činkami v místní posilovně. I když vlastně v tomhle případě si nejsem zas tak jistý. Každopádně je čas na cigáro, vyjít po mokrém chodníku do centra a znovu se povrtat během další nekonečné noci ve svých myšlenkách.
Chcete slyšet pulz nočního New Yorku? Zde je album plné kamenného chladu, zkrápěné vytrvalým deštěm, protože ti, co jej složili, byli mnohokrát svědky situací, ve kterých to byla vždy duše, kdo musel chvíli počkat a dát přednost.
9 / 10
Paul Banks
- zpěv, kytara
Samuel Fogarino
- bicí
Daniel Kessler
- kytara
Carlos D.
- baskytara
1. Pioneer To The Falls
2. No I In Threesome
3. The Scale
4. Heinrich Maneuver
5. Mammoth
6. Pace Is The Trick
7. All Fired Up
8. Rest My Chemistry
9. Who Do You Think
10. Wrecking Ball
11. The Lighthouse
Our Love To Admire (2007)
Antics (2004)
Turn On The Bright Lights (2002)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Capitol Records
Stopáž: 47:05
Produkce: Interpol and Rich Costey
Studio: Electric Lady Studios
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.