OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fúze rozmanitých metalových žánrů, zejména pak těch „techničtěji“ pojatých, jsou v posledních letech velmi v kurzu a kapel, které se touto cestou vydávají, je jako hub po dešti. Nicméně kvantita neznamená nutně kvalitu. Mezi čelní reprezentanty lze dnes úspěšně zařadit např. TEXTURES, GOJIRA či již klasiky STRAPPING YOUNG LAD. A směle se mezi ně mohou rovněž počítat francouzští HACRIDE, jejichž aktuální řadovka „Amoeba“ nenechává na pochybách, že tato čtveřice skutečně umí.
Dalo by se říci, že hudební vývoj u podobně zaměřených kapel je takřka symptomatický – výborná první deska, která zatím trochu nesourodě kupí přehršel zajímavých a precizně provedených nápadů, přeci jen však jde spíše o hledání, než jasný pohled na věc. A toto rovněž beze zbytku platí pro HACRIDE. Zatímco debut „Deviant Current Signal“ hýřil citacemi někdejších DEATH, ukázkovými deathmetalovými postupy ze staré školy či striktně strojovými figurami v duchu MESHUGGAH a notnou porcí atmosféry, „Amoeba“ pokročila o nemalý kus dále. HACRIDE se posunuli směrem ke kompoziční konzistenci a především vlastnímu výrazu, z něhož jsou i nadále cítit výchozí inspirační zdroje, ty však slouží spíše jako ingredience ke zcela vlastnímu specifickému receptu. A výsledek je to nadmíru barvitý. Kapela umně balancuje mezi precizními deathmetalovými, thrashovými a jinými polohami nabitými průrazností a divokostí s ostře řezanými hranami, a volnějšími, líbivými melodiemi prostoupenými pasážemi, jež však hudebníci dávkují relativně spoře – o to zajímavěji však celek působí. O silná místa není skutečně nouze – HACRIDE vrství jeden nápad za druhým, přechází od tématu k tématu, efekt pejska a kočičky se však nedostaví. Je spíše až s podivem, jak je celek výborně vyvážen – jestliže první tři skladby dokáží poměrně strhnout, další části tento stav spolehlivě udrží a odhalují stále nové a zajímavé nápady, které upoutají pozornost. Zběsilý, sekaný úvod v „Cycle“ např. takřka upomene na poslední fázi kariéry EMPEROR, aby vzápětí plynule přešel v polyrytmicky se přelévající kytarové vlny a později zvolnil do takřka rockového výrazu ve stylu TEXTURES. Příjemné překvapení si kapela připravila v podobě cover verze skladby „Zambra“ barcelonského seskupení OJOS DE BRUCHO, které se natáčení rovněž účastnilo. A nutno dodat, že mix prvků flamenga v protikladu k „neotesanému“ riffování působí v kontextu desky velmi svěže. Ostatně ozvuk španělského temperamentu a nálad se v podobě akustických vsuvek prolíná celou stopáží desky.
„Amoeba“ je ve všech směrech povedená deska, navíc zcela prosta módní pózy, která rozkvétá se vzrůstajícím počtem poslechů. Výborné nápady a odpovídající instrumentální a technické provedení provedení mluví jednoduše samy za sebe.
Moderní metalová fúze bez módní pózy, která na celé ploše hýří tryskajícími nápady rámovanými patričně ostrými hranami a příjemnou melodikou.
8 / 10
Samuel Bourreau
- vokály
Adrien Grousset
- kytary
Benoist Danneville
- baskytara
Olivier Laffond
- bicí
1. Perturbed
2. Fate
3. Vision Of Hate
4. Zambra (Ojos De Brujo Cover)
5. Liquid
6. Cycle
7. Deprived Of Soul
8. Strength
9. Ultima Necat
10. On The Threshold Of Death
Back To Where You've Never Been (2013)
Lazarus (2009)
Amoeba (2007)
Deviant Current Signal (2005)
Cyanide Echoes (demo) (2003)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Listenable Records
Stopáž: 54:21
Produkce: Franck Hueso
Tak tady máme další metalovou sekačku. Přiznám se, že jsem v této oblasti v poslední době trošku ztratil ostražitost, protože (jak už to bývá) i zde začala kvantita převyšovat kvalitu. HACRIDE však představují horní spektrum kvalitativního žebříčku a i když se očividně plácají v mezích předem stanovených mantinelů, jejich nahrávka dokáže zaujmout.
PS: Jsem docela zvědav, s čím letos vyrukují MESHUGGAH, neboť jak je vidět se po dobu jejich nečinnosti našlo dost kvalitních noshledů.
Výstižný název alba. Po vzoru současných „moderních“ francouzských kapel balancují i HACRIDE na pomezí hned několika žánrů. Jejich hudba však naštěstí není až takový guláš, který servírují třeba CARNIVAL IN COAL nebo GROTESQUE THROUGH INCOHERENCE. „Amoeba“ proplouvá mořem nejrůznějších hudebních rovin, jednou nabývá hranatých kontur po vzoru DARKANE, posléze svůj tvar hbitě přizpůsobí krajanům GOJIRA aby pak v následujícím momentu zcela splynula s prostředím, kde se vyskytují vzácní TEXTURES. Velmi povedená, a ohromně zábavná fúze.
Nesdílím až takové nadšení. HACRIDE jsou technicky na výši, mají dostatek nápadů, avšak tyto ještě nedokáží úplně stoprocentně prodat. V jejich nesnadno přístupné muzice hledám...hledám...a nenacházím. Respektive nacházím, ale méně než bych si představoval. Takže tu plácnu něco o naději do budoucna a z Pavlova hodnocení jeden bod uberu.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.